Odchudzanie bez diety, czyli kilka nawyków, które pomogą zrzucić zbędne kilogramy!

Odchudzanie bez diety jest możliwe? Tak, jeśli mamy zamiar jedynie zrzucić kilka kilogramów nie wysilając się przy tym. Przedstawiamy nawyki, które warto wprowadzić do swojego trybu życia!

odchudzanie

fot. freepik, Prostock-studio

 

Odchudzanie bez diety – Kawa na odchudzanie? Niekoniecznie!

Kawa dodaje nam energii, co często polecane jest przy diecie. Energię jednak powinniśmy czerpać z pożywienia, a kawę zostawić sobie raczej na specjalne okazje. Przede wszystkim dlatego, że niezbyt dobrze wpływa na nerki i powoduje zakwaszenie organizmu. Kawoszom poleca się raczej przestawienie na napary ziołowe jak np. yerba mate. Energii rano tyle co kawa, przez pobudzenie przemiany materii zapewni nam również wypicie na czczo wody z cytryną, czy świeżego soku jabłkowego w pracy!  Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy, to by ułatwić sobie odchudzanie przestać ją słodzić i dolewać do niej mleka lub śmietanki. I pamiętaj, że kawa odwadnia, więc po jej wypiciu należy uzupełnić taką samą ilość wody!

 

Odchudzanie bez diety – Zakupy?  Zawsze z listą!

Złe decyzje żywieniowe zazwyczaj nie są podejmowane podczas sięgania do lodówki w domu, ale już podczas zakupów! Dlatego postaraj się nie chodzić głodna na zakupy – kupisz więcej i łatwiej będzie Ci się skusić na kaloryczne zachcianki. Pamiętaj też by przygotowywać listę. Jeśli chcesz się zdrowiej odżywiać, to MUSISZ planować posiłki.

Odchudzanie bez diety – Pamiętaj, że nie można jeść owoców bez ograniczeń

Chociaż są bardzo zdrowe, są źródłem witamin, błonnika, cennych substancji odżywczych, to owoców nie możemy jeść bez umiaru. Mają dużo cukru, który odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Oczywiście swoją dzienną porcję powinniśmy jeść, ale starać się raczej by robić to mniej więcej do godziny 16. W zamian za to powinniśmy wprowadzić zdecydowanie więcej warzyw!

Odchudzanie bez diety – Jedz powoli, nie objadaj się!

Jedzenie to nie tylko zapychacz i paliwo energetyczne, ale również przyjemność. Dlatego zamiast połykać wszystko w biegu, czy przed telewizorem, oglądając ulubiony serial usiądź do stołu i powoli kosztuj jedzenia. Twój umysł potrzebuje czasu, by dać Ci sygnał, o tym że już jest najedzony. Pamiętaj by jeść do momentu,g dy jesteś najedzona, ale nie pełna. Prawdopodobnie na początek możesz zostawiać nieco jedzenia na talerzu. Wiele z nas jest nauczony jedzenia do ostatniego kęsa, ale czasami lepiej wyrzucić resztki dla własnego zdrowia niż dopychać się ostatnimi ziemniaczkami.

Odchudzanie bez diety – Zakończ wieczorne podjadanie

Nie oznacza to, że po 18 nie możesz nic jeść (przecież wiele z nas 0 18 może dopiero wracać do domu z pracy!). Postaraj się nie jeść już na 3 godziny przed snem. Możesz już po ostatnim posiłku myć zęby i pozwolić by lenistwo (po co myć dwa razy?) wygrało z łakomstwem. Jeśli jednak już musisz coś przekąsić postaw na warzywa – te świeże i chrupiące, albo gotowane na parze.

Odchudzanie bez diety – Sen nie tylko dla urody

Gdy chcemy zrzucić nadprogramowe kilogramy kluczową rolę może odgrywać sen i regularny tryb życia. Swojego zegara biologicznego, który jest sterowany m.in. poprzez światło słoneczne niestety nie da się oszukać. Dlaczego? Otóż wieczorem w naszym organizmie zwiększa się wydzielanie melatoniny, jest to naturalny proces, który przygotowuje organizm do odpoczynku! Do tego inne procesy, również trawienne ulegają spowolnieniu, dlatego pamiętaj, że pomimo iż ostatni posiłek powinien być jedzony 3 godziny przed snem nie oznacza to, że możemy jeść go o 24.

Dlaczego powinniśmy być wyspani? Osobom  niewyspanym wzrasta poziom kortyzolu, czyli tzw. „hormonu stresu”, a ten będzie utrudniał chudnięcie i ułatwiał magazynowanie tkanki tłuszczowej. Do tego nasz sen wpływa dwa hormony, leptynę i grelinę. To dwie przeciwstawne substancje. Leptyna powoduje spadek apetytu, a grelina jego wzrost. Jak się domyślacie niewyspanie powoduje spadek leptyny, dlatego osoby niewyspane częściej podjadają i trudniej jest im zaspokoić głód. Do tego, jeśli poziom leptyny jest niski wzrasta nam poziom insuliny, a to powoduje chęć podjadania i łatwiejsze odkładanie się tkanki tłuszczowej!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (215 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...