Olejek majerankowy – niezawodny środek w zwalczaniu infekcji i dokuczliwych migren

Olejek majerankowy to naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości, które zaczynamy doceniać przy drobnych problemach zdrowotnych. Coraz częściej wracamy bowiem do korzeni i sięgamy po dobrodziejstwa Matki Natury. Zwykle najpierw sięgamy po domowe sposoby na różnego rodzaju przypadłości, a dopiero potem posiłkujemy się farmakologią i konsultacjami u specjalisty. Rośnie nasza wiedza na temat ziół i innych leczniczych roślin, w tym przypraw. Z tego artykułu dowiesz się na co pomaga olejek majerankowy i jak go stosować, aby przyniósł najlepsze efekty.

Spis treści:

Olejek majerankowy do zwalczania infekcji i migren

fot. Depositphotos

Olejek majerankowy – cenne lekarstwo znane od wieków

Olejki eteryczne pozyskiwane z surowca roślinnego najczęściej przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję stosowane są w perfumiarstwie, ziołolecznictwie i aromaterapii. Są one jednym z lepszych, naturalnych sposobów zwalczania wszelakich dolegliwości, który możemy praktykować w domowym zaciszu. Takim środkiem jest olejek majerankowy – niezawodny, między innymi, jako wsparcie w leczeniu infekcji i migren. 

Majeranek i ekstrakty z niego otrzymywane już od najdawniejszych czasów uważane były za potężną broń chroniącą przez złymi mocami. Nasi przodkowie z suszonych kwiatów i liści sporządzali amulety, których celem było wypędzenie demonów, a także choroby nękające ciało.  Pierwsi lekarze  leczyli nim rozstroje nerwowe,  polecali też zioło na problemy żołądkowe i gazy jelitowe. W czasach królowania renesansu popularne były saszetki z majerankiem, które noszono na piersi jako lekarstwo na infekcje dróg oddechowych. Oprócz tego podawano doustnie majeranek na przeziębienia, kaszel i bóle brzucha. Był też zewnętrznie aplikowany na opuchliznę, sińce, bolące zęby, a nawet zapalenia ucha. Dopiero jednak wynalezienie metody destylacji pozwoliło na maksymalizację potencjału terapeutycznego tej aromatycznej przyprawy.

Olejek majerankowy ceniony jest w aromaterapii za dużą skuteczność w walce z bólem, jest też cennym wsparciem dla osób cierpiących z powodu reumatyzmu. Powstające z tej rośliny olejki eteryczne są doskonałym środkiem uspokajającym oraz naturalnym lekiem, który pomaga obniżać ciśnienie krwi. Osobom, które dręczą różne niepokoje i lęki, a także cierpią na bezsenność przynosi ukojenie. Można go również stosować przy przeziębieniach, astmie oraz kaszlu.

Olejek majerankowy – właściwości zdrowotne 

Olejek majerankowy - właściwości zdrowotne

 

Olejek majerankowy to nie tylko antidotum na nawracające migreny czy infekcje.  Oto pełne spektrum działania olejku majerankowego:

  • Zwalcza bakterie

Dzięki tej właściwości możesz zabezpieczyć się przed zatruciem pokarmowym, tyfusem, malarią, kolką i infekcjami bakteryjnymi w okrężnicy, na skórze, w układzie pokarmowym, moczowym i wydalniczym.

  • Uśmierza ból

Jeśli cierpisz na ból związany z przeziębieniem, gorączką, stanami zapalnymi, przeciążeniem mięśni, zębami, bólami głowy to olejek zniweluje jego działanie. Co ważne, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do wielu innych dostępnych na rynku środków przeciwbólowych.

  • Działa przeciwskurczowo

Olejek majerankowy jest pomocny w leczeniu różnego rodzaju skurczy i związanych z tym problemów zdrowotnych. Efektywnie łagodzi skurcze w układzie oddechowym, wydalniczym, a także skurcze mięśni kończyn. Ponadto pomaga w leczeniu drgawek.

  • Zbawienny przy problemach trawiennych

Ukryty w olejku majeranek pomaga w przypadku niestrawności, nudności, wymiotów, bóli brzucha i w klatce piersiowej, nadciśnienia oraz nadmiernych wzdęciach.

  • Antyseptyczny

Jest wprost idealny do aplikacji na rany zewnętrzne i wewnętrzne. Jego działanie zabezpieczy przed infekcjami i przyśpieszy gojenie. Jako naturalny składnik antyseptyczny można spotkać go w wielu preparatach leczniczych.

  • Rozgrzewający

Naturalny olejek z majeranku wpływa na podniesienie ciepłoty organizmu i poprawę funkcjonowania układu krążenia. Dzięki wzmożeniu przepływu krwi wspiera nagrzewanie się komórek. Stąd w wielu przypadkach pozwala skutecznie pozbyć się kaszlu i nadmiaru flegmy, przy jednoczesnym łagodzeniu bólu reumatycznych.

  • Przeciwwirusowy

Owocnie wspomaga leczenie infekcji wirusowych i dolegliwości z nimi związanych, takich jak przeziębienie, grypa, świnka, odra, a nawet ospa. W czasie trwania choroby chroni także organizm przed przerodzeniem się w infekcję bakteryjną.

  • Wspomaga funkcje mózgu

To kolejna ważna właściwość. Jego stosowanie utrzymuje mózg w zdrowiu i aktywności, ponadto ogranicza degradację funkcji związaną z wiekiem. Łagodzi negatywne efekty wyniszczających chorób, takich jak Alzheimer czy demencja. Oprócz tego przynosi ulgę, kiedy cierpimy na migreny.

  • Napotny

Olejek z majeranku stymuluje procesy pocenia, pomagając w usuwaniu z organizmu toksyn, soli sodowych i nadmiaru wody. Przyczynia się do obniżania gorączki, a nawet utraty wagi.

  • Wspomaga trawienie

Nasiona majeranku od wieków były używane jako antidotum na problemy z trawieniem. Olejek majerankowy sprzyja zatem procesom trawienia, pobudzając wydzielanie soków trawiennych, takich jak soki żołądkowe, kwasy i żółć. Oprócz tego olejek z majeranku efektywnie pobudza perystaltykę jelit, co przyśpiesza trawienie i reguluje wypróżnienie.

  • Moczopędny

Majeranek zwiększa częstotliwość oddawania moczu, co powoduje usunięcie nadmiaru wody, sodu, kwasu moczowego, soli żółciowych i innych substancji toksycznych dla organizmu. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi, oczyszcza nerki oraz redukuje poziom tłuszczu.

  • Reguluje miesiączkę

Z olejku majerankowego mogą skorzystać kobiety, które mają problemy z nieregularnymi lub bolesnymi miesiączkami. Reguluje krwawienia, a także łagodzi objawy towarzyszące okresowi takie, jak ból głowy, ból brzucha, huśtawki nastroju i zawroty głowy.

  • Grzybobójczy

Olejek majerankowy hamuje wzrost grzybów i pomaga w leczeniu zakażeń grzybiczych.

  • Rozszerzający naczynia krwionośne

To bardzo istotna właściwość lecznicza olejku majerankowego, szczególnie ważna dla osób z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia zawału serca, miażdżycy lub udaru mózgu. Jego moc polega na tym, że rozszerza i rozluźnia naczynia krwionośne, zmniejsza przepływ i ciśnienie krwi, niwelując nadmierne obciążenie całego układu sercowo-naczyniowego.

Jak  stosować olejek majerankowy? 

Jak  stosować olejek majerankowy

Majeranek w postaci olejku wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, przy produkcji kosmetyków, chemii gospodarczej, a nawet perfum. Posiada charakterystyczny ciepły, ziołowy i kojący zapach. Dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, w szczególności z olejkiem z drzewa herbacianego, cedru, bergamotki, rumianku, eukaliptusa i cyprysu. W jaki sposób stosować olejek majerankowy? Oto kilka propozycji na wykorzystanie olejku z majeranku:

  • Kąpiel 

Do wypełnionej wodą wanny dodaj 4 – 6 kropli olejku. Możesz dodatkowo zastosować miód, mleko lub sól.

 

  • Kominek aromaterapeutyczny 

Dodaj 3 – 5 kropli do wcześniej wlanej do kominka wody.

 

  • Inhalacje dróg oddechowych

Do naczynia z gorącą woda dodaj 1 – 2 krople olejku majerankowego, a następnie nakryj głowę ręcznikiem i głęboko wdychaj parę. Cały zabieg powinien trwać około 3-7 minut.

 

  • Masaż

Przed zabiegiem dodaj 4 – 6 kropli olejku do oleju bazowego, na przykład oleju kokosowego, olejku migdałowego, oliwy z oliwek lub olejku z nasion winogron.

 

  • Dodatek do kosmetyków

Możesz dodać do stosowanego kremu, balsamu, żelu lub szamponu 2 – 4 krople olejku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (113 głosów, średnia: 4,74 z 5)
loading... zapisuję głos...