Olej marula – skarb afrykańskich drzew

Naturalne kosmetyki od wieków są sekretem urody wielu kobiet na całym świecie. W Afryce najpopularniejszym produktem do pielęgnacji jest olej marula. Czym jest? Jakie ma właściwości? Jak go stosować?

Olejek różany świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej, rycynowy to naturalna odżywka do rzęs, kokosowy nie tylko zastąpi balsam do ciała, ale można go też stosować w kuchni, a jak jest olejem marula? Pozyskuje się go z afrykańskiego „drzewa słoni”, a dokładnie z pestek jego słodkich owoców. Substancja ma jasnobeżowy kolor i przyjemny, delikatny, lekko orzechowy zapach. Olej marula stosuje się do pielęgnacji ciała oraz włosów. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Olej marula

kolaż własny redakcji, zdjęcia: pixabay.com, pinterest.com

Marula: magiczne „drzewo słoni”

 Skąd nietypowa nazwa drzewa, z którego pozyskuje się olejek? Roślina kusi słodkim zapachem i przywołuje zwierzęta z dużych odległości. Szczególnie lubią ją słonie, które trąbami obtrząsają owoce, a następnie zbierają je z ziemi. Co ciekawe drzewo otaczane jest w Afryce szczególną czcią, gdyż tamtejsi mieszkańcy uważają, że ma magiczną moc przywracania płodności i zapewnia szczęśliwe małżeństwo. W wielu regionach pod marulą odbywają się ceremonie ślubne.

Olej marula: właściwości

Olej ma jasnobeżowy kolor i przyjemny, delikatny, lekko orzechowy zapach. Naturalny kosmetyk ma sporą zawartość witaminy E, zwanej „eliksirem młodości” oraz flawonoidów, dzięki temu jest to silny przeciwutleniacz, który chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się skóry i wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Produkt zawiera też kwas oleinowy, wygładzający, zmiękczający, regenerujący naskórek. Olejek ma też sporą zawartość witaminy C, która bierze udział w produkcji kolagenu oraz nawilżające kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9. Dzięki bogactwu składników naturalny kosmetyk wpływa korzystnie na odbudowę skóry, działa silnie nawilżająco, regenerująco, ujędranijąco oraz chroni ją przed promieniowaniem UV.

Olej marula: zastosowanie

 Olejek z pestek „drzewa słoni” stosuje się do pielęgnacji ciała oraz włosów. Produkt wykazuje silne działanie odżywcze, antybakteryjne oraz natłuszczające. Dobrze wpływa na cerę suchą, popękaną, skłonną do podrażnień. Można go używać jako serum do twarzy, płyn do demakijażu lub zamiast maści na przesuszoną skórę. Działa łagodząco, zmiękczająco, rewitalizująco, przeciwzmarszczkowo. Redukuje blizny, przebawienia. Można go stosować zarówno do skóry dojrzałej, suchej, jak i wrażliwej oraz problematycznej. Sprawdzi się też jako krem do rąk oraz nóg, jak i olejek do skórek. Skutecznie walczy z cellulitem, rozstępami, działa ujędrniająco, można smarować nim biust oraz pośladki. Wyrównuje koloryt skóry, redukuje zaczerwienienia, przywraca ochronną barierę skóry. Można go stosować pod oczy. Sprawdza się w roli środka pielęgnującego usta, wygładza i regeneruje spierzchnięte wargi, chroni przed zmianami atmosferycznymi.

Olejek korzystnie wpływa także na kondycję włosów. Zapewnia im blask i witalność, odżywia zniszczone, rozdwajające się końcówki. Wzmacnia, wygładza i nabłyszcza włosy. Można go nakładać zarówno na suche, jak i mokre pasma.

Olej marula: kosmetyki DIY

Olejek można stosować samodzielnie lub dodać do kremu do twarzy, balsamu, olejku bazowego, odżywki do włosów, domowych maseczek czy peelingu.

Serum pod krem do twarzy

Po kąpieli nałóż na twarz 2-3 krople olejku i wykonaj delikatny masaż. Produkt szybko się wchłania, ma lekką konsystencję. Odczekaj 2 minut i wklep w skórę swój ulubiony krem. Olejek sprawi, że składniki kremu będą działały skuteczniej.

Regenerująca maska do włosów

Nałóż olej na całą długość włosa na 30 minut lub całą noc. Owiń głowę ręcznikiem. Po upływie odpowiedniego czasu spłucz włosy i umyj jak zwykle. Maskę warto stosować 2 razy w tygodniu, szczególnie jeśli pasma są suche, zniszczone farbowaniem oraz stylizacją.

Olejek „eliksir młodości”

Potrzebne: 4 łyżki olejku marula, 19 łyżek oleju z kiełków pszenicy, 1 łyżka witaminy A (Retinolu), buteleczka z kroplomierzem 30 ml

Przygotowanie: Odmierz składniki, dodaj do zlewki i wymieszaj, przelej do buteleczki. Stosuj kilka kropli po umyciu twarzy. Nakładaj na skórę, masując twarz kolistymi ruchami. Olejek działa ujędrniająco, nawilżająco, regenerująco.

Znacie ten olejek? Stosujecie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (240 głosów, średnia: 4,28 z 5)
loading... zapisuję głos...