Odkryj najgorętsze trendy wnętrzarskie 2023 i stwórz dom swoich marzeń! Trendy 2023 we wnętrzach oczami ekspertów Home Concept
Na początku każdego nowego roku zawsze z niecierpliwością wyczekujemy na trendy, które będą dominować w aranżacji wnętrz w kolejnych miesiącach. W 2023 roku przede wszystkim pojawi się przytulność, która zapewni miłą, miękką otoczkę zarówno coraz wyższym walorom funkcjonalnym, jak i niezobowiązującej elegancji. Aby poznać szczegóły na temat tych trendów, zwróciliśmy się o radę do ekspertów z Galerii Wnętrz Home Concept w Warszawie oraz Home Concept Design Park w Katowicach.
Aktualnie w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju i harmonii, skupiamy się na kreowaniu w naszych domach atmosfery ukojenia. Trend „Feel Good Mood” (dobrego samopoczucia we wnętrzu) jest obecnie bardzo popularny, a nowe trendy wnętrzarskie przynoszą raczej odświeżenie niż rewolucję. W nadchodzącym 2023 roku możemy spodziewać się odświeżonych wersji już znanych nam materiałów, form i kolorów, które wprowadzą do naszych mieszkań świeży powiew. Nowych wpływów jednak też nie zabraknie.
Trendy 2023 we wnętrzach oczami ekspertów Home Concept
– W architekturze wnętrz od lat równolegle rozwijają się bardzo zróżnicowane wątki. Obecnie widać powrót pop-artu z paletą jaskrawych, ostrych barw czy pojawienie się stylu kawaii – operującego z kolei kolorami cukierkowymi. Te zjawiska świetnie wyglądają na Instagramie, natomiast mało kto będzie chciał rzeczywiście wprowadzić je do domu, podobnie jak neowiktoriański trend Dark Akademia. Nie mam wątpliwości, że polskie mieszkania w najbliższym czasie zyskają przede wszystkim na przytulności – Nadal więc modne będą ciepłe beże i stonowane szarości – mówi Agnieszka Kostka ze Studia Prostych Form. Kolor roku 2023 instytutu Pantone – Viva Magenta, czyli głęboka czerwień zmieszana z malinowym różem – też pojawi się raczej w postaci pojedynczych akcentów. A jakie zjawiska zaznaczą się wyraźniej?
Bliżej przyrody, czyli naturalne materiały w pięknym i przyjaznym wnętrzu
Coraz bardziej świadomie sięgamy i nadal będziemy sięgać po drewno, kamień, ceramikę czy tkaniny z wełny, lnu, bawełny. Cenimy ich piękną estetykę oraz ich praktyczne właściwości, takie jak trwałość i możliwość łatwej renowacji, a także naturalne procesy starzenia, które dodają im uroku. Stosowanie tych materiałów w sposób stały, na przykład jako podłogi, okładziny ściennych lub sufitów, może podnieść wartość rynkową mieszkania lub domu. Co więcej, są one zdrowe i przyjazne dla środowiska, co stanowi podwójną korzyść dla nas i naszych bliskich. Dzięki odpowiedniej impregnacji, te materiały mogą być teraz używane w miejscach, gdzie wcześniej wydawało się to niemożliwe, na przykład drewniane podłogi w łazience (ważne jest tylko wybranie odpowiedniego gatunku drewna) lub jasne marmurowe blaty w kuchni.
Gładka forma. Łuki i zaokrąglenia
W architekturze wnętrz coraz częściej powracają łuki, co stanowi ważne zjawisko. Można je zauważyć na planach mieszkań (np. jako ścianki działowe), w przejściach czy też w kształtach mebli. Często nawiązują one do stylu art déco lub lat 90. XX wieku, lecz obecnie są uwolnione od ironicznego balastu i odnajdują nowe zastosowania. Zaokrąglenia te charakteryzują się subtelnością i elegancją, a nie mają już nic wspólnego ze stylem pałacowym. W praktycznym ujęciu, łuki są szczególnie przydatne w ciasnych przestrzeniach, ponieważ zapobiegają kolizjom z meblami. Jednak przede wszystkim, łuki nadają aranżacji łagodny i miękki charakter, prowadząc delikatnie domowników i gości przez mieszkanie – na przykład przez salon z wygiętą w łuk kanapą, kuchnię z zabudową o zaokrąglonych narożach, czy łazienkę z ceramiką opartą na różnego rodzaju kształtach owalnych i organicznej armaturze.
W dobrym rytmie. Prążki i ryflowania
Drobne paseczki – ale nie w formie płaskiego wzoru, a struktury przestrzennej – zachwyciły i projektantów, i odbiorców. Wszystko zaczęło się od lameli, które przypomniały miłośnikom designu, że faktura może zupełnie odmienić oblicze dobrze znanych materiałów. Wkrótce pojawiły się więc frezowane fronty w meblach do salonu, kuchni, łazienki. Nowe życie, dynamikę i charakter zyskały też ceramika (od wielkoformatowych płyt gresowych po drobne naczynia dekoracyjne), metal (tu m.in. żeberkowe grzejniki – zarówno stylizowane, jak i na wskroś nowoczesne czy loftowe) oraz szkło. W tym ostatnim przypadku walorem staje się ciekawa gra światła, choć nie tylko. Prążkowane szyby w drzwiach czy w coraz popularniejszych parawanach – mobilnych lub instalowanych na stałe – pozwalają odczytać zarysy i barwy umieszczonych za nimi obiektów, ale wyraźnie złagodzone. Przepuszczają światło, lecz chronią prywatność. Z kolei w witrynach i innych meblach szkło fakturowe sprawia, że wielokolorowy księgozbiór albo garderoba nie dominuje, lecz łagodnie wpisuje się we wnętrze.
Czarodziejski kryształ. Wszystkie odcienie szkła
Wspomniane szkło w 2023 r. będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w polskich domach. – Wprawdzie to nieodłączny element aranżacji wnętrzarskich od zawsze. Ale teraz – bardziej różnorodne niż dotąd, bo gładkie lub chropowate, przejrzyste albo mleczne, bezbarwne i kolorowe – zacznie nadawać mieszkaniu niepowtarzalny charakter – mówi Jolanta Maciejewska Cudejko z salonu Drewmax. Zdaniem eksperta szkło pojawiać się będzie w witrynach, które ze względów i estetycznych, i praktycznych wykorzystujemy nie tylko w salonach, kuchniach czy jadalniach, ale także sypialniach, łazienkach, a nawet przedpokojach. Coraz większą rolę odgrywać będą także lustra – srebrzyste (zwłaszcza optiwhite, które wyjątkowo wiernie odwzorowują kolory) oraz barwione m.in. na złoto, miedź, brąz czy grafit. Te służą nie do przeglądania się, lecz do tworzenia iluzji przestrzeni, co działa zawsze z niezmienną mocą. W modnych wnętrzach nie zabraknie ponadto różnokolorowych szklanych wazonów i lamp.
Wszystkimi zmysłami. Tkaniny multisensoryczne
Wróćmy jeszcze do wątku faktur, by odnotować rosnącą popularność tkanin o wyjątkowych, starannie dobranych splotach.
– Bogate i przyjemne w dotyku welury czy materiały boucle otulają wnętrze wizualnie, ale zachęcają też, by odczuwać je w dotyku. Wprowadzają więc do wnętrza przytulność i budzą w domownikach czy gościach pozytywne wrażenia. Wielki walor mają jednak również tkaniny o grubym, płóciennym splocie. Odbieramy je jako szlachetne oraz autentyczne. Jedne i drugie znajdują zastosowanie w meblach tapicerowanych od krzeseł po łóżka z miękkimi zagłówkami, dekoracjach okiennych i dodatkach. Pojawiają się również na ścianach – w postaci tapet – mówi Agnieszka Sakowicz z DesArte Studio.
Home Concept
Eksperci Home Concept specjalizujący się w trendach, nowych materiałach i innowacyjnych udogodnieniach, zawsze są gotowi, aby pomóc w aranżacji wnętrz. Można ich spotkać w galerii wnętrz Home Concept, znajdującej się przy Al. Jerozolimskich 185 w Warszawie, oraz w nowym Home Concept Design Park w Katowicach przy Al. Roździeńskiego 191. W galerii wnętrz Home Concept znajduje się blisko 50 salonów, w których można urządzić łazienkę, wybrać płytki oraz podłogi drewniane oraz zamówić meble na wymiar do zabudowy kuchni, salonu i innych pomieszczeń. Wszystko to z profesjonalnym doradztwem, projektowaniem wnętrz i sprawnym montażem.
Koncept Home Concept Design Park w Katowicach opiera się na przekonaniu, że dobry design i otaczanie się pięknem są ważne dla jakości, komfortu i radości życia, dodając codzienności wysublimowanego smaku i charakteru. Park aranżacji wnętrz to miejsce, które warto odwiedzić już teraz, a także na wiosnę, kiedy trwają prace nad rozbudową o dodatkowe salony o łącznej powierzchni aż 15 tysięcy m2. W nowych salonach trendy połączą się z ponadczasową klasyką i oryginalnymi, wyszukanymi dodatkami, a funkcjonalny design zostanie wzbogacony o prawdziwą sztukę.