Olej arganowy – zastosowanie w kosmetyce
Oleje roślinne są ostatnio bardzo doceniane nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Coraz powszechniej wykorzystuje się je także w kosmetyce i medycynie. Jednym z nich jest olej arganowy – poniżej jego cudowne właściwości i zastosowanie.
Płynne złoto z Maroka
Olej arganowy pozyskuje się z nasion drzewa Argania, które występuje na terenach półpustynnego Maroka i Algierii. Warto wiedzieć, że las arganowy to unikalny biotop objęty ochroną UNESCO. Owoce nie są duże – mają wielkość migdałów czy oliwek i charakteryzują się słodkim zapachem oraz mlecznym miąższem. Jego zastosowanie jest tak wszechstronne, że nie sposób omówić wszystkich zalet – poniżej wybrane z nich.
Cenne działanie kosmetyczne
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków zawierających ten cenny składnik, m.in. płyn micelarny Garnier z olejkiem arganowym, nawilżające kremy, maska do włosów Cece z olejkiem arganowym itd. Olej arganowy to bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które stanowią 80 proc. wszystkich tłuszczów w nich zawartych. Głównie zawiera kwasy jednonienasycone, m.in. oleinowy.
Składniki zawarte w olejku mają działanie silnie nawilżające i odżywiające, łagodzące i przeciwzapalne, pomagają w likwidowaniu podrażnień skóry, wspomagają regenerację bariery ochronnej naskórka, uelastyczniają skórę, pielęgnują także włosy i paznokcie. Skutecznie chronią skórę również przed czynnikami zewnętrznymi, np. działaniem słońca i silnego wiatru.
Silne działanie antyoksydacyjne
Olej arganowy zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także substancje o działaniu antyoksydacyjnym – np. karotenoidy, związki fenolowe, witaminę E i inne przeciwutleniacze. Dzięki nim organizm ma zapewnioną ochronę przed działaniem wolnych rodników, czyli jednocześnie przed rozwojem chorób nowotworowych.
Na egzemę i łuszczycę
Olej arganowy jest też polecany do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i uczuleń, przynosi ulgę osobom ze schorzeniami skórnymi – jak łuszczyca, egzema, ale także trądzik. Skuteczność oleju arganowego w leczeniu AZS wynika z zawartości kwasów omega-6, np. kwasu linolowego lub γ-linolenowego, które zmniejszają świąd.