Odpowiedni materac dla alergika

Na rynku dostępnych jest wiele materacy, nie wszystkie jednak nadają się dla alergików. Jak dobrać ten odpowiedni i cieszyć się zdrowym i spokojnym snem?

Na rynku dostępnych jest wiele materacy, nie wszystkie jednak nadają się dla alergików. Wybór odpowiedniego modelu oraz pokrowca pozwoli cieszyć się zdrowszym i spokojniejszym snem.

Materac dla alergika

Wilgoć i ciepło sprawiają, że nasze łóżko jest idealnym miejscem do rozwoju oraz bytowania bakterii, roztoczy i grzybów. Są one bardzo silnymi alergenami, które mogą powodować uczulenia. Przy urządzaniu sypialni alergika istotny jest nie tylko wybór odpowiedniej pościeli, ale także materaca. Właściwy model to klucz do zdrowego i komfortowego snu.

Eliminacja alergenów

Do eliminacji alergenów z naszego łóżka powinno podejść się bardzo kompleksowo. Częstym błędem popełnianym przez alergików jest to, że zapominają o wyborze odpowiedniego modelu materaca. Nieprawidłowo dobrany nie tylko nie chroni dostatecznie przed bakteriami i roztoczami, ale może też zawierać materiały powodujące uczulenia. – Nie ma jednego modelu, który będzie odpowiedni dla wszystkich alergików. Do zakupu materaca antyalergicznego powinno się podejść indywidualnie, zwracając szczególną uwagę na alergeny, na które jesteśmy uczuleni. To, co będzie dobre dla jednej osoby, innej może szkodzić – wyjaśnia Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Przy zakupie materaca przede wszystkim powinno zwrócić się uwagę na jego wypełnienie. Alergikom uczulonym na surowce naturalne nie są polecane modele, które zawierają takie tworzywa jak końskie włosie czy trawa morska. Mogą one podrażniać drogi oddechowe i wywoływać uczulenia.

Materace piankowe i lateksowe

Z założenia bezpiecznym rozwiązaniem dla osób mających problem z alergią, będzie wybór materaca piankowego lub lateksowego. Charakteryzują się one bardzo wysoką gęstością i posiadają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu minimalizują rozwój i gromadzenie się drobnoustrojów. – Materace lateksowe takie jak np. Atena, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, zmniejszając potliwość, a także rozwój bakterii i grzybów. Ponadto ich konstrukcja pozwala na dopasowanie się do naturalnych krzywizn naszego ciała, więc są nie tylko bezpieczne, ale także bardzo komfortowe – dodaje Tomasz Goc. Alergikom polecany jest lateks syntetyczny, który nie zawiera mleczka kauczukowego i przez to redukuje ryzyko występowania uczuleń.  Nie można jednak wykluczyć, że dla kogoś to właśnie lateks będzie źródłem alergii. W tej sytuacji warto rozważyć zakup materaca piankowego. Przed podjęciem decyzji, dobrze jest zrobić testy alergiczne, aby wykluczyć szkodliwe dla nas materiały.

Ważny także pokrowiec

Przy zakupie materaca warto również zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest pokrowiec. Odpowiedni materiał będzie uzupełniał antyalergiczne właściwości materaca. Pokrowiec powinien być przede wszystkim antystatyczny, łatwo zdejmowany i nieprzyjmujący kurzu. – Specjalne pokrowce np. Medicott Silverguard i Medicare Silverprotect, zawierają odpowiednie powłoki, które chronią przed bakteriami i niwelują rozwój drobnoustrojów. Materiały z atestem Oeko – Tex® Standard 100 są natomiast gwarancją bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych – tłumaczy Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Wybór odpowiedniego materaca oraz pokrowca to jednak nie wszystko. Alergicy szczególnie powinni dbać o higienę, piorąc pokrowiec minimum dwa razy do roku. Najlepiej robić to w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, ponieważ jest ona zabójcza dla roztoczy oraz większości innych drobnoustrojów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (290 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...