Cudowny olejek herbaciany. Poznaj jego 13 zaskakujących zastosowań!
Olejek z drzewa herbacianego wykorzystywany jest w pielęgnacji i medycynie tradycyjnej. Posiada silne właściwości antyseptyczne i może być wykorzystywany samodzielnie jako płyn do dezynfekowania powierzchni. Pomaga także na trądzik, łupież, przetłuszczające się włosy, brodawki, reumatyzm, opryszczkę, ból brzucha, nieświeży oddech… Poznaj jego najpopularniejsze zastosowania!
Spis treści:
- Olejek herbaciany – właściwości
- Olejek herbaciany: najpopularniejsze zastosowania
- 1) Olejek z drzewa herbacianego leczy rany
- 2) Olejek herbaciany niweluje trądzik
- 3) Wyciąg z drzewa herbacianego zmniejsza łupież
- 4) Olejek herbaciany zapobiega grzybicy stóp i paznokci
- 5) Na przeziębienie użyj olejku herbacianego
- 6) Zwalcz opryszczkę olejkiem herbacianym
- 7) Odśwież oddech przy pomocy herbacianego olejku
- 8) Zmniejsz bóle stawów i mięśni dzięki wmasowaniu olejku herbacianego
- 9) Olejek herbaciany stymuluje porost włosów
- 10) Olejek herbaciany niweluje worki pod oczami
- 12) Herbaciany olejek likwiduje odciski i brodawki
- 12) Olejek z drzewa herbacianego koi ukąszenia owadów
- 13) Olejek herbaciany zastępuje detergent jako płyn dezynfekujący powierzchnie
Olejek herbaciany – właściwości
Olejek herbaciany to naturalny środek dezynfekujący (jest często składnikiem eko preparatów do czyszczenia i mycia – zobacz: Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk? ), przeciwzapalny i antybakteryjny. Pozyskiwany jest z krzewu Malaleuca alternifolia potocznie nazywanego „drzewem herbacianym”.
Ma postać rzadkiego oleju o jasnożółtej barwie oraz przyjemnym, lekko kamforowym zapachu. W lecznictwie stosowany jest od dawna. Aborygeni stosowali go m.in. na przeziębienie, ból gardła, kaszel oraz dolegliwości skórne. Sprawdź, jakie są jego najpopularniejsze zastosowania!
Głównym związkiem w olejku z drzewa herbacianego jest 4-terpineol, który ma silne działanie antyseptyczne. W olejku herbacianym występuje także to cyneol – działający szczególnie przy chorobach przeziębieniowych.
Olejek herbaciany: najpopularniejsze zastosowania
Olejek herbaciany to ekstrakt z liście drzewa Malaleuca, występującego w Australii. To niezwykle wszechstronny kosmetyk i lek. Dzięki silnym właściwościom antyseptycznym sprawdza się jako środek na wiele dolegliwości. Kosztuje ok 10-15 zł za 10 mililitrów i jest bardzo wydajny. Wystarczy kilka kropel, aby skorzystać z jego drogocennych właściwości. Przed jego zastosowaniem na skórę warto zrobić jednak próbę uczuleniową, gdyż może wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne. Poniżej jego najpopularniejsze zastosowania!
1) Olejek z drzewa herbacianego leczy rany
Olejek z drzewa herbacianego leczy drobne oparzenia oraz niewielkie rany i skaleczenie. Zmniejsza podrażnienia po depilacji. Odświeża, działa antybakteryjnie. Koi, łagodzi podrażnienia, niweluje zaczerwienienia.
2) Olejek herbaciany niweluje trądzik
Olejek działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, dzięki czemu jest pomocny w pielęgnacji skóry problematycznej oraz trądzikowej. Zwalcza bakterie i minimalizuje nadmiar sebum. Normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo działa na cerę regenerująco, pobudzając ją do produkcji nowego naskórka. Można go np. dodać do kremu lub maseczki, bądź nakładać punktowo na wypryski.
3) Wyciąg z drzewa herbacianego zmniejsza łupież
Olejek z drzewa herbacianego może wspomóc leczenie łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Niweluje swędzenie głowy, zmniejsza wydzielanie sebum, a tym samym – przetłuszczanie się włosów. Można go dodać do szamponu lub płukanki do włosów.
4) Olejek herbaciany zapobiega grzybicy stóp i paznokci
Herbaciany olejek sprawdza się w pielęgnacji stóp. Zapobiega nadmiernemu poceniu się, wspomaga profilaktykę oraz leczenie grzybicy stóp oraz paznokci. Można go dodawać do kremu lub do kąpieli (wystarczy dodać kilka kropli do ciepłej wody i wymoczyć w niej stopy).
5) Na przeziębienie użyj olejku herbacianego
Olejek herbaciany ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe skutecznie leczy przeziębienia oraz różne infekcje. Koi kaszel, zatkany nos, bóle zatok oraz gardła. Udrażnia drogi oddechowe.
6) Zwalcz opryszczkę olejkiem herbacianym
Naturalny produkt likwiduje opryszczkę i zajady. Wysusza i niweluje krostki, podrażnienia, niewielkie ranki.
7) Odśwież oddech przy pomocy herbacianego olejku
Olejek zwalcza nieświeży oddech oraz infekcje jamy ustne. Likwiduje też kamień nazębny. Wystarczy przepłukać jamę ustną 2 łyżkami wody z dodatkiem 2 kropli olejku.
8) Zmniejsz bóle stawów i mięśni dzięki wmasowaniu olejku herbacianego
Bolące miejsca można masować miksturą z 2 łyżek oleju bazowego zmieszanych z 10 kroplami olejku herbacianego. Masaż najlepiej wykonywać 2-3 razy dziennie. Pomóc mogą także ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku kropli produktu.
9) Olejek herbaciany stymuluje porost włosów
Olejek pozytywnie wpływa na mieszki oraz cebuli włosów, odżywia je. Można dodać go do maseczki lub jego kilka kropel zmieszanych z olejem bazowym wcierać w skórę głowy, masując ją.
10) Olejek herbaciany niweluje worki pod oczami
Herbaciany olejek niweluje cienie, opuchliznę i worki pod oczami. Wystarczy zrobić napar z zielonej herbaty, następnie dodać do niego kilka kropel olejku. Później nasączyć w nim waciki i położyć je na kilka minut na powieki.
12) Herbaciany olejek likwiduje odciski i brodawki
Olejek z drzewa herbacianego redukuje pęcherze, usuwa pęcherze, odciski i brodawki. Wystarczy nierozcieńczony produkt nakładać na odpowiednie miejsca 2 razy dziennie.
12) Olejek z drzewa herbacianego koi ukąszenia owadów
Naturalny produkt zmniejsza uczucie świądu, pieczenie, zaczerwienie i obrzęk po ukąszeniach insektów. Wystarczy bolące miejsce posmarować mieszanką olejku herbacianego z bazowym.
13) Olejek herbaciany zastępuje detergent jako płyn dezynfekujący powierzchnie
Olejek z drzewa herbacianego zastępuje środek czyszczący dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, a szczególnie tam gdzie jest pleśń.
Jak zrobić dezynfekujący detergent na bazie olejku herbacianego?
Rozpuść 2 łyżeczki olejku herbacianego w 0,5 l wody.
Jak stosować dezynfekujący detergent na bazie olejku herbacianego?
Spryskaj powierzchnię, którą chcesz wyczyścić. Jeśli znajduje się na niej grzyb – usuń go wcześniej. Po aplikacji nie spłukuj preparatu, tylko pozostaw do wyschnięcia.
Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.