Olejek różany – skarb od królowej kwiatów
Różę często nazywa się królową kwiatów. Nic dziwnego, gdyż jest piękna i w swoim wnętrzu ukrywa mnóstwo leczniczych oraz pielęgnacyjnych właściwości. Z jej delikatnych płatków wytwarzany jest drogocenny olej. Jakie ma właściwości i zastosowanie? Sprawdźcie!
Olejek różany wytwarzany jest z kwiatów róży damasceńskiej uprawianej w Bułgarii. Składa się z wielu składników aktywnych, dzięki czemu wykazuje niezwykłe właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Drogocenny olejek uznawany jest za jeden z najcenniejszych oraz najbardziej ekskluzywnych produktów kosmetycznych. Kusi pięknym zapachem i ma zbawienny wpływ na skórę. Mówi się, że to silny afrodyzjak. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jakie ma działanie i zastosowanie? Czy nadaje się do olejowania włosów? Jak samemu zrobić różany olejek? Sprawdźcie!
Olejek różany – właściwości
Olejki eteryczne mają wiele zastosowań. Produkty te to doskonały dodatek do relaksujących kąpieli, aromaterapii, zabiegów pielęgnacyjnych i prozdrowotnych. Chętnie używamy ich do olejowania twarzy i włosów. Jednym z najcenniejszych i najbogatszych w drogocenne substancje jest olejek różany. Kosmetyk dzięki naturalnemu, pięknemu zapachowi oraz niezliczonej ilości prozdrowotnych, pielęgnujących właściwości jest też jednym z najpopularniejszych olejków na świecie. Produkt ma żółtą barwę i słodką, intensywną woń. Poniżej opisujemy jego działanie.
Antydepresyjne
Olejek dzięki pięknemu zapachowi korzystnie wpływa na samopoczucie i zwiększa poczucie własnej wartości. Łagodzi stres, poprawia nastrój, relaksuje, zmniejsza napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Może pomóc pozbyć się uczucia niepokoju. Nazywany jest dzięki temu naturalnym antydepresantem. Olejek różany szeroko stosuje się w aromaterapii, gdyż wywołuje pozytywne odczucia, dobre myśli i zapewnia uczucie radości, szczęścia.
Pielęgnacyjne
Olejek różany nawilża, regeneruje i przywraca elastyczność skóry. Podobnie jak maseczki z miodu działa odmładzająco, minimalizuje drobne zmarszczki. Przyspiesza gojenie się ran. Produkt ma silne właściwości odżywcze oraz ujędrniające. Pozytywnie wpływa na redukcję blizn oraz rozstępów, podobnie jak olejek z bluszczu. Wygładza skórę i sprawia, że staje się ona miękka, promienna. Zmniejsza opuchliznę oraz cienie, worki pod oczami. Koi wrażliwą cerę, dodaje blasku zmęczonej i szarej, odmładza dojrzałą oraz suchą. Wzmacnia także naczynka krwionośne, dzięki czemu niweluje zaczerwienie na twarzy. Olejek różany ze względu na właściwości nawilżające, regenerujące, odżywcze można stosować do pielęgnacji twarzy, reszty ciała i włosów. Poleca się go także przy cerze mieszanej i trądziku, gdyż działa antybakteryjne, matuje skórę, łagodzi podrażnienia i zwalcza przebarwienia.
Przeciwskurczowe
Produkt łagodzi skurcze w układzie oddechowym i trawiennym. Może pomagać w leczeniu drgawek. Stosuje się go również w wypadku naciągnięć i skurczy mięśni kończyn.
Przeciwzapalne
Olejek ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Korzystnie działa na skórę. Miejscowe stosowanie produktu na niewielkie rany, otarcia działa antybakteryjnie, powstrzymuje rozwój infekcji. Olejek pomaga także w rekonwalescencji w przypadku stanów zapalnych, reumatyzmu, zapalenia stawów. Mówi się, że produkt ma właściwości antywirusowe i działa jak tarcza, chroniąca system odpornościowy organizmu.
Ściągające
Produkt wzmacnia dziąsła, cebulki włosów, tonizuje i ujędrnia skórę. Pozytywnie wpływa na mięśnie, jelita oraz naczynia krwionośne. Chroni zęby, zapobiega procesom starzenia się ciała. Pomaga zatrzymać krwawienie z drobnych ran i skaleczeń. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi podrażnienia.
Afrodyzjakalne
Piękny zapach olejku buduje romantyczną atmosferę. Produkt to naturalny afrodyzjak. Różana woń pobudza i zwiększa libido, pozwala zniwelować oziębłość między partnerami oraz zredukować objawy zaburzeń seksualnych.
Normalizujące cykl miesiączkowy i objawy menopauzy
Podobno produkt pozwala na naturalne regulowanie wydzielania hormonów. Pomaga w przypadku zaburzonych okresów. Łagodzi bóle, uczucie zmęczenia, PMS. Pozytywnie wpływa także na niwelowanie objawów menopauzy. Eliminuje wahania nastroju, zaburzenia równowagi hormonalnej, wzdęcia skurcze, nadmierne krwawienie.
Zmniejszające potliwość
Olejek normalizuje pracę gruczołów łojowych. Pomaga zniwelować nadmierną potliwość oraz nieprzyjemny zapach. Podobno pomaga kuracja polegająca na wmasowywaniu kilku kropli produktu w skórę pod pachami.
Inne właściwości
Różany olejek ma także właściwości oczyszczające krew, żółciopędne (pomaga w procesach trawiennych), przeczyszczające, hemostatyczne (przyspieszające proces krzepnięcia i koagulacji krwi), hepatyczne (wspomagające pracę wątroby), usprawniające pracę żołądka (chroni przed nadmierną produkcją kwasów).
Olejek różany – zastosowanie
Masaże i kąpiele z olejkiem relaksują, rozgrzewają, poprawiają krążenie, a także działają przeciwstarzeniowo oraz przeciwbólowo.
Masaż – 2-6 kropli olejki dodać do wybranego oleju bazowego (np. pestek winogron, słodkich migdałów, oliwy z oliwek). Masować ciało lub bolące miejsce przez 15 minut okrężnymi ruchami. Kilka kropel olejku wmasowanych w podbrzusze łagodzi bóle menstruacyjne.
Kąpiel – 5-10 kropli wymieszać z łyżką mleka lub wody i dodać do wody. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Zabieg najlepiej przeprowadzić wieczorem.
Kominek aromaterapeutyczny – do kominka należy dodać 5-10 kropli olejku. Olejek może stanowić naturalny odświeżacz powietrza. Ciepło podgrzewanego kominka sprawia, że piękna woń rozchodzi się po mieszkaniu, a zapach utrzymuje się długo.
Kosmetyki – kremy i preparaty pielęgnacyjne można wzbogacić poprzez dodanie do nich 5-10 kropli na każde 25 ml. Olejek łagodzi, regeneruje skórę i ma działanie wzmacniające.
Olejek różany eliksir: DIY
Potrzebne: garść płatków pachnącej róży, olej z pestek winogron/ oliwa z oliwek, słoik z zakrętką
Przygotowanie: Słoik z płatkami kwiatów należy zalać olejem. Płatki powinny być całkowicie przykryte olejem, w innym wypadku gniją lub pleśnieją! Następnie zakręcić szczelnie słoik. Miksturę postawić na parapecie i zostawić na co najmniej tydzień (można od 1 do 3 tygodni). Od czasu od czasu można potrząsnąć słoikiem, sprawdzając, czy wszystkie płatki są zanurzone w oleju. Następnie należy odcedzić eliksir i trzymać w zakręconym słoiku w chłodnym miejscu.
Miksturę można stosować jako olejek do masażu, perfumy lub bazę do domowych kosmetyków, np. peelingu.
Olejek eteryczny a alergie
Olejek różany uznawany jest za jeden z bezpieczniejszych produktów kosmetycznych, ale jak każdy inny może uczulać! Ze względu na silne działanie nie poleca się go kobietom w ciąży i małym dzieciom. Zanim nałożysz kosmetyk na twarz, wypróbuj go na niewielkim obszarze skóry. Nałóż olejek na nadgarstek lub za uchem. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie, reakcja alergiczna, zrezygnuj z jego stosowania.