Olej kokosowy – dobry dla wszystkich?

W naszym społeczeństwie nieustannie rośnie zainteresowanie zdrowym odżywianiem. Sprzedawcy chętnie to wykorzystują, dlatego od czasu do czasu pojawia się na rynku produkt, któremu przypisuje się mnóstwo cennych właściwości. Tak było między innymi z olejem kokosowym, który przez pewien czas był bardzo mocno promowany, również przez dietetyków. Aktualnie coraz rzadziej gości w bilansowanych przez nich jadłospisach. Jakie właściwości ma olej kokosowy i czy warto go stosować?

Czym jest olej kokosowy i z czego się składa?

Olej pozyskiwany z orzechów kokosa, wraz z olejem palmowym zaliczany jest do tropikalnych tłuszczów roślinnych. Ich cechą wspólną jest niewątpliwie wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, co ma swoje konsekwencje w ich właściwościach.

Na półkach sklepowych najczęściej dostępny jest rafinowany olej kokosowy o stałej konsystencji, który charakteryzuje się między innymi wysokim punktem dymienia. To właśnie dlatego może być stosowany do smażenia, o czym za chwilę.

 

Czy olej kokosowy może przyczynić się do poprawy zdrowia?

Warto zastanowić się jakie zastosowanie znajdzie olej kokosowy w naszej kuchni. Jak wspomnieliśmy wcześniej, można używać go do smażenia, ponieważ charakteryzuje się on wysokim punktem dymienia (185-200 st. C), choć oliwa z oliwek ma zbliżoną wartość. W jego składzie nie ma cholesterolu, który w tłuszczach odzwierzęcych pod wpływem wysokiej temperatury ulega utlenianiu, co nie jest korzystnym dla zdrowia zjawiskiem. Należy jednak pamiętać, iż smażenie nie jest optymalnym wyborem obróbki termicznej pożywienia i powinno być jak najczęściej zastępowane gotowaniem, pieczeniem lub duszeniem.

Skoro wiemy, że olej kokosowy nadaje się do smażenia, które i tak nie jest zalecane, czy warto w ogóle włączyć go do diety? Moda na olej z kokosa wynikała również z obecności w jego składzie średniołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych (MCT). Są one lepiej i szybciej wchłaniane, trawione i wykorzystywane przez nasz organizm niż inne kwasy tłuszczowe. Dlatego znajdują zastosowanie u osób cierpiących na choroby układu pokarmowego czy po usunięciu woreczka żółciowego. Niestety mimo zapewnień marketingowców, olej kokosowy wcale nie jest bogatym źródłem kwasów MCT, faktycznie ich zawartość to ok 30%. Nie jest to zatem powód przemawiający za tym, aby wprowadzać go do swojej diety codziennie.

Podsumowanie

Jak więc widzimy olej kokosowy nie jest cudownym produktem, tak jak przedstawiają go niektórzy.
Mimo tego, iż olej kokosowy nadaje się do smażenia to nie powinien być wykorzystywany w naszej diecie codziennie. Jeżeli jednak zależy Ci na jego stosowaniu na przykład ze względu na smak, nie przesadzaj z jego ilością Jeśli zaś Twój stan zdrowia wymaga włączenia do diety oleju MCT, to lepszym wyborem będą izolowane jego formy.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  29 grudnia 2018 11:21

  Wszystko zależy od marketingu na co jest aktualnie moda. Ja nie zwracam na to szczególnie uwagi wybieram to czego mój organizm potrzebuje

  Odpowiedz
 2. wioleta Sekura  29 grudnia 2018 11:35

  olej kokosowy jest super!

  Odpowiedz
 3. macierzanka  29 grudnia 2018 22:39

  Czasami używam oleju kokosowego.

  Odpowiedz
 4. j.dudek71  4 stycznia 2019 19:26

  Polecam jako kosmetyk do całego ciała,jest zupełnie bezpieczny,ale trzeba kupować bio,ekologiczny i pachnący kokosem,nierafinowany.

  Odpowiedz
 5. Skosa Sandra  13 stycznia 2019 14:58

  Ja wolę używać olej kokosowy nierafinowany. Taki jest najlepszy. Pieknie pachnie i ma właściwości pielegnacyjne. Nadaje się do całego ciała, a także do włosów. Czytałam, że także działa wybielajaco na zęby.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany