Pielęgnacja skóry trądzikowej i naturalna depilacja – Co jeszcze potrafi olej z krokosza barwierskiego?

Krokosz barwierski znany był już w starożytnym Egipcie. Olej z krokosza barwierskiego już wtedy był doceniany. Inną jego cechą była zdolność barwienia tkanin.  Ta właściwość zachowała się w nazwie tej wyjątkowej rośliny. Rośnie w Indiach, Ameryce Północnej, Meksyku,Australii i Turcji oraz na południu Europy.  

Spis treści:

krokosz barwierski

Olej z krokosza barwierskiego w służbie zdrowia

Ta niezwykła roślina jest polecana przede wszystkim jaki olej spożywczy. Możemy dodawać go do sałatek i dipów. Podajemy go na zimno i nie nadaje się raczej do smażenia.  Co nam daje poza walorami smakowymi? Otóż polecany jest przede wszystkim przy wspomaganiu leczenia chorób układu krążenia. Obniża poziom cholesterolu we krwi, a także obniża ciśnienie krwi. Poza tym, dodatkowo rozrzedza krew, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.

To nie jedyne zdrowotne właściwości tego wyjątkowego oleju! Olej krokoszowy wzmacnia odporność organizmu, pomaga w stanach gorączkowych. Jest również polecany jest cukrzykom (zmniejsza poziom glukozy we krwi), pomaga w walce z infekcjami dróg oddechowych i zmniejsza dolegliwości miesiączkowe i menopauzalne! Mało? Olej ten pomoże w walce z zaparciami!

Wiecie dlaczego warto mieć go w szafce i że warto go dodawać do jedzenia. A jak właściwości oleju krokoszowego sprawdzą się w kosmetyce?

Olej z krokosza barwierskiego w służbie urody

Olej z krokosza barwierskiego polecany jest szczególnie posiadaczkom cery tłustej i mieszanej, a także dla osób cierpiących na łuszczycę. Hamuje stany zapalne skóry i świetnie nawilża, reguluje wytwarzanie sebum. Stymuluje regenerację skóry, ma działanie antyoksydacyjne, co chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zmniejsza jej wrażliwość na poparzenia, dodaje elastyczności.

Olej możemy stosować również na skórę głowy i włosy a także do olejowania włosów. Wzmacnia je, nawilża i pobudza cebulki do wzrostu! Pewnie teraz zadajecie sobie pytanie, jak w takim razie może służyć do depilacji? Otóż takie jego działanie możemy osiągnąć wcierając go w skórę zaraz do depilacji mechanicznej, czyli takiej z wyrywaniem cebulek włosa (wosk, pasta cukrowa, depilator).  Ta metoda depilacji olejem pochodzi z Azji i wymaga cierpliwości. Olej krokoszowy niszczy mieszki włosowe, co ma spowodować późniejsze odrastanie włosów i  zmniejszenie ich ilości. Na temat tej metody zdania są jednak podzielone. Znajdziemy głosy, które mówią o tym, że faktycznie metoda przynosi rezultaty, jak i takie, że olej będzie jednak obojętny dla mieszków włosowych. Jedno jest jednak pewne dzięki bogatej zawartości w witaminę A i E możemy olej z powodzeniem stosować zamiast balsamu!

Czy macie go już ochotę wypróbować?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (229 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...