Od czego zależy kolor włosów i jak walczyć z siwizną? – wyjaśnia ekspert trycholog

Od czego zależy kolor włosów? Pomimo, że kobiety mają możliwość jego zmiany dzięki różnorodnym technikom koloryzacji, to jednak często zadają sobie takie pytanie. Włosy stanowią bowiem przede wszystkim wartość estetyczną, a często ich kolor zmieniamy ze względu na panującą modę. Dlaczego starsi ludzie siwieją i dlaczego niektórzy z nas mają jasne, a inni ciemne włosy? Na te i inne pytania odpowie ekspert.

Od czego zależy kolor włosów

Od czego zależy kolor włosów?

Kolor włosów jest dziedziczny i zależy od cech rasowych. Czasami może zdarzyć się, że dziecko dziedziczy kolor włosów nie po rodzicach, a dalekich krewnych. Rodzaj oraz ilość melaniny zawarta w cebulce włosa ma wpływ na jego kolor. Im ilość barwnika jest mniejsza, tym włosy są jaśniejsze. Jest to zależne od dość skomplikowanego układu proporcji między brązowo-czarną eumelaniną i żółto-czerwoną feomelaniną.

Kolor włosów zależy od ilości i rozmieszczenia melanosomów oraz od rodzaju barwnika: eumelaniny, feomelaniny oraz melaniny trójchromowej. Włosy ciemne zawierają eumelaninę, która ma zabarwienie ciemnobrązowe lub czarne. Feomelanina mająca barwę czerwoną i żółtą występuje we włosach blond i rudych. W tych ostatnich stwierdza się także melaninę trójchromową o barwie intensywnie czerwonej. Melanina powstaje w reakcji enzymatycznej melanogenezy pod wpływem tyrozynazy – enzymu, którego produkcję stymulują promienie słoneczne. Melanina znajdują się w komórkach keratynowych włosa (warstwie korowej) i ma także właściwości ochronne. Z wiekiem włosy ciemnieją głównie z powodu sumującej się ekspozycji na słońce. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Od czego zależy kolor włosów i jak walczyć z siwizną

 

Jeżeli barwnik skupiony jest w jednym miejscu w dużej ilości i jego cząsteczki są duże, włosy zyskują ciemny odcień. Włosy jasne zaś otrzymujemy wtedy, kiedy skupisko barwnika jest małe, tak jak i rozmiar jego cząsteczek. Dlatego występują jednocześnie jaśniejsze i ciemniejsze pasma.

Kolor włosów na przestrzeni lat się zmienia i zależny jest od miejsca urodzenia. Europejczycy najczęściej po urodzeniu mają włosy jasne, które ciemnieją wraz z wiekiem, a właściwą barwę nabierają dopiero w okresie dojrzewania.

Jeśli chcesz eksperymentować z nowym kolorem włosów, zanim użyjesz trwałej farby, przeczytaj o produktach, których warto użyć:

A może jesteś fanką naturalnego farbowania? Oto nasze wskazówki:

Na czym polega proces siwienia włosów?

Na czym polega proces siwienia włosów

Proces siwienia włosów jest powiązany z funkcjonowaniem komórek macierzystych melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Proces siwienia zaczyna się gdy melanocyty przestają wytwarzać melaninę. Wtedy włos traci barwę i staje się przezroczysty, rozpraszając światło równocześnie, co daje wrażenie bieli. Jest to naturalna cecha procesu jakim jest siwienie, skorelowana z chronologicznym starzeniem się włosów. Stają się one szorstkie, matowe i sztywne ponieważ są pozbawione barwnika i puste w środku, co zmienia ich strukturę. Siwienie i czas w jakim się pojawia jest uwarunkowany genetycznie, ale też może być wynikiem wpływu różnych czynników na nasz organizm.

Siwizna staje się jednak coraz modniejsza. Przeczytasz o tym w artykule poniżej:

Co wpływa na przyspieszenie siwienia włosów?

Niekorzystnie również reaguje organizm na nadmiar stresu, poprzez nagromadzenie wolnych rodników w mieszkach włosowych, wówczas także może dojść do zmniejszonej produkcji melaniny. Negatywny wpływ mają również czynniki zewnętrzne jak promieniowanie UV oraz palenie papierosów.

Jeżeli pomimo trwającej mody nie jesteś fanką siwych włosów, oto garść porad jak walczyć z procesem siwienia:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (36 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...