Odkrywamy tajemnice „eliksiru” młodości

Dlaczego skóra z wiekiem traci blask? Czym jest kolagen i skąd pochodzi? Jak odpowiednio zadbać o skórę?

Jesteśmy zaprogramowani na starzenie się. Z wiekiem nasza skóra stopniowo traci zdolność do regeneracji, w tym produkcji kolagenu. Dlatego warto wspomóc naturalne procesy organizmu i zadbać o regularne dostarczanie odpowiedniej ilości tego białka. Jeśli chcemy dotrzeć do funkcji kolagenu jako podpory skóry, konieczna jest jego suplementacja ‘od środka’” – mówi dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych i właścicielka kliniki VIVA-DERM.

fot. depositphotos

Dlaczego skóra z wiekiem traci blask?

Około 70% białka skóry stanowią białka kolagenowe. W naszym organizmie zachodzą równoważące się procesy degradacji i biosyntezy kolagenu. Niestety, już od 25 roku życia nasz organizm stopniowo traci zdolność do produkcji tej proteiny, której ubywa nam rocznie średnio od 1 do 3%. – „Poziom kolagenu w skórze ulega stopniowej degradacji, ponieważ fibroblasty, czyli komórki znajdujące się w skórze właściwej, stopniowo zmniejszają zdolność do jego produkcji” – wyjaśnia dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska. Ekspozycja na słońce, stres, niedostatek snu, dieta uboga w drogocenne proteiny i witaminy oraz nikotyna dodatkowo pogarszają kondycję skóry. W efekcie traci ona elastyczność i blask, pojawiają się zmarszczki. Na szczęście nie jesteśmy wobec tych zmian całkowicie bezradni.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest białkiem prostym, zbudowanym tylko z aminokwasów. Jego nazwa pochodzi od greckich słów ‘colla’ (klej) i ‘genno’ (rodzić), co można przetłumaczyć jako ‘klejogenny’. Oddaje to jego funkcję jako białka spajającego elementy komórkowe i umożliwiającego powstawanie tkanek i narządów. Dotychczas zidentyfikowano co najmniej 19 typów kolagenu, występujących na przykład w skórze, kościach, ścięgnach, rogówce czy sercu.

Dla młodego wyglądu najistotniejsze są proteiny kolagenowe typu I oraz III. Właśnie te odmiany są stosowane w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej, jako substancja przyspieszająca regenerację skóry i gojenie ran, wypełniacz zmarszczek, a także jako składnik kremów i suplementów diety. Należy pamiętać, że efekt kuracji kolagenowej jest w uzależniony od sposobu uzupełniania tej proteiny w organizmie.

Kolagen – „eliksir” młodości

Kolagen pełni w skórze dwie podstawowe funkcje: stanowi jej podporę oraz nawilża. – „Razem z innymi białkami w skórze właściwej, jak keratyna i elastyna, kolagen tworzy strukturalne ‘rusztowanie’ podtrzymujące zewnętrzne warstwy skóry, zapewniające jej gładkość, elastyczność i wytrzymałość. Dzięki tym właściwościom kolagen jest niezbędny dla zachowania młodego wyglądu oraz wygładzania zmarszczek” – tłumaczy dr Walkiewicz-Cyrańska. Z kolei zdolność kolagenu do wiązania wody wpływa na prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. – „Kolagen, podobnie jak kwas hialuronowy, nawilża, wygładza i uelastycznia. To druga, bardzo ważna funkcja kolagenu, która dotyczy osób w każdym wieku. Można łatwo zauważyć, że nawet młode osoby z tendencją do suchej skóry, mają drobne zmarszczki” – dodaje ekspert.

Suplementacja „protein młodości”

Kolagen stanowi istotny składnik kosmetyków do pielęgnacji i regeneracji skóry ( liczne kremy z kolagenem ), natomiast należy pamiętać, że działają one na skórę tylko powierzchownie. „Kolagen stosowany w formie żelu czy dodawany do kremów lub balsamów, wpływa na nawilżenie skóry. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku poprawa dotyczy tylko naskórka. Nie ma natomiast dowodów naukowych na oddziaływanie kosmetyków pielęgnacyjnych w obrębie skóry właściwej. Jeśli chcemy dotrzeć do funkcji kolagenu jako podpory skóry, konieczna jest jego suplementacja ‘od środka’. Z kolei naprawa tej funkcji przekłada się na wygląd zewnętrzny” – mówi dr Walkiewicz-Cyrańska.

Piękno „od środka”

Stosowanie regularnej kuracji kolagenowej „od środka”, czyli spożywanie produktów zawierających to białko, prowadzi do systematycznego metabolizmu kolagenu w skórze właściwej. Taka suplementacja kolagenu umożliwia jego swobodne przenikanie do tkanek, co sprawia, że jest wchłaniany przez organizm w około 90%. Dla tych, którzy nie przepadają za suplementami diety, alternatywą jest Voda Collagen, czyli innowacyjna woda źródlana z dodatkiem kolagenu, wzbogacona o witaminę C i orzeźwiający smak granatu.

Przyswajanie kolagenu przez organizm jest możliwe dzięki jego połączeniu z witaminą C, która nie tylko pobudza procesy życiowe i dodaje energii, ale przede wszystkim gwarantuje trwałość i stabilizację struktur białka kolagenu w skórze oraz w całym organizmie. Dostarczanie witaminy C jest bardzo ważne dla zdrowia i ogólnej kondycji psychofizycznej, ponieważ ciało ludzkie jej nie wytwarza i nie magazynuje.

Skąd pochodzi kolagen?

Kolagen jest jednym z najbardziej powszechnych białek na ziemi. Może pochodzić niemal z każdego zwierzęcia. Do celów inżynierii tkankowej najczęściej wykorzystywany jest kolagen wołowy lub wieprzowy. Ten pierwszy, pochodzący z bydląt, stanowi składnik Vody Collagen. Popularnym źródłem kolagenu są również ryby i meduzy, jednak tzw. kolagen morski rekomendowany jest przede wszystkim do stosowania zewnętrznego. Ponadto, wchłanianie „od środka” uzależnione jest od dziennej dawki proteiny, która w tym przypadku jest większa niż zalecana na przykład dla kolagenu wołowego.

Do produkcji kosmetyków i suplementów diety stosowany jest przede wszystkim hydrolizat kolagenowy, który powstaje w wyniku obróbki odpowiednich składników pochodzenia zwierzęcego. Choć kolagen jest białkiem pozyskiwanym ze zwierząt, można spotkać się z produktami zawierającymi kolagen roślinny, który jednak nie ma tak kompleksowego działania. Naukowcy podejmują również próby wytwarzania kolagenu w laboratoriach.

Jak działa Voda Collagen?

Voda Collagen to pierwsza w Polsce woda źródlana z dodatkiem kolagenu. Stanowi unikalny duet czystej wody źródlanej i cennych cząsteczek tej proteiny, wzbogacony o witaminę C oraz subtelny smak granatu. Voda Collagen umożliwia spowolnienie procesu powstawania zmarszczek i zmniejszenie ich głębokości o 35%, przyczynia się do wzrostu stężenia prokolagenu w skórze o 60%, poprawia jej elastyczność o 15%, umożliwia zwiększenie jej nawilżenia i zmniejszenie podrażnień, a także redukcję cellulitu oraz przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry. Skuteczność kolagenu zawartego w Vodzie Collagen została potwierdzona w badaniach klinicznych przeprowadzonych przez Collagen Research Institute w Niemczech. W każdej butelce Vody Collagen rozpuszczone jest 2,5 g kolagenu, czyli jego sugerowana dobowa dawka. Znaczna poprawa kondycji skóry jest widoczna już po 4 tygodniach codziennej kuracji. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu wskazane jest jej przedłużenie o kolejne 8-12 tygodni.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...