Odbudowa i regeneracja płaszcza hydrolipidowego skóry – czy wiesz, jakie kosmetyki stosować?

Z uwagi na to, że nasza skóra codziennie narażona jest na wpływ wielu niekorzystnie działających czynników zewnętrznych, dla dobrego, młodego wyglądu i zdrowia skóry niezwykle ważna jest funkcjonalna bariera ochronna, na którą składa się kwaśny płaszcz hydrolipidowy oraz korneocyty warstwy rogowej wraz z macierzą międzykomórkową. Utrata integralności tej bariery przyspiesza TEWL (transepidermalna ucieczka wody), osłabia odporność skóry, prowadzi do zaburzeń pH, skóra staje się sucha, matowa, podatna na podrażnienia, a zmarszczki są bardziej widoczne. Podpowiadamy, jak zapobiegać takiemu efektowi.

bariera lipidowa skóry

Skóra stanowi fizjologiczną barierę, oddzielającą organizm od środowiska zewnętrznego. Bierze udział w licznych procesach termoregulacji, metabolicznych, immunologicznych, uczestniczy w zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Zaburzenia w budowie bariery ochronnej wpływają na pogorszenie stanu zdrowia skóry, jej kondycji i wyglądu.

Brak integralności płaszcza hydrolipidowego, niedobory lipidów i NMF (naturalny czynnik nawilżający), nieprawidłowy proces rogowacenia naskórka – obniżają zdolność wiązania wody oraz zwiększają wskaźnik przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Wskaźnik ten jest podstawowym parametrem w ocenie integralności i stanu bariery ochronnej. O tym, co dzieje się ze skórą, która charakteryzuje się podwyższonym wskaźnikiem przeznaskórkowej utraty wody oraz  o doborze odpowiednich kosmetyków piszemy poniżej.

Płaszcz hydrolipidowy skóry – dlaczego należy o niego szczególnie dbać?

Jeśli bariera ochrona jest uszkodzona, wówczas skóra staje się odwodniona i przesuszona, traci elastyczność. Dochodzi do zaburzeń pH, zmniejsza się zdolność skóry do regeneracji, staje się ona podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (fizycznych, chemicznych i biologicznych), mogą pojawiać się stany zapalne i chorobowe. W takim przypadku skóra wygląda nieestetycznie – jest szorstka, szara, matowa, miejscami może się łuszczyć, oznaki starzenia są dużo bardziej widoczne.

Jak dobierać kosmetyki, by zachować w jak najlepszym stanie płaszcz hydrolipidowy?

W pielęgnacji skóry istotne znaczenie ma dobór odpowiednich preparatów oczyszczających bez dodatku mydła. Należy sięgać po kosmetyki, które będą dostarczały skórze substancji lipidowych i natłuszczających, wymienić tu można: ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, olejki roślinne oraz humektanty (substancje wiążące wodę, zapobiegają odparowywaniu wody). W przypadku skóry podrażnionej i wrażliwej warto sięgać po kosmetyki zawierające dodatkowe substancje o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. W regeneracji bariery hydrolipidowej mają swój udział również alfahydroksykwasy (w przypadku skóry wrażliwej, podrażnionej zamiast AHA poleca się PHA czyli polihydroksykwasy), które wykazują wielokierunkowy korzystny wpływ na skórę (złuszczanie, usprawnienie procesu rogowacenia naskórka, pobudzenie odnowy komórkowej czy zwiększenie penetracji dla innych substancji aktywnych).

Należy zwracać uwagę na pH kosmetyków – fizjologiczne pH (4,5-5,5) zapewnia optymalne warunki dla pobudzenia naturalnej biosyntezy lipidów i fizjologicznych procesów regeneracji bariery ochronnej, wspomaga również naturalne mechanizmy obronne. Skuteczność terapii zależy w ogromnej mierze od regularnej i indywidualnej częstotliwości stosowania preparatów regenerujących (czasem nawet kilkakrotnie w ciągu doby).

Nimue – marka, która zatroszczy się o barierę lipidową  Twojej skóry

Nimue to marka, która powstała w 1994 roku w RPA. Po latach badań i intensywnych doświadczeń współpracujący z nią zespół naukowców opracował pierwsze produkty, które znalazły zastosowanie w medycynie, a dokładniej w terapii skóry przed i po zabiegach operacyjnych. Dziś marka Nimue słynie przede wszystkim z innowacyjnych formuł oraz wyjątkowego łączenia starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych, pozyskiwanych z nowoczesnych laboratoriów całego świata (z USA, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii). W laboratoriach marki powstał krem, którego zadaniem jest odbudowa bariery lipidowej.

Nimue Element Barrier

krem barrier nimue

Nimue Element Barrier to krem barierowy, który szybko pomaga odbudować barierę lipidową, przywraca równowagę fizjologiczną poprzez zapewnienie optymalnego poziomu nawilżenia oraz dostarczenie skórze kompleksu lipidów. Wykazuje działania przeciwzapalne i łagodzące. Dodatkowe składniki aktywują metabolizm komórkowy i odnowę skóry, a także chronią przed wpływem promieniowania UV i IR. Krem doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Główne składniki aktywne: Kompleks ceramdów, kompleks lipidów, wyciąg z Artemia Salina, estry witamin C i E, filtry UV.

Pojemność 20ml / cena 49zł, pojemność  100ml / 258zł.

Więcej na: https://nimue.pl/

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (69 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...