Odchudzanie zaczyna się w… głowie!

Z czym kojarzy ci się odchudzanie? Jeżeli wyłącznie z negatywnymi emocjami, uczuciem głodu, ciągłą walką i koniecznością odmawiania sobie tego, co smakuje najbardziej – zmień swoje podejście i… dietę. Zrozum, że nie chodzi tylko o odchudzanie, ale także umiejętność wprowadzania prozdrowotnych zmian w życiu, zrozumienia własnej psychiki, będącej odzwierciedleniem tego, jak traktujemy swoje ciało.

fot. freepik

Czy można w stosunkowo krótkim czasie stracić na wadze i to bez efektu jo-jo? Tak, o ile skupimy się nie tylko na odchudzaniu, ale także aspektach psychologicznych i zdrowotnych, towarzyszących osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy.

Jak tłumaczą trenerzy z platformy e-learningowej NetAkademia.pl, odchudzanie zaczyna się w głowie. Nie jest kluczem obsesyjne kontrolowanie stanu wagi i ślepa koncentracja na diecie, ale znajomość pytań, które powinniśmy sobie zadać. Dzięki nim samodzielnie odkrywamy te czynniki, które pozwalają na uruchomienie procesu zmian, zarówno w kontekście nawyków żywieniowych, jak i prozdrowotnych. Wiedząc jak prowadzić właściwy dla siebie styl życia, tak naprawdę wiemy co zrobić, by szybko i skutecznie chudnąć, nie tracąc przy tym energii i zdrowia. Jeżeli posiadamy tę wiedzę, nigdy więcej nie pozwolimy na to, by apetyt przejął nad nami kontrolę.

Wszystko, czego potrzebujemy można sprowadzić do kilku punktów:

  1. Oceny własnych nawyków żywieniowych i prozdrowotnych
  2. Obserwacji swoich emocji, strategii radzenia sobie ze stresem, niechęcią przed zmianą i kryzysami
  3. Prawidłowego sformułowania celu i konsekwentnego realizowania założonego planu

Czy istnieje idealna dieta, która spełniałaby wymagania dietetyków oraz oczekiwania co do efektów? Tak! Jest ona indywidualna i niepowtarzalna dla każdego z nas, ponieważ wiąże się nie tylko z umiejętnością komponowania diety do potrzeb organizmu, ale także – pokonywania własnych ograniczeń, blokad i przeszkód.

Nabywając wiedzę na temat zdrowego odchudzania się, będziemy potrafili prowadzić dobry jakościowo styl życia, wolny od niezdrowych produktów czy zachcianek, ataków głodu czy napadów kompulsywnego jedzenia. Wiedząc jak jeść świadomie, uzyskamy oczekiwaną wagę, dbając jednocześnie o własne zdrowie i potrzeby organizmu.

Trenerzy przekonują, że same kontrolowanie wagi nie jest najważniejsze. Kluczowe jest poznanie siebie, własnych potrzeb żywieniowych i dążenie do zdrowia. Szkolenia online w tym zakresie to nie tylko przekazywanie wiedzy na temat tego co jeść, ale przede wszystkim – jak jeść, by mieć motywację i chęci do działania. Zmiany dokonują się na trzech poziomach – odżywiania, przekonań oraz utrwalania nowych nawyków. Dzięki temu potrafimy nazywać i pokonywać przeszkody, które skuteczne utrudniają odchudzanie oraz lepsze poznawanie siebie i swojego ciała.

Na koniec pamiętajmy – na nic zda się dieta, jeżeli będzie źle skomponowana, powodując złe samopoczucie i brak motywacji. Nauczmy się wsłuchiwać w swoje ciało i rozumieć sygnały, które wysyła. Skuteczne odchudzanie to wzięcie odpowiedzialności, czyli poczucie, że twoje życie jest w twoich rękach!

Źródło: kurs internetowy „Jak szybko schudnąć?” NetAkademia.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (262 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  11 lipca 2013 13:42

    Dokładnie tak.Odchudzanie powinno się zacząć w głowie.Nie można przejść na dietę tylko i wyłącznie dlatego,że ktoś nam każe.Musimy same tego chcieć.Następnie istotna jest motywacja i wytrwałość.Pomoc dietetyka i ćwiczenia.

    Odpowiedz
  2. gusia.  11 lipca 2013 19:44

    Jeśli psychikę ustawimy na właściwy tor,to odchudzanie jest przyjemnością.Jeśli psychiki nie zmienimy katorgą.

    Odpowiedz
  3. ma_dzia  14 lipca 2013 00:16

    Dokładnie się z tym zgadzam. Mogę dodać od siebie jedynie,że samo nastawienie daje duzo.. np. mówimy sobie; ze ja dam rade! SCHUDNĘ! jest o wiele bardziej pomocne jak i motywujące od tego ze ja nie dam rady i nie schudnę.

    Odpowiedz
  4. Katarzyna  14 lipca 2013 18:37

    sama prawda;-)

    Odpowiedz
  5. Katarzyna  14 lipca 2013 18:38

    prawda, prawda i jeszcze raz prawda; pozyteczny artykuł

    Odpowiedz
  6. MIGOT11  10 sierpnia 2013 23:59

    prawda-wiem coś o tym

    Odpowiedz
  7. Hidari11  23 marca 2015 16:23

    Najmniej owocne jest zmienianie się dla kogoś, a nie dla siebie. Robienie czegoś dla kogoś, przy katastrofalnym fakcie, kiedy ta osoba znika, do niczego konstruktywnego nie prowadzi.
    Najpierw trzeba zrozumieć, co znaczy żyć dla siebie i czego się chce.

    Odpowiedz
  8. bozenadrozdz  25 lutego 2017 09:48

    ciekawe

    Odpowiedz
    • bozenadrozdz  25 lutego 2017 09:48

      🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany