Jak stworzyć piękny i bezpieczny ogród dla owadów i zwierząt? – podpowiada ekspert

Ogrody lub działki od zawsze były miejscem relaksu i radości, uwielbianym przez miłośników przyrody. Kochamy je pielęgnować, dbać o rośliny i tworzyć reprezentacyjne przestrzenie, które cieszą oko. Nie możemy jednak zapominać o innych gościach, którzy często je odwiedzają. Ptaki, owady i inne małe zwierzęta również potrzebują schronienia i pożywienia, a nasze ogrody mogą stać się dla nich prawdziwą oazą. Jak więc stworzyć miejsce przyjazne zarówno dla nas, jak i dla naszych małych przyjaciół? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą przekształcić każdy ogród w bezpieczną przestrzeń dla wszystkich jego mieszkańców.

Spis treści:

motyl-na-kwiatach

fot. EyeEm, freepik

Postępująca urbanizacja oraz degradacja naturalnego środowiska wielu gatunków ptaków i zwierząt zmusza je do opuszczenia swojego terytorium i poszukiwania bezpiecznego schronienia coraz bliżej siedlisk człowieka. Warto zatem przekształcić nasze ogrody i działki w przestrzenie, które mogą zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Tworząc odpowiednie środowisko, wspieramy bioróżnorodność, przyczyniamy się do ochrony zagrożonych gatunków oraz możemy czerpać radość z obserwacji dzikiej przyrody tuż za naszymi oknami.

Jak stworzyć ogród przyjazny ptakom?

Ptaki, poza tym, że mogą umilać nam pobyt na łonie natury swym śpiewem, pełnią w ogrodzie ważne funkcje, takie jak kontrola populacji owadów czy rozsiewanie nasion. Warto zatem zadbać o to, aby nasza działka była dla nich przyjaznym miejscem. By przyciągnąć ptaki, warto zadbać o kilka kluczowych elementów.

Przede wszystkim w ogrodzie powinny znaleźć się drzewa i krzewy, które oferują naturalne schronienie oraz miejsca do budowania gniazd. Warto wybrać rośliny, które dostarczają pożywienia w postaci owoców i nasion jak dziką różę, bez czarny lub koralowy, jarząb pospolity, kalinę koralową, głóg czy berberys.

W okresach bardziej wymagających, jak zima czy gorące, suche lato, gdy pokarm naturalny taki jak owady lub dżdżownice i pędraki nie jest dostępny, ptaki mogą odczuwać braki pożywienia. Wówczas warto pomyśleć o ich dokarmianiu. Szczególnie w okresie lęgowym nasza pomoc może mieć dla nich duże znaczenie. Należy jednak robić to mądrze. Z pewnością nie powinno się karmić ptaków pieczywem. Najodpowiedniejszy pokarm to wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy oraz ziarna, takie jak proso, pszenica, owies. Świetnie sprawdzają się również nasiona warzyw czy ziół, a nawet kwiatów. Można je przygotować samemu lub zakupić specjalnie przygotowane do tego mieszanki – wyjaśnia Joanna Legutko, doradcza ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Równie ważne jest zapewnienie źródła wody, takiego jak małe poidełko czy fontanna, gdzie ptaki mogą pić i kąpać się. Z kolei umieszczenie budek lęgowych w spokojnych, osłoniętych miejscach pomoże ptakom znaleźć bezpieczne miejsce do rozmnażania.

ptak kąpiący się w wodzie

fot. EyeEm, Freepik

Owady zapylające – konieczne w naszym ogrodzie

Owady zapylające, takie jak pszczoły, motyle czy trzmiele, są niezbędne dla zdrowia i rozmnażania naszych roślin. Ich populacja dramatycznie spada, dlatego zapewnienie im schronienia, szczególnie w przestrzeniach miejskich ma istotny wpływ na środowisko, przyczyniając się do jego ochrony i zwiększenia bioróżnorodności.

łąka kwietna

Warto przeznaczyć w ogrodzie miejsce na łąkę kwietną, która nie tylko dostarczy pożywienia w postaci nektaru i pyłku, ale także będzie naturalnym schronieniem dla wielu gatunków owadów, fot. EyeEm, Freepik

Taka łąka może być tworzona z rodzimych roślin kwitnących, które są atrakcyjne dla zapylaczy i wymagają niewielkiej pielęgnacji. Dodatkowo łąka kwietna dodaje ogrodowi uroku i koloru, tworząc piękne i różnorodne środowisko.

Jeśli nie mamy przestrzeni w ogrodzie na założenie łąki kwietnej, można również rozważyć założenie hotelu dla owadów. Może być to konstrukcja z naturalnych materiałów, takich jak drewno, trzcina i cegły, lub gotowy domek zakupiony w sklepie ogrodniczym. Ważne jest, aby był umieszczony w suchym, słonecznym miejscu, z dala od silnych wiatrów. Dzięki takim działaniom nasz ogród stanie się prawdziwym rajem dla owadów zapylających, wspierając ich przetrwanie i rozwój – podpowiada Joanna Legutko, doradcza ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Hotel dla owadów

Kup lub zbuduj własnoręcznie hotel dla owadów, fot. EyeEm, Freepik

Przestrzenie przyjazne dla małych zwierząt

Należy pamiętać, że z naszych ogrodów często korzystają również małe ssaki, jak jeże, które szukają schronienia. Są one jednak bardzo pożyteczne, pomagają w kontroli populacji szkodników, więc warto zadbać, aby chętnie nas odwiedzały lub zagościły na stałe. Najlepszym rozwiązaniem są naturalne kryjówki, takie jak sterty liści, gałęzi czy kompostu, z których jeże chętnie korzystają. Można zbudować dla nich także specjalne domki z drewna, które powinny być umieszczone w zacisznym, osłoniętym miejscu, z dala od intensywnego ruchu i hałasu. Ważne jest, aby domek był dobrze wentylowany, suchy i zabezpieczony przed drapieżnikami. Należy też zapewnić małym gościom dostęp do wody, szczególnie w okresach suszy, umieszczając w ogrodzie niskie poidełka.

jeż w ogrodzie

Tworzenie ogrodu przyjaznego dla owadów i zwierząt to nie tylko modny trend, ale także ważny krok w kierunku ochrony naszej przyrody. Dokarmianie ptaków, budowanie domków dla owadów i tworzenie schronień dla jeży to proste działania, które mogą znacząco wpłynąć na bioróżnorodność naszego otoczenia. Dzięki nim nasz ogród stanie się nie tylko pięknym miejscem relaksu, ale także oazą życia dla wielu pożytecznych stworzeń.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 2,33 z 5)
zapisuję głos...