Odwodnienie niemowlęcia – na co zwracać uwagę

Zagrożenia i konsekwencje zbyt długiego i intensywnego przebywania na słońcu dla niemowlaka mogą być bardzo poważne. Zbyt wysoka temperatura może się objawić u malucha markotnością, kapryszeniem i brakiem apetytu. Jeżeli dziecko nie będzie przyjmowało wystarczająco dużej ilości płynów może dojść do odwodnienia. Zbyt długi  czas przebywania dziecka na słońcu i nieodpowiednie zabezpieczenie przed promieniami, grozi przegrzaniem, w najgorszym przypadku może dojść do udaru słonecznego. Opisaliśmy dla was  zagrożenia, jakie mogą stać się udziałem niemowląt w trakcie letnich dni przy wysokiej temperaturze.

odwodnienie_przegrzanie_niemowlę

Zdjęcia: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia

Pomimo tego, że głównym powodem pieluszkowego zapalenia skóry jest amoniak zawarty w moczu, upał dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia. Należy pamiętać, aby w gorące dni zmieniać pieluchy częściej niż zwykle. Skóra dziecka pod pieluszką poci się, przez co ulega odparzeniu. Niekiedy zapalenie pojawia się po przyjęciu przez niemowlaka antybiotyku lub szczepionki.

Potówki

To efekt pocenia się dziecka i przegrzania. Te małe krosty pojawiające się na delikatnej i zaczerwienionej skórze niemowlaka, występują najczęściej w miejscach osłoniętych ubrankiem lub nieprzepuszczającą powietrza kołdrą ? na szyi, plecach, w pachwinach. Najlepszą metodą na potówki jest unikanie przegrzewania i stosowanie odpowiednich okryć. Ubrania maleństwa powinny być uszyte z lekkiej i przewiewnej bawełny wysokiej jakości. Należy unikać uciskających ściągaczy w skarpetkach lub w śpioszkach. – Nie zapominajmy o łóżeczku i okryciu niemowlęcia w trakcie snu. Pościel nie może być oczywiście zbyt ciepła, jednak zupełnie nieprzykrywanie dziecka również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w trakcie snu temperatura ciała dziecka się obniża. Bakteriostatyczna i hipoalergiczna kołderka wielosezonowa z wypełnieniem Ingeo posiadająca bardzo dobre własności utrzymania ciepła i odprowadzania pary wodnej, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania organizmu ? radzi Karolina Stradomska z firmy Feretti,  producenta pościeli dla niemowląt. Jeśli nie uda się uniknąć potówek, warto zastosować kąpiele z rumianku, który posiada właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne. Podobne działanie mają kremy dla dzieci zawierające cynk, które dodatkowo pomagają w leczeniu odparzeń. Jeśli zwykłe domowe sposoby nie skutkują, należy skontaktować się z dermatologiem.

Odwodnienie niemowlęcia

Podawanie dużej ilości napojów w trakcie upału to obowiązek każdego rodzica, nie rezygnujmy, jeśli dziecko nie ma ochoty. Najwłaściwsza jest woda mineralna, a jeśli maluszek pije mleko z piersi matki, należy karmić go jak najczęściej. Mleko matki na początku karmienia zawsze jest bardziej wodniste i rzadsze. Dzięki temu, niemowlę szybko gasi pragnienie zanim przyjmie najbardziej wartościowy pokarm. Pamiętajmy, że do odwodnienia wbrew pozorom bardzo łatwo doprowadzić. Pierwsze oznaki odwodnienia to suche usta malca, osłabienie organizmu, a także tzw. suchy płacz, czyli płacz bez łez.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany