Olejek miętowy – nie tylko na dolegliwości żołądkowe! Poznaj więcej jego właściwości i zastosowań

Mięta to roślina chętnie wykorzystywana, jako orzeźwiający dodatek do potraw i napojów. Jej intensywny aromat nadaje specyficzny, cierpki smak przygotowywanym daniom. Oprócz walorów smakowych posiada także rozliczne lecznicze właściwości.

Często, przy okazji różnego rodzaju dolegliwościach żołądkowych, pijemy herbatkę miętową. To jedno z najpopularniejszych zdrowotnych zastosowań mięty. Można ją jednak stosować nie tylko w formie wywaru niwelującego problemy trawienne. Jako olejek miętowy bywa wykorzystywana w aromaterapii bądź w pielęgnacji jamy ustnej. Oczywiście jej dobroczynnych właściwości jest znacznie więcej, jeśli chcesz poznać wszystkie – zapraszamy do lektury artykułu.

olejek miętowy

Źródło: unsplash.com

Olejek miętowy – nie tylko na dolegliwości żołądkowe! Poznaj więcej jego właściwości i zastosowań

Właściwości zdrowotne oleju miętowego

Olejek miętowy pozyskiwany jest się z liści mięty, rośliny, pochodzącej z Europy. Znana i stosowana jest od tysięcy lat, głównie w zwalczaniu niestrawności, kolek i mdłości. Podobne działanie wykazuje olejek miętowy – jego fundamentalnym składnikiem jest mentol. Powstały w procesie destylacji liści mięty pieprzowej z parą wodną przyjmuje postać jasnożółtej, jasnozielonożółtej lub bezbarwnej cieczy i charakteryzuje się świeżym zapachem.

olejek miętowy

Źródło: unsplash.com

Wspiera leczenie takiej choroby, jak zespół jelita drażliwego, ale jego stosowanie wpływa korzystnie też na astmatyków lub osoby cierpiące na reumatyzm czy zmagające się z grypą i zapaleniem oskrzeli. Wykazuje działanie przeciwbólowe, warto więc stosować olejek w przypadku uciążliwych migren – można wówczas zmieszać kilka kropel olejku miętowego z kroplą olejku eukaliptusowego i łyżką stołową olejku bazowego (oliwa z oliwek). Następnie należy wmasowywać mieszankę aż do uczucia ulgi i ustępowania bólu. Oprócz tego łagodzi nerwy i pomaga pozbyć się uporczywego swędzenia. Chętnie jest stosowany także w aromaterapii, między innymi do oczyszczania zatok i leczenia kataru. Jest nieoceniony w walce z nieświeżym oddechem – parę kropel olejku miętowego dodanego do płynu do płukania, może pomóc rozwiązać problem. Zapach mięty oddziałuje korzystnie na koncentracje, odpędza złe myśli oraz redukuje stres.

Właściwości kosmetyczne olejku z mięty

Oprócz olejku miętowego w czystej postaci możemy się z nim zetknąć jako składnikiem kremów, past do zębów i płukanek do jamy ustnej. Wykorzystywany jest też w zabiegach aromaterapii. Kilka kropel dodanych do wanny napełnionej wodą działa nie tylko antyseptycznie na skórę ciała, ale odpręża i uspokaja. Z mięty można również robić  tak zwane parówki. Dodanie kilka kropli do wrzątku i pochylenie twarzy nad tak sporządzoną mieszanką oczyści skórę, a do tego złagodzi niedoskonałości skóry tłustej i podrażnionej. Warto jednakże pamiętać, że tego typu zabieg nie poleca się osobom, które mają cerę naczynkową.

Źródło: unsplash.com

 

Olejek miętowy używany jest do dezynfekcji w kuchni i łazience, pozostawiając wokół zapach świeżości. Odstrasza także owady, a nawet gryzonie. W przypadku ukąszenia owada, zmniejsza opuchliznę. 

 

Niepożądane skutki stosowania olejku miętowego

Mimo wielu korzystnych i dobroczynnych właściwości olejek miętowy może powodować również szereg objawów niepożądanych. Wśród nich należy wymienić zgagę, reakcje alergiczne, nudności czy wymioty. Niewskazany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Jest również substancją potencjalnie niebezpieczną dla dzieci, osób, które cierpią z powodu kamieni żółciowych oraz dla pacjentów z chorobami serca. Ponadto należy chronić przed olejkiem oczy, uszkodzoną skórę oraz wystawianą na działanie promieni słonecznych. Ostrożność w jego stosowaniu powinny zachować także osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy oraz przepuklinę rozworu przełykowego.

Przedawkowanie olejku miętowego może skutkować nudnościami, zawrotami głowy, osłabieniem mięśni, a w skrajnych przypadkach trudnościami w oddychaniu, drgawkami, a nawet uszkodzeniem mózgu. Substancja ta wchodzi w interakcje z wieloma lekami, między innymi zawierającymi cyklosporynę oraz tymi na refluks. Dodatkowo zbyt długie i nadmierne stosowanie mięty zakłóca sen i przyczynia się do bezsenności. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (103 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...