Olejki o zapachu cytrusowym – idealne na lato

Lato pachnie tysiącem naturalnych zapachów – łąki, lasy, morze, kwitnące ogrody i ogródki obdarzają nas feerią wspaniałych woni, które w połączeniu z różnorodną kolorystyką, promieniami coraz mocniej grzejącego słońca i delikatnym dotykiem ciepłego wiatru tworzą doskonały klimat dla wakacyjnego wypoczynku.

Cytrusy

Z tą wielobarwną porą roku kojarzą się nam również ulubione owoce i warzywa, którymi wreszcie możemy cieszyć się dowoli. Niektórzy z nas rezygnują nawet z obfitych, tłustych mięsnych dań na rzecz znacznie lżejszych zielonych potraw, a sprzyjają temu prawdziwie śródziemnomorskie upały, które coraz częściej występują w naszym kraju. Latem miło jest wypić chłodną lemoniadę z plasterkiem cytryny i orzeźwiającą miętą czy też świeży sok z pomarańczy i grejpfrutów. Cytrusy najlepiej smakują właśnie o tej porze roku. I być może z tego powodu ich przyjemny budzący do życia zapach kojarzy się nam właśnie z latem, podobnie jak barwa – różne odcienie koloru żółtego i pomarańczowego – ze słońcem i morskim piaskiem.

Często, chcąc jak najdłużej zatrzymać zapach tych owoców używamy oliwek i balsamów do ciała z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, które oprócz wspaniałej woni posiadają również szereg terapeutycznych i pielęgnacyjnych właściwości.

Do grona takich olejków należy przede wszystkim łagodnie pobudzający olejek cytrynowy otrzymywany przez wyciskanie skórek cytryn uprawianych w basenie morza Śródziemnego, USA i Brazylii. Olejek grejpfrutowy, który powstaje przez wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców grejpfruta tonizuje, pobudza krążenie i działa przeciwdepresyjnie. Świeżą, cytrusową wonią charakteryzuje się również olejek limetkowy. Doskonale komponującym się z innymi olejkami będzie natomiast olejek mandarynkowy o słodkim, delikatnym zapachu, lekko uspokajający i działający łagodnie nasennie. Olejek bergamotowy kojarzy się nam z herbatą Earl Grey, która jest nim aromatyzowana, posiada właściwości przeciwstresowe i przeciwdepresyjne. Tę bogatą listę olejków o cytrusowej woni zamyka lubiany przez większość z nas olejek pomarańczowy otrzymywany przez wyciskanie skórek owoców pomarańczy uprawianej w południowej Europie, Ameryce i Azji. Ma słodki owocowy zapach i dlatego jest powszechnie stosowany w mieszankach dla dzieci. Olejek łagodnie uspokaja, likwiduje napięcia nerwowe i bezsenność.

Wymienione olejki eteryczne są również składnikami specjalnych aromaterapeutycznych mieszanek jak choćby wspomagającego pamięć Vapomixu® B-7 czy relaksującego Vapomixu® R-7 Dr Beta bądź też oliwek do masażu i preparatów do kąpieli.

Olejki eteryczne o orzeźwiającym cytrusowym zapachu używane, nie tylko latem, do nawaniania powietrza za pomocą kominka aromaterapeutycznego, lub też w postaci oliwek do pielęgnacji ciała, sprawią, iż wakacyjny nastrój będzie nam towarzyszyć przez cały rok. Pamiętajmy jednak by stosować wyłącznie olejki naturalne pozbawione  dodatków syntetycznych.

DR BETA

Kilka uwag:

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych gdy planujemy kąpiele słoneczne.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

www.drbeta.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...