Olejki eteryczne na jesienne infekcje

Krótsze, deszczowe i często zimne jesienne dni nie nastrajają pozytywnie. Dlatego z utęsknieniem wypatrujemy ciepłych promieni słońca zwłaszcza podczas weekendu, by choć kilka godzin spędzić pośród wciąż świeżej jeszcze roślinności. Lasy i parki mienią się o tej porze roku wieloma barwami, obdarzając nas charakterystycznym dla jesieni zapachem szeleszczących pod nogami liści.

Olejki eteryczne na jesien

Niestety ze względu na zmieniającą się aurę i dopiero rozpoczynający się sezon grzewczy jesteśmy narażeni na rozmaite infekcje. Zwłaszcza, jeśli podróżujemy publicznymi środkami komunikacji bądź odwiedzamy miejsca, w których znajdują się duże skupiska ludzi. Dlatego tak ważne jest przygotowanie naszego układu odpornościowego do stawienia czoła bakteriom i wirusom. Zatroszczmy się zatem o odpowiednio dobraną do pogody odzież, spożywanie ciepłych gotowanych potraw i właściwą dawkę snu.

A jeśli pomimo wszystko spotkają nas typowe jesienne dolegliwości? Gorąca herbata z dodatkiem rozgrzewających przypraw często nie wystarczy, choć na pewno doda nam sił. W domowej apteczce warto mieć zawsze pod ręką kilka olejków eterycznych, choćby tych radzących sobie z najbardziej powszechnymi problemami zdrowotnymi.

Do takich substancji należy na pewno olejek sosnowy. Otrzymywany z igieł i gałązek sosny zwyczajnej działa antyseptycznie i wykrztuśnie. Dlatego świetnie sprawdza się w infekcjach dróg oddechowych, przy kaszlu i zapaleniu zatok. Do inhalacji będziemy potrzebować jeszcze miskę bądź głęboki talerz. Po napełnieniu naczynia wrzątkiem dodajemy 3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku manuka a następnie wdychamy unoszące się opary przez 5-10 minut. Przy katarze bądź kaszlu możemy użyć olejków: sosnowego i tymiankowego do przygotowania aromaterapeutycznej kąpieli.

Innym, być może mniej znanym choć bardzo cennym olejkiem jest olejek kanuka o łagodnym, ziołowym zapachu. Otrzymuje się go przez destylację z parą wodną liści i gałązek drzewa nazywanego białym drzewem herbacianym. Olejek działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy przeziębienia i grypy, a także bóle reumatyczne, które niestety jesienią mogą szczególnie dawać nam się we znaki. Jeśli dopadną nas takie bóle warto przygotować specjalny kompres. Wystarczy nasączyć gazę roztworem mieszanki olejków eterycznych w wodzie, stosując około 5 kropli mieszanki na pół szklanki ciepłej wody. Następnie kompres przykładamy na bolące miejsce i trzymamy nawet do 2 godzin przykrywając go folią lub kocem. Do przygotowania takiego zabiegu używamy mikstury złożonej z 2 kropli olejków: kanuka i manuka oraz 1 kropli olejku goździkowego.

Pamiętajmy, iż terapeutyczne właściwości posiadają tylko olejki pozbawione syntetycznych dodatków, dlatego przy kompletowaniu domowego zestawu należy sprawdzać ich pochodzenie i dokładnie czytać umieszczone na buteleczkach etykiety.

DR BETA

www.drbeta.pl

Kilka uwag

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy planujemy kąpiele słoneczne.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

AFIR biuro PR firmy Dr Beta

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...