Olej z awokado dla pięknej skóry

Gdy mówimy o pielęgnacji olejami przychodzi nam najpierw do głowy olej kokosowy lub arganowy. Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam olej awokado i jego cenne właściwości w codziennej pielęgnacji – w tym do olejowania włosów. Zapraszamy!

Zobacz także: Jak stosować olejek arganowy ?

awokado

fot. freepik

Zasadniczo olej z awokado jest dostępny w dwóch formach: czystej i organicznej – przetwarzanej za pomocą  metod tradycyjnych i naturalnych oraz olej rafinowany – powstający podczas ekstrakcji metodami chemicznymi. Przyjmuje się, że nawet jedna trzecia uprawianych owoców awokado jest wykorzystywana do wyrobu oleju.

Tłoczony na zimno organiczny olej z awokado posiada zielonkawy kolor, lekki orzechowy smak i zapach świeżego miąższu owocowego. Ze względu na szczególne właściwości tłoczonego na zimno oleju z awokado jest on znacznie częściej wykorzystywany w produktach zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

Tłoczony na zimno olej z awokado dla skóry

Wysokiej jakości organiczny olej z awokado pozyskiwany jest w procesie pierwszego tłoczenia owoców, pozwalającego zachować jego najważniejsze właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Pozostaje również świeży przez dłuższy czas, a zatem kosmetyki i produkty pielęgnacyjne z jego zawartością mogą być również przechowywane przez znacznie dłuższy okres.

Tłoczony na zimno olej z awokado jest aktywnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz pielęgnacji włosów, takich jak balsamy do ciała, mydła naturalne, szampony, maseczki czy odżywki do włosów. Posiada on jedne z najlepszych zdolności nawilżających i właśnie dlatego jest z powodzeniem wykorzystywany w wielu znanych kosmetykach naturalnych i produktach pielęgnacyjnych.

 

Doskonałe właściwości olejku z awokado wykorzystywane są najczęściej ze względu na 5 nw. funkcji:

  1. Wygładzanie skóry

Stosowanie olejku awokado na skórę bardzo skutecznie ją wygładza, a tym samym zapewnia utrzymanie jedwabistego odcieniu cery. Wysoki poziom witaminy E efektywnie chroni skórę przed stanami zapalnymi i swędzeniem, pomagając w ten sposób utrzymać jej zdrową kondycję i piękny wygląd. Zawarte w oleju antyoksydanty doskonale łagodzą wszelkie podrażnienia i lekkie oparzenia, wywołane nadmierną opalenizną. Niektóre badania wykazały, że jest on bardzo skuteczny wobec wielu problemów dermatologicznych oraz chorób skóry, takich jak egzema. Tłoczony na zimno olej z awokado jest również zdolny do dłuższego utrzymania skóry w świeżości i czystości. Podobnie działa do olejku z awokado najlepszy olejek na cellulit – olej z bluszczu.

  1. Głębokie nawilżanie

W dzisiejszych czasach mamy niezliczoną ilość różnorodnych nawilżających kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych do skóry, jednak większość z nich zawiera znaczną ilość związków chemicznych, min. parabenów, SLS, silikonów, wzmacniaczy zapachu czy konserwantów. Warto jednak unikać ich stosowania w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych i stosować o wiele bezpieczniejsze metody naturalne. Nawilżające produkty naturalne wydają się przynosić znacznie lepsze rezultaty, bez istotnych skutków ubocznych.

Jednym z produktów naturalnych tego typu jest właśnie olej z awokado, który jest w stanie wyjątkowo skutecznie wnikać w głąb skóry, w przeciwieństwie do wielu innych olejków. Nawilżająca właściwość tego typu pomaga w osiągnięciu znacznie szybszych rezultatów pielęgnacyjnych i ochronnych, które sprawiają, że skóra staje się bardziej miękka i długotrwale nawilżona. Jedną z wielu wspaniałych właściwości olejku z awokado jest właśnie zapobieganie przesuszaniu, zapewniającego aksamitnie delikatną strukturę naskórka i wspaniały odcień cery. Olej z awokado spisuje się dobrze przy prawie wszystkich rodzajach skóry, jednak osoby ze szczególnie suchą mogą uzyskiwać najlepsze rezultaty.

  1. Ochrona przeciwzmarszczkowa Anti-Aging

Niewątpliwie jedną z najcenniejszych właściwości awokado jest jego zdolność opóźniania procesów starzenia skóry. Liczne prace badawcze wykazały, że olej z awokado zapewnienia ochronę przed szkodliwym i niszczącym działaniem wolnych rodników, które odpowiedzialne są m.in. za szybsze powstawanie zmarszczek, utratę jędrności i matowienie. Stosowanie naturalnego olejku umożliwia wnikanie w strukturę skóry i niwelowanie skutków niszczących procesów komórkowych.

Obecne w komórkach mitochondria odpowiedzialne są za wytwarzanie większości energii, jednak naturalne procesy tego typu mogą być czasami hamowane przez nietrwałe substancje chemiczne, takie jak wolne rodniki. Mogą mieć one negatywny wpływ na skuteczność funkcjonowania zarówno mitochondriów, jak i innych składników komórkowych. Podczas pielęgnacji skóry olej z awokado wpływa na odwrócenie tego procesu, a tym samym pozwala mitochondriom na efektywniejszą produkcję energii, nawet gdy są one atakowane przez wolne rodniki.

  1. Wspomaganie leczenia trądziku

Avocado olejekTrądzik jest uważany za jeden z najbardziej irytujących problemów dermatologicznych, zwłaszcza u kobiet i nastolatków. W konkluzji licznych badań stwierdzono, że olej z awokado skutecznie działa w procesie zapobieganiu skutkom trądziku. Jego lecznicze oddziaływanie posiada trzy główne kierunki, dzięki którym może on wpływać na kwestie związane z trądzikiem.

  • doskonałe odżywienie skóry
  • zwalczanie lokalnych stanów zapalnych
  • głębokie nawilżenie i długotrwała ochrona przed suchością

Naturalny olejek z awokado posiada ogromne zdolności przenikania w głąb skóry, a tym samym pozwala skuteczniej usuwać jej martwe komórki. Jego działanie ułatwia również pozbywanie się nadmiaru sebum i zapewnia lepsze oczyszczanie porów. Zimno tłoczony olej z awokado doskonale pomaga ograniczyć stany zapalne skóry, powodowane przez zatkane gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkuję sebum. Dzięki tym właściwościom może on  zwalczać swędzące krostki, jak również doskonale poprawiać koloryt skóry.

  1. Ochrona przeciwsłoneczna

Olej z awokado jest niewątpliwie jednym z najlepszych olejków naturalnych, które zapewniają utrzymanie zdrowego i pięknego kolorytu skóry. Działa on również jako zupełnie organiczny i efektywny filtr przeciwsłoneczny, poprawiający poziom codziennego zabezpieczenia skóry. Warto tutaj wspomnieć, że olejki naturalne tego typu są zwykle znacznie lepsze w stosunku do sztucznych produktów, gdyż nie generują praktycznie żadnych efektów ubocznych.

W czasie licznych obserwacji zauważono, że stosowanie bogatych we współczynnik ochrony przeciwsłonecznej olejków naturalnych zapobiega w trwałym ciemnieniu i matowieniu skóry. Produkty tego typu posiadają bowiem bardzo wysoką zawartość dobrych, monotłuszczów nasyconych, tworzących na skórze skuteczną warstwę ochronną, chroniącą ją przed niszczącymi skutkami ekspozycji na słońce.

Ekspert Delawell

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...