Olej makadamia i jego pielęgnacyjne właściwości dla skóry i włosów

Przez tysiąclecia australijscy Aborygeni spożywali orzechy wiecznie zielonego drzewa o nazwie makadamia, ze względu na ich walory odżywcze i prozdrowotne. Dziś olejek z orzechów makadamii jest ceniony i wykorzystywany również w kosmetyce.  Olejek pozyskuje się z miąższu orzecha australijskiego. Zaliczany jest do grupy olejków o budowie najbliższej strukturze ludzkiej skóry. W około 85% zawiera kwasy tłuszczowe, zaś około 20% jego składu stanowią trójglicerydy kwasu palmitynowego typu Omega7, o silnych właściwościach  antyutleniających i chroniących błonę komórkową. Kwas palmitynowy jest zawarty w skórze, ale jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego warto dostarczać go, np. za pomocą aplikacji zewnętrznej.

Olej makadamia staje się coraz bardziej popularny. Bez problemu kojarzymy go z kosmetykami i jego nawilżającymi właściwościami. Mało osób zna jednak jego działanie przeciwzmarszczkowe, czy możliwość używania go jako olejku do demakijażu. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam możliwe zastosowania oleju makadamia w pielęgnacji skóry i włosów.

orzechy  makadamia

fot. Freepik, jcomp

Zobacz także: Olej z awokado dla pięknej skóry

Dlaczego warto zastosować olej makadamia do pielęgnacji skóry twarzy i włosów

  • Nie wywołuje wyprysków, a nawet przyspiesza ich zanikanie oraz wygładzanie blizn po trądzikowych.
  • Nawilża cerę, jednocześnie regulując wydzielanie łoju.
  • Szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze.
  • Zapewnia skórze satynową gładkość.
  • Jeżeli nie używasz go w zbyt dużych ilościach i nie nakładasz na korzenie, pozostawia lśniące, jedwabiste i dobrze nawilżone włosy.

OLEJEK MAKADAMIA spowalniania proces starzenia się skóry i pomaga utrzymać długotrwałe, optymalne jej nawilżenie. Jest więc idealny do codziennej pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się. Wygładza i pomaga zachować świeży, zdrowy wygląd. Jest niezwykle łatwo absorbowany przez skórę, dlatego określa się go również mianem „znikającego olejku”. Posiada właściwości hipoalergiczne, może więc być bez przeszkód stosowany do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci, a także cery wrażliwej i alergicznej. Olejek z makadamii znajduje również zastosowanie w zwalczaniu cellulitu i rozstępów. Jest więc polecany do masażu ciała osobom z tymi problemami, a także kobietom w okresie ciąży (kiedy zagrożenie pojawienia się rozstępów i cellulitu jest największe). Olejek dodatkowo łagodzi i goi poparzenia słoneczne oraz regeneruje blizny i rany.

Jak stosować olej makadamia do pielęgnacji skóry i włosów

Nawilżanie twarzy. Czysty, naturalny olej może być wykorzystywany do przywracania równowagi wydzielania łoju i poprawiania stanu cery. Sprawdza się w funkcji środka nawilżającego.

Usuwanie makijażu. Olej makadamia może być zastosowany do delikatnego demakijażu. Działa nawet na oporny tusz do rzęs. Można wykonać 2-składnikowy środek do demakijażu, stosując olejek z witaminą E w połączeniu z olejem makadamia. Możesz też użyć dwóch ostatnich w proporcji pół na pół. W każdym z tych przypadków uzyskasz oczekiwane rezultaty.

Serum pod oczy. Jako że olej makadamia bardzo szybko się wchłania, może posłużyć jako nawilżające i regenerujące serum pod oczy, na które można nakładać makijaż. Należy wziąć niewielką ilość oleju i delikatnie wklepać w okolice oczu.

Oczyszczanie twarzy. Olej makadamia nie tylko usuwa makijaż, lecz również delikatnie, a mimo to skutecznie oczyszcza cerę. W tym celu należy zastosować go wieczorem w ramach metody głębokiego oczyszczania skóry olejami. Dobrze służy w walce z trądzikiem. Należy zastosować w tym celu mieszankę organicznego oleju rycynowego w równych proporcjach z organicznym olejem makadamia.

Nawilżanie skóry. Po prysznicu można zastosować olej makadamia jako nawilżający balsam do ciała.

Nawilżanie włosów. Czyste oleje do włosów , tak jak produkty na bazie oleju makadamia sprawiają, że włosy stają się miękkie, zdrowe, grubsze i zwiększają swoją objętość. Jeżeli zmagamy się z suchymi lub zniszczonymi wysoką temperaturą włosami, warto wcierać po kilka kropli czystego oleju w końcówki. Jest on w stanie zdziałać cuda w zakresie nawilżania oraz zmiękczenia!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (200 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...