Odszkodowanie za śmierć rodzica – kiedy przysługuje?

W określonych przypadkach istnieje możliwość otrzymania odszkodowania za śmierć rodzica. Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać tego typu świadczenie? 

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć ojca lub matki?

Gdy ma miejsce zgon matki albo ojca, w określonych przypadkach można ubiegać się o otrzymanie odszkodowania za takie zdarzenie. Takie świadczenie określane jest fachowo jako zadośćuczynienie, ponieważ wypłacane jest on wtedy, gdy doszło to strat moralnych na skutek takiego zgonu.

Wysokość takiego odszkodowania zależna jest przy tym od zróżnicowanych czynników, które powiązane są przede wszystkim z sytuacją rodzinną oraz finansową zmarłego oraz jego bliskich.

Zazwyczaj takie właśnie odszkodowania wynoszą od około 50 000 złotych do nawet 100 000 złotych

Zadośćuczynienie za śmierć ojca lub matki – kwota

Na zadośćuczynienie wypłacane po śmierci rodzica mają wpływ różnego rodzaju czynniki, do których zaliczane są między innymi:

  • wiek osoby poszkodowanej
  • jej zamieszkiwanie ze zmarłym
  • sytuacja finansowa obu osób
  • częstotliwość i sposób utrzymywania kontaktów
  • sytuacja zdrowotna poszkodowanego

Oczywiście, trudno jest jednoznacznie wskazać, jakie czynniki będą wpływały na zadośćuczynienie, ponieważ jest ono za każdym razem określane indywidualnie przez ubezpieczyciela albo przez sąd, jeżeli trafia sprawia właśnie do sądu.

Ubezpieczenie od śmierci rodziców

Nie tylko zadośćuczynienie pozwala na otrzymanie pieniędzy po śmierci rodziców. Warto też wskazać, że dodatkowe świadczenia można otrzymać wtedy, gdy wykupione zostało specjalne ubezpieczenie od śmierci rodziców.

Takie ubezpieczenie najczęściej ma formę ubezpieczenia na życie i pozwala ono na otrzymanie środków w różnych sytuacjach, także wtedy, gdy dojdzie do śmierci bliskiej osoby. Dokładne informacje na ten temat można sprawdzić w warunkach ubezpieczenia.

Od czego zależy, czy sąd przyzna zadośćuczynienie za śmierć rodzica?

Przyznanie zadośćuczynienia za śmierć rodzica jest zależne od wielu czynników, przy czym najważniejsze z nich to:

  • powód śmierci – aby otrzymać zadośćuczynienie za straty moralne, zgon musi być spowodowany przez inną osobę, na przykład na skutek wypadku komunikacyjnego, wypadku w pracy albo też błędu medycznego
  • wina zgonu – osoba, która zmarła, za którą chce otrzymać się zadośćuczynienie, nie może przyczynić się go zgonu
  • czas od zgonu – warto też pamiętać, że zadośćuczynienie wypłacone będzie w terminie do 20 lat od zgonu, potem nie można się już o nie ubiegać

Jako że różnica między świadczeniem należnym a wypłaconym przez ubezpieczyciela może być spora, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych prawników w tym procesie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...