Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę?

Za każdym razem, gdy zbliża się lato, mnóstwo osób zastanawia się, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać. Szeroka oferta salonów optycznych i sklepów z okularami wcale nie ułatwia w podjęciu decyzji. Sprawdzamy, czym faktycznie trzeba się kierować przy tym wyborze.

Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę

 

Wybór okularów przeciwsłonecznych – funkcjonalność przede wszystkim

Okulary przeciwsłoneczne wyglądają modnie i świetnie wpisują się w letnie kreacje, ale pamiętajmy o tym, że na pierwszym miejscu są względy praktyczne. Promieniowanie słoneczne jest bardzo szkodliwe dla wzroku. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy najpierw sprawdzić, czy posiadają odpowiedni filtr UV, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem. Drugim ważnym „parametrem technicznym” będzie polaryzacja. Okulary z taką funkcją eliminują odblaski i refleksy światła, co zapewnia, że słońce nas nie razi a widziany obraz jest bardziej dokładny. Dodatkowo filtry polaryzacyjne poprawiają kontrast i podnoszą wyrazistość kolorów.

Jeśli już zawęziliśmy ofertę okularów przeciwsłonecznych do produktów, spełniających powyższe kryteria, warto zwrócić uwagę na gradację. Szkła gradualne nie są obowiązkowe, ale stanowią ciekawą alternatywę względem tradycyjnych okularów. Sprawiają one bowiem, że cieniowane soczewki w dolnych partiach będą mniej przyciemnione niż w górnych. Nie dość, że gradualne okulary przeciwsłoneczne świetnie wyglądają, to jeszcze są bardzo praktyczne! Wygląd rzeczy znajdujących się na dole będzie bardziej naturalny i przyjemniejszy, a wzrok wciąż pozostanie właściwie chroniony.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy

Już mamy lato. Dla tych dziewczyn, które jeszcze nie wybrały swoich okularów przeciwsłonecznych na ten sezon zamieszczamy garść porad, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu swojej twarzy (pamiętajmy także, by oprawki pasowały do brwi).  Niestety nie każda

Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy

Jeżeli już czynniki praktyczne ma się za sobą, czas spojrzeć na ofertę okularów przeciwsłonecznych pod kątem indywidualnym. Nawet najmodniejsze przeciwsłoneczne ray-bany nie będą dobrze prezentowały się na twarzy typowo okrągłej. Jeśli więc pragnie się nieco wyszczuplić twarz, warto zastosować prostokątne okulary przeciwsłoneczne. Analogicznie do prostokątnego kształtu twarzy lepiej będzie zakupić szkła okrągłe lub o zaokrąglonych końcach. Z kolei w przypadku twarzy kwadratowej o szerokim podbródku i charakterystycznych rysach twarzy warto będzie zdecydować się na zakup przeciwsłonecznych awiatorów. Nie należy zapominać również o wyglądzie bocznej części okularów, czyli zausznikach, które znacznie wpływają na rezultat wizualny.

Okulary przeciwsłoneczne a producent

Doskonale wiadomo, że niska cena nierzadko nie oznacza dobrego jakościowo produktu. Wyjątki od tej reguły są liczne, jednak w przypadku zakupu okularów przeciwsłonecznych przede wszystkim nie warto ryzykować. Szkła na lato warto kupić od sprawdzonego optyka, u źródła, co do którego mamy pewność, że oferuje jedynie sprawdzone, najwyższej jakości produkty.

Ostatecznie wybór okularów przeciwsłonecznych nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Należy jedynie pamiętać o tym, aby przy podejmowaniu decyzji uwzględnić zarówno czynniki praktyczne (filtry, polaryzacja), jak i wizualne. Te ostatnie zawsze powinny być dostosowane do kształtu twarzy, a nie bieżących – i przemijających – trendów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  28 maja 2020 14:43

  Uważam, że przede wszystkim nie warto ślepo gonić za modą, a kierować się swoim gustem no i dopasować okulary do kształtu swojej twarzy.Wazne jest też, żeby zrezygnować z kupowania w sieciówkach tylko kupić u optyka z UV.

  Odpowiedz
 2. macierzanka  28 maja 2020 19:32

  Też tak uważam.

  Odpowiedz
 3. ewalub  3 czerwca 2020 18:51

  Ja nie mam. Noszę okulary korekcyjne, ale pewnie i bez nich tez bym nie miała przeciwsłonecznych. Jakoś nie potrafię sobie dobrać, a moje oczy nie są wrażliwe na słońce, więc dużej potrzeby nie mam

  Odpowiedz
 4. Jaworka  21 czerwca 2020 12:40

  Ja sobie prawie co roku kupuję bo szybko je niszczę, w słoneczny dzień nie potrafię chodzić i prowadzić samochodu bez okularów

  Odpowiedz
 5. Magdalena  4 lipca 2022 17:31

  Zgadzam się. Najlepiej kupić okulary u optyka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany