Olejki eteryczne do pielęgnacji ciała – które wybierać?

To nie nowość, że najlepsze kosmetyki to kosmetyki naturalne, które czerpią z darów przyrody największą moc. Jednym z takich darów są olejki eteryczne, które mogą stać się podstawą naszej pielęgnacji. Naturalne, o pięknym zapachu i cudownych właściwościach i bez sztucznych dodatków stanowią świetną alternatywę dla kosmetyków znajdujących się na sklepowych półkach. Wspólnie z Dr. Beta wymieniamy olejki eteryczne do pielęgnacji ciała oraz ich właściwości. Mamy dla Was również przepis na szampon do włosów z olejkami!

Zobacz także: Depilacja – 6 błędów

 Spośród ponad 100 znanych olejków eterycznych, można wyróżnić kilkanaście, które spełniają szczególną rolę w pielęgnacji ciała. Należą do nich z pewnością olejki: bergamotowy, cytrynowy, drzewa różanego, drzewa herbacianego, geraniowy, imbirowy, lawendowy, neroli, mięty pieprzowej, rozmarynowy, różany, rumianku rzymskiego, ylangowy.

Olejki eteryczne dzięki dużej zdolności przenikania przez naskórek, stymulują regenerację komórek, przywracają skórze elastyczność i poprawiają jej koloryt. W pielęgnacji możemy używać olejków eterycznych tylko w postaci rozcieńczonej np. w oleju roślinnym.

Najmocniejsze działanie regenerujące posiadają olejki neroli i różany, które przyczyniają się do odbudowy kolagenu. Oba posiadają piękny zapach i powinny być stosowane w codziennej pielęgnacji twarzy. Zapobiegają powstawaniu zmarszczek i starzeniu się skóry, czyniąc ją jędrną i elastyczną. Poprawiają jej koloryt, wzmacniają naczynia włosowate i chronią je przed mikrouszkodzeniami oraz pękaniem. W zabiegach aromaterapeutycznych pełnią rolę olejków uspokajających, wyciszających, przywracają spokój i równowagę emocjonalną. Bardzo ważną rolę w kosmetyce spełnia również olejek lawendowy i imbirowy. Olejek lawendowy działa przeciwzapalnie i regenerująco, zapobiega podrażnieniom skóry i likwiduje jej uszkodzenia. Natomiast olejek imbirowy wspomaga przenikanie substancji czynnych do skóry właściwej. Oba olejki charakteryzuje intensywny zapach, dlatego powinno się je połączyć z olejkami o świeżym, delikatniejszym zapachu na przykład cytrynowym.

Kremy, odżywki czy szampony możemy oczywiście przygotować samodzielnie w domu, oprócz olejków będziemy wówczas potrzebować także innych składników takich jak naturalne oleje roślinne na przykład olej z nasion winogron lub ze słodkich migdałów. Jeśli jednak kupujemy gotowe kosmetyki aromaterapuetyczne sprawdzajmy czy na etykiecie znajdują się nazwy olejków według systemu INCI, zgodnie z którym olejek różany to Rosa Damascena Oil, neroli to Citrus Aurantium Amara Flower Oil, a cytrynowy to Citrus Medica Limonum Oil.

Olejki eteryczne do pielęgnacji ciała – Przepis na szampon z olejkami:

Olejki Dr BetaOlejek cytrynowy   5 kropli

Olejek rozmarynowy   5 kropli

Olejek szałwii muszkatołowej  5 kropli

Olejek ylangowy  5 kropli

Olejki należy dodać do 100 ml szamponu, najlepiej nieperfumowanego i regularnie używać do mycia włosów. Szampon w naturalny sposób odżywia skórę głowy, wzmacnia proces wzrostu włosa, a także działa przeciwłupieżowo.

Naturalne substancje wykazują nie tylko łatwość wnikania w skórę, ale też oddziałują one swoim bogactwem zapachów na zmysł węchu przez co wpływają pozytywnie na równowagę emocjonalną.

Olejki eteryczne do pielęgnacji ciała – O czym pamiętać!

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy planujemy kąpiele słoneczne.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  13 sierpnia 2015 06:50

    Bardzo odprezajace są takie aromatyczne masaże.

    Odpowiedz
  2. martucha180  13 sierpnia 2015 10:42

    Ja stosuję w ramach aromoterapii.

    Odpowiedz
  3. Trochę Szalona  13 sierpnia 2015 14:14

    Uwielbiam masaże z takimi olejkami 🙂

    Odpowiedz
  4. sylwiawes  13 sierpnia 2015 14:43

    Masaż odpręża ciało a zapach olejków sprawia że człowiek zapomina na chwilę o świecie i zatapia się w marzeniach 🙂

    Odpowiedz
  5. scrabble  13 sierpnia 2015 16:14

    Najbardziej lubię pomarańczowy, dodaje energii.

    Odpowiedz
  6. martus2833  13 sierpnia 2015 20:35

    Znam tylko kilka z przedstawionych w artykule.

    Odpowiedz
  7. Patriszia  14 sierpnia 2015 07:28

    Bardzo ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  8. Jaworka  14 sierpnia 2015 23:01

    Chętnie bym sie poddala takim masażom

    Odpowiedz
  9. Adrianna  19 sierpnia 2015 13:38

    Uwielbiam masaże olejkami eterycznymi 🙂

    Odpowiedz
  10. Anita  25 sierpnia 2015 22:46

    ja się powoli zaczynam przekonywać do olejków 🙂

    Odpowiedz
  11. stokrotkapolna  16 grudnia 2016 08:57

    Na pewno taki masaż dałby odprężenie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany