Ofiarami przemocy są również mężczyźni? Zapraszamy do dyskusji!

Zapraszamy Was do obejrzenia filmiku, na którym uwieczniono społeczny eksperyment dotyczący przemocy. Powszechnie uważa się, że ofiarami są kobiety i dzieci. Coraz częściej mówi się również o przemocy wobec zwierząt, ale ciągle nie wspomina się o mężczyznach. Czy ofiarami przemocy są również mężczyźni ? Jak ich postrzegamy?

mężczyzna

Na poniższym filmie ekipa z OckTV przedstawia społeczny eksperyment. Przedstawione zostają nam dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy przemocy skierowanej w stronę kobiety, gdzie oprawcą jest mężczyzna. Możemy na nim zobaczyć ostre i natychmiastowe reakcje ludzi, którzy stają w jej obronie. Reakcje są tak mocne, że w kilku momentach możemy zacząć się nawet bać o naszego podstawionego oprawcę.

Druga sytuacja jest odwrotna, to kobieta jest oprawcą, a ofiarą mężczyzna. Jak reagują na taką sytuację ludzie? Zobaczcie same.

//www.youtube.com/embed/dtVHnZX8E50

Jak widzimy nikt nie reaguje na przemoc skierowaną w stronę mężczyzny. Podstawiony aktor z pewnością po zakończeniu zdjęć cierpiał z powodu kilku siniaków, ponieważ nikt nie przyszedł mu z pomocą. Mijani przechodnie patrzyli na sytuację, jak na widowisko. Niektórzy się śmiali.

Na samym końcu filmu dowiadujemy się, że co 37 sekund mężczyzna staje się ofiarą przemocy fizycznej.

Film świetnie pokazuje w jaki sposób rządzą nami stereotypy. Uważamy, że mężczyzna nie może być pobity przez kobietę, a jeśli ta podnosi na niego rękę widać sobie na to zasłużył. I tu, pomimo bardzo ważnego tematu poruszanego przez OckTV mamy pewne zastrzeżenia. Na początku kobieta krzyczy o tym, że mężczyzna ją zdradził – taka sytuacja wzbudza od razu współczucie na rzecz kobiety. Została skrzywdzona, zdradzona i odreagowuje – czyli facetowi się należało. Oczywiście w odwrotnej sytuacji zdrady nie ma naszego przyzwolenia na jakąkolwiek przemoc, jednak tu wykorzystano kolejny stereotyp – wszyscy mężczyźni zdradzają i krzywdzą kobiety.

 Jest jeszcze jedna kwestia – kiedy mężczyzna chwyta kobietę ta jest unieruchomiona i bezbronna. Atakująca kobieta jednak nie uniemożliwia mężczyźnie ucieczki, ten w każdej chwili mógł pobiec przed siebie.  To oczywiście nie ma na celu usprawiedliwienia przemocy, jednak być może tłumaczy zupełną obojętność ludzi?

Chcielibyśmy dodać również, że publiczny lincz nad mężczyzną znęcającym się nad kobietą jest rzeczą niemal oczywistą. Co jednak, gdy taka sytuacja ma miejsce wieczorem, na mało ruchliwej ulicy? Czy słysząc czyjeś krzyki w nocy reagujemy? Czy reagujemy słysząc niebezpieczną awanturę u sąsiadów?

A Wy jak sądzicie? Czy postrzegałyście kiedyś mężczyzn jako ofiary przemocy?  Czy zareagowałybyście w takiej sytuacji i broniły mężczyzny, który stał się ofiarą? Jesteśmy BARDZO ciekawe Waszego zdania!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  13 sierpnia 2015 10:37

  Znany cytat: „Kobieta mnie bije” 🙂

  Odpowiedz
 2. Emotikonka  13 sierpnia 2015 12:29

  W obecnych czasach oczekuje się od mężczyzny że sam sobie z wszystkim poradzi i że jeśli dostał od baby to faktycznie musiał zasłużyć. Faceci nie przyznają się do tego że ktoś stosuje wobec nich przemoc, bo przecież to uraziłoby ich dumę.

  Odpowiedz
 3. scrabble  13 sierpnia 2015 16:06

  Wydaje mi się, że nikt nie reaguje, bo nikt nie zakłada, że kobieta, jako słabsza istota, może zrobić faktycznie krzywdę, że jeżeli facet będzie miał dość to sam zareaguje i się obroni…

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  13 sierpnia 2015 16:07

  Ciemna strona równouprawnienia.

  Odpowiedz
 5. marcia7  13 sierpnia 2015 16:44

  a to ciekawe … no nie wiem

  Odpowiedz
 6. martus2833  13 sierpnia 2015 20:26

  Artykuł dał mi do myślenia. Niestety jestem ofiarą stereotypów; gdybym znalazła się w takiej sytuacji, nie stanęłabym w obronie mężczyzny. Mało tego: słysząc, że zdradził żonę pomyślałabym: „należy mu się”. Chyba pora zmienić tok myślenia.

  Odpowiedz
 7. Patriszia  14 sierpnia 2015 07:19

  Sama nie wiem czy zareagowałabym widząc jak kobiet bije mężczyznę. Najgorsza reakcja była tego pana który zaczął nagrywać to telefonem. Przesada.

  Odpowiedz
 8. Natt.  14 sierpnia 2015 12:04

  Próbowałabym bronić w każdej sytuacji, czy to ofiarą byłaby kobieta, dziecko czy też mężczyzna. Przemoc, to przemoc.

  Odpowiedz
 9. as_sa  18 sierpnia 2015 19:28

  Niestety to nagranie w bezlitosny sposób pokazuje jak bardzo stereotypowo myślimy

  Odpowiedz
 10. Jaworka  21 sierpnia 2015 21:40

  No cóż nie wiem jak bym zareagowała pewnie pomyślała bym że sobie zasłużył

  Odpowiedz
 11. Anita  23 sierpnia 2015 00:23

  jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany