Olej kameliowy – słodko pachnące, bursztynowe remedium na zniszczone włosy i blizny po trądziku
Olej kameliowy to jeden z najcenniejszych olejków, stosowanych w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Może być z powodzeniem stosowany do olejowania cery i włosów, o ile pamięta się o kilku zasadach. Które cenne substancje zawiera? Jakie są jego właściwości i działanie? I co najważniejsze – jak stosować olejek kameliowy? Niniejszy krótki poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania!
Olej kameliowy – słodko pachnące, bursztynowe remedium na zniszczone włosy i blizny po trądziku
Olej kameliowy bywa błędnie mylony z olejkiem kwiatowym. W rzeczywistości jest to jednak olej tłoczony z nasion zielonej herbaty. Wyróżnia się zielonkawym odcieniem, przywodzącym na myśl zieleń koniakowych bursztynów i słodkim, przyjemnym zapachem. Co więcej, występuje w trzech odmianach: Camellia sinensis (olejek z herbacianych nasion), Camellia oleifera (nazywany po prostu: olejem herbacianym) i Camellia japonica (olejek tsubaki z japonskiej herbaty). Który z nich sprawdza się najlepiej w roli naturalnego kosmetyku i do olejowania? Jak działają na włosy, a jak na cerę?
Właściwości oleju kameliowego
Nazywany oliwą z oliwek Dalekiego Wschodu olejek kameliowy może poszczycić się bogatymi właściwościami pielęgnacyjno-zdrowotnymi. Aż 90% jest masy tworzą nienasycone tłuszcze – zawiera: kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy, arachidowy i stearynowy, dzięki czemu może być spożywany z korzyścią dla układu krążenia. Obecność kwasów omega-3 i omega-6 sprawia, że doskonale odżywia, nawilża i zmiękcza przesuszoną skórę oraz włosy. Wysoka zawartość witaminy E, fosforu, potasu i wapnia nadaje mu moc przeciwstarzeniową i zdolności regeneracyjne. Co więcej, olej kameliowy zawiera glikozydy kaempferolu i saponiny, co czyni go substancją przeciwzapalną.
Wszystkie te właściwości nadają olejowi kameliowemu leczniczą i ochronną siłę, dzięki której jest aktywnym składnikiem wielu leczniczych preparatów i formuł kosmetyków. Stosuje się go m.in. jako nieinwazyjny lek przeciwbólowy, remedium na alergie, lekarstwo chroniące układ nerwowy, a nawet profilaktyczny środek przeciwko rozwojowi niektórych nowotworów.
Działanie oleju kameliowego na włosy i skórę
Trudno przecenić rolę olejku kameliowego w pielęgnacji skóry i włosów. Jest bowiem wspaniałym emolientem o lekkiej formule, która bardzo szybko się wchłania. Wystarczy wsmarowywać go w ciało po każdej kąpieli, by skóra stała się dobrze napięta, gładka, miękka i odpowiednio natłuszczona. Świetnie sprawdza się jako zmiękczacz zrogowaciałej, wysuszonej skóry na piętach, kolanach i łokciach. Jest organiczną alternatywą odżywek do skórek i paznokci. Wystarczy, że na kilka minut zanurzymy palce w lekko podgrzanym olejku kameliowym, by znacząco poprawić wygląd dłoni. Rozjaśnia też blizny potrądzikowe, czyniąc je mniej widocznymi. Stosowany na twarz, spłyca zmarszczki i dodaje cerze blasku. Jest więc wielofunkcyjnym kosmetykiem, odpowiadającym na wiele potrzeb i zdolnym zastąpić część zawartości naszych kosmetyczek.
W pielęgnacji kosmyków najlepiej sprawdza się odmiana Camellia japonica, znana jako olej tsubaki. Nie tylko nawadnia on włosy i dodaje im sprężystości, ale też ogranicza ich wypadanie. Przydaje włosom blasku i miękkości oraz niweluje puszenie się. Odbija szkodliwe promieniowanie UV, dzięki czemu chroni delikatne pasma przed płowieniem i przesuszaniem przy ekspozycji na słońce. Nakładany bezpośrednio na skórę głowy potrafi zaś zwalczać łupież, co czyni go świetną alternatywą dla masek – szczególnie w przypadku średnio- i wysokoporowatych włosów.
Jak stosować olej kameliowy na włosy?
Fryzjerzy zalecają stosowanie olejku kameliowego tylko na końcówki włosów, by zabezpieczać je przed mechanicznymi uszkodzeniami. Radzą także używać go niczym wcierkę, wczesując go w te strefy, które najczęściej ulegają uciążliwemu splątaniu i wmasowując w skórę głowy. Włosomaniaczki zachwalają jednak także pełne olejowanie przy jego użyciu. Radzą rozprowadzać go na suchych lub zwilżonych włosach nawet na 4 godziny przed ich umyciem. Po tym czasie należy zmyć olej kameliowy lekkim szamponem bez dodatku sls bądź odżywką do włosów.
Jak używać oleju kameliowego do pielęgnacji twarzy?
Olej kameliowy może być stosowany przez właścicielki cery różnego typu, także tej wrażliwej. Nie poleca się go jednak osobom, które borykają się z trądzikiem lub mają przetłuszczającą się skórę, gdyż – tak jak każdy olej – może mieć działanie komedogenne. Najlepsze rezultaty przyniesie wsmarowywanie dwóch kropli olejku w skórę twarzy po jej porannym umyciu i wieczornym demakijażu. Można wtedy pomóc mu dotrzeć do głębszych warstw skóry, używając jadeitowego wałeczka lub kamienia do masażu gua sha. Blizny po trądziku należy rozjaśniać, wsmarowując odrobinę olejku bezpośrednio w pokryte nimi sfery twarzy i dekoltu. W Chinach stosuje się go ponadto do oczyszczania twarzy, jako element kilkuetapowego demakijażu – jeśli więc lubicie metodę OCM, możecie spróbować przeprowadzać ten proces z użyciem olejku kameliowego.