Ogród zimowy na tarasie lub balkonie: DIY
Ogród zimowy na tarasie lub balkonie to ciekawe urozmaicenie budynku. Pięknym, zielonym miejscem można się cieszyć przez cały rok. Jeśli masz przeszklony balkon lub taras, albo planujesz odrodzić go od zewnątrz przezroczystą taflą, ten artykuł na pewno Ci się przyda!
Mieszkańcy kamienic, bloków, budynków kilkupiętrowych często zazdroszczą właścicielom dużych domów własnego zielonego zakątka. Latem z nostalgią przyglądają się ławeczkom w cieniu szumiących drzew, późną jesienią i zimą zazdroszczą przeszklonych zimowych ogrodów z egzotycznymi roślinami. Jeśli należysz do szczęśliwych posiadaczy już zabudowanego lub dużego balkonu w bloku a nawet tarasu – to nic straconego! Wystarczy tylko trochę czasu i chęci, by stworzyć piękny, zielony zakątek w wersji mini. Podpowiadamy, jak dobrać kwiaty doniczkowe do domu, by zrobić własny ogród zimowy na tarasie lub balkonie!
Dlaczego warto stworzyć ogród zimowy?
Zielony zakątek nie tylko daje możliwość obcowania z zielenią cały rok, ale też poprawia komfort termiczny w całym mieszkaniu, ogranicza hałas oraz dostawanie się do mieszkania owadów. Dodatkowo powiększa powierzchnię czterech kątów, pozwalając na urządzenie małego saloniku, gabinetu lub jadalni w otoczeniu pięknych a czasami i zdrowych roślin doniczkowych oraz z widokiem na niebo.
Ogród zimowy na tarasie lub balkonie: O czym warto pamiętać?
Przeszklony balkon należy odpowiednio przygotować, aby rośliny czuły się komfortowo i by zapewnić doskonałą pielęgnację storczykom, fikusom, kameliom i innym roślinom, które tam umieścimy. Dobrym rozwiązaniem na balkonie są duże donice ceramiczne, metalowe lub drewniane skrzynie.
Oświetlenie i temperatura
Tworząc przeszkloną oranżerię warto zastanowić się nad jej położeniem. Aranżacja i wybór roślin są uzależnione od ilości światła oraz temperatury w pomieszczeniu. Najkorzystniejsze warunki dla zimowego ogrodu są na południowym wschodzie lub zachodzie (północ oznacza mniej światła i niższe temperatury).
Nawet jeśli na przeszklonym balkonie panuje temperatura 5-10 stopni Celsjusza, można z powodzeniem stworzyć ładny zielony zakątek!
Dobór roślin
W zależności od warunków, w chłodniejszym pomieszczeniu (10 stopni) można posadzić np. rośliny śródziemnomorskie, w cieplejszym (dodatkowo ogrzewanym, nawilżanym) egzotyczne kwiaty.
Tworzenie zimowego ogrodu na balkonie bądź tarasie nie różni się znacząco od zasad, których należy przestrzegać przy tworzeniu innych zielonych zakątków. Na brzegu należy umieścić rośliny lubiące silną ekspozycję na światło. Doniczki ustawić tak, by liście nie stykały się bezpośrednio z szybą (zimą mogą zmarząć, latem – odparzać się). Następnie ustawić kwiaty, które najlepiej czują się w świetle rozproszonym, a później te, które lubią cień. Warto dobierać rośliny tak, by miały podobne do siebie wymagania.
Najczęściej polecane rośliny do ogrodu zimowego na tarasie lub balkonie to Trzykrotka (tzw. głupi Jaś), Wilczomlecz, Grudnik. W zimowym ogrodzie dobrze radzą sobie także kaktusy, paprotki, bluszcze, pelargonie, fikusy, cyklameny, azalie, cytrynki oraz storczyki. Przeszkloną oranżerię można również wykorzystać do uprawy ziół i warzyw. Osłonięte pomieszczenie sprzyja papryczkom, sałatom, pomidorkom koktajlowym, bazylii, czy rozmarynowi.
Aranżacja
W ogrodzie zimowym sprawdzą się meble z naturalnych materiałów (np. rattanu, wikliny, akacji). Pasują m.in. do stylu rustykalnego, boho. Przedmioty wzbogacone miękkimi poduchami dodadzą wnętrzu przytulności. Miły nastrój wprowadzą także drobiazgi, pamiątki, skrzynie, ozdobne pudełka, wazony. Ciekawą dekoracją mogą być także różnego rodzaju szkiełka, wiszące ozdoby np. girlandy koralików, łapacze snów.
Z roślinami, surowymi przeszklonymi przestrzeniami dobrze komponują się także meble nowoczesne ze stali nierdzewnej oraz dodatki z kamienia, np. marmuru lub granitu. Pasują do mieszkań w stylu minimalistycznym, awangardowym.
Konstrukcja
Tworząc ogród zimowy, należy mieć na uwadze jakość oraz rodzaj szkła, które chcemy wykorzystać do oszklenia pomieszczenia, szczególnie jeśli chcemy mieć w zakątku egzotyczne rośliny. Komfortową temperaturę mogą zapewnić szyby termoizolacyjne (ograniczające utratę ciepła) i refleksyjne (odbijające światło). Jeśli możesz sobie na to pozwolić, pomyśl nad ogrzewaniem na chłodne miesiące oraz roletami/ żaluzjami, a także odpowiednią wentylacją na gorące dni. Należy pamiętać o tym, że balkon z roślinami musi mieć dostęp do świeżego powietrza, powinno się go regularnie wietrzyć.
Warto także zastanowić się nad konstrukcją nośną przeszklonego ogrodu. Zazwyczaj wykonuje się ją z drewna lub aluminium. Przeszklone pomieszczenie powinno się komponować z budynkiem. Najlepiej by zimowy ogród pasował do budynku, podkreślał charakter i wzbogacał elewację budowli.
Planując stworzeniu ogrodu, należy pamiętać także o pozwoleniu na budowę. Zabudowę balkonu/tarasu należy zgłosić administracji spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej!
Czy ogród zimowy na tarasie to dobry pomysł? Co o tym myślicie?
Artykuł powstał w oparciu o materiały przygotowane przez eweranda.pl – dostawcę gotowych szklanych werand do samodzielnego montażu