Okra – tajemnicze warzywo znad Nilu. Poznaj jego właściwości i zastosowanie!
Okra – nazywana też ketmią i piżmianem jadalnym – to jednoroczna roślina z rodziny ślazowatych, uprawiana pierwotnie nad wodami Nilu, a obecnie w wielu różnych krajach o tropikalnym klimacie. Wykorzystywana przede wszystkim w kuchni azjatyckiej i południowoamerykańskiej (w tej ostatniej często jako składnik gęstej zupy gumbo) w smaku przypomina skrzyżowanie bakłażana z fasolką szparagową. Poznaj jej zastosowanie i właściwości!
Spis treści:
Okra rodzi zielone, długie owoce pokryte delikatnym meszkiem. Z wyglądu przypominają one trochę papryczki chili, ale w rzeczywistości są spokrewnione z hibiskusem. Nadaje się do smażenia, marynowania i gotowania, jednak podczas tej ostatniej formy obróbki staje się kleista. Oczywiście możemy wykorzystać tę właściwość do zagęszczenia potrawy, choć nie każdemu taka konsystencja będzie odpowiadać. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, jakie można wdrożyć w kuchni, by stworzyć na bazie okry naprawdę smaczną potrawę. Warto je wypróbować, gdyż to warzywo posiada cenne właściwości i może stać się cennym elementem waszej zdrowej diety.
Okra – tajemnicze warzywo znad Nilu. Poznaj jego właściwości i zastosowanie!
Okra to przede wszystkim produkt niskokaloryczny, ponieważ aż w 90% składa się on z wody. Jest za to pełen białka, węglowodanów i błonnika. Do tego dochodzą duże ilości witaminy C, magnezu i kwasu foliowego (co czyni go doskonałą pozycją w menu kobiet w ciąży oraz karmiących matek). Ponadto piżmian jadalny to prawdziwe bogactwo karotenoidów (silnych antyoksydantów), dzięki którym coraz częściej przypisuje się mu działanie antynowotworowe. Dlaczego jeszcze warto ją jeść?
Właściwości zdrowotne okry
- Warzywo to jest bardzo dobrym probiotykiem – tworzy wspaniałą pożywkę dla żyjących w jelitach dobroczynnych bakterii, dlatego zaleca się jego spożywanie w trakcie i po zakończeniu kuracji antybiotykowej.
- Posiada zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi.
- Dzięki wysokiej zawartości błonnika piżmian sprawdza się w profilaktyce zaparć.
- Spożywanie okry poprawia pracę mózgu i ułatwia koncentrację, dlatego w azjatyckich krajach chętnie podaje się ją uczącej się młodzieży.
- Okra ma pozytywny wpływ na wygląd skóry. Dba o jej prawidłowe odżywienie i nawilżenie (z tego powodu wykorzystywana jest także jako składnik kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także skóry głowy i włosów).
- Skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.
- Pomaga w zachowaniu płodności i wspiera procesy związane z ciążą oraz okresem połogu.
Gdzie kupić okrę w Polsce?
W Polsce okra nie jest specjalnie popularna. Najłatwiej dostać ją zatem w puszce albo w postaci mrożonej. Świeżą okrę znajdziemy prawdopodobnie tylko w sklepach z żywnością azjatycką (tak stacjonarnych, jak i internetowych). Jeśli już ją tam znajdziecie dobrą wiadomością będzie z pewnością jej niska cena! Świeżą okrę można przechowywać w lodówce, najlepiej w papierowej torbie. Bez problemu przetrwa tak co najmniej 3 dni.
Jak wykorzystać okrę w kuchni?
Zabierając się za przyrządzenie potrawy z dodatkiem okry musimy przede wszystkim uwzględnić produkty, z jakimi komponuje się ona najlepiej. Należą do nich:
cebula, pomidory, bataty, bakłażany, cytryna, czosnek, ocet, curry, oregano, kolendra
Warto też pamiętać, że do gotowania używa się owoców niedojrzałych.
Jeśli natomiast zależy nam na ograniczeniu lepkości, którą to warzywo wykazuje wskutek cieplnej obróbki, nie krójmy go na drobne plasterki, a jedynie lekko natnijmy (łatwiej podda się wówczas duszeniu). Można też spróbować obtoczyć warzywo w mące kukurydzianej i usmażyć na głębokim tłuszczu, jak robią to Japończycy. Nie będzie wówczas kleista, za to świetnie skomponuje się z sosem sojowym.
Z okrą można przygotować choćby pikle, szaszłyki (przeplatane z pomidorami) czy danie z duszonych warzyw. Jej pestki podprażone i zmielone w młynku na całym świecie są zaś parzone jako substytut kawy. I praktycznie nie odbiegają od niej smakiem! Daj się zaskoczyć tym niezwykłym, zielonym fasolkom znad Nilu!