Oczyszczanie twarzy w domu – metody i kosmetyki

Oczyszczanie skóry twarzy to niejednokrotnie przyjemny rytuał i przy okazji świetny pretekst, by zrelaksować się w gabinecie kosmetycznym. Ale jak poradzić sobie z cerą, gdy z różnych przyczyn nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy kosmetyczki? Czy prawidłowe i skuteczne oczyszczenie twarzy domowymi sposobami jest w ogóle możliwe? Sprawdzamy.

Oczyszczanie twarzy w domu

 

Dlaczego warto oczyszczać twarz?

Skórę twarzy powinno się regularne oczyszczać przede wszystkim z zanieczyszczeń zewnętrznych – osiadają na niej kurz, pył, smog i inne zabrudzenia z powietrza. Oprócz tego trzeba dokładnie usuwać resztki make-upu i sebum. Po co? By ułatwić jej oddychanie i regenerację.

Ale to nie koniec oczyszczania – od czasu do czasu warto usunąć z niej również cząsteczki martwego naskórka oraz powstałe niedoskonałości – łój gromadzący się w porach może prowadzić do powstawania zaskórników. Gdy do tego dodamy szkodliwe czynniki, możemy zacząć się zmagać z trądzikiem, który wbrew pozorom wcale nie jest domeną nastolatków i nastolatek. Wprost przeciwnie – coraz więcej klientek i klientów gabinetów kosmetycznych zmaga się z trądzikiem po trzydziestce, a nawet w późniejszym wieku.

Co wpływa na powstawanie zaskórników:

  • zaburzenia hormonalne, np. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przez kobietę;
  • brak dbałości o zdrowy, higieniczny tryb życia – kiepska dieta, niedostateczne nawodnienie, brak snu czy ruchu mogą powodować występowanie trądziku nawet u dorosłych;
  • zanieczyszczone środowisko lub toksyny pochodzące z używek (np. papierosów).

Oprócz wyeliminowania szkodliwych czynników i wizyty u dermatologa, który może przepisać odpowiednie leki na trądzik, to co możemy zrobić samodzielnie w domu, to właśnie pielęgnacja – mądre oczyszczanie twarzy we właściwy sposób i przy użyciu odpowiednich kosmetyków.

Jednak nie tylko trądzik powinien nas motywować do dokładnego oczyszczania twarzy. Wszystkie te substancje, które się na niej znajdują, mogą spowodować występowanie wyprysków i szybsze starzenie się skóry, więc brak nawyku oczyszczania cery to również prosta droga do zmarszczek i utraty jędrności. Ponadto skóra staje się niedotleniona i szybciej się wysusza, co nadaje jej nieestetyczny, szarawy odcień, a twarzy – zmęczony wygląd.

demakijaż oczu

 

Jak oczyszczać twarz w domu na co dzień?

Oczyszczanie twarzy warto podzielić na kilka etapów. Do czynności, które powinno się wykonywać codziennie, zaliczymy mycie skóry i jej tonizowanie, natomiast głębsze oczyszczanie powinniśmy przeprowadzać rzadziej.

Codzienne oczyszczanie twarzy to proces wspomniany w poprzednim akapicie. Codziennie rano i wieczorem powinniśmy dokładnie oczyścić skórę twarzy. Wieczorem pozbywamy się zanieczyszczeń, toksyn i makijażu, a rano – nadmiaru sebum, które mogło nagromadzić się przez noc.

Oczyszczanie powinno przebiegać kilkuetapowo:

  • najpierw dokonujemy dokładnego demakijażuprzy użyciu kosmetyku dostosowanego do potrzeb naszej cery – może to być płyn micelarny lub dwufazowy, mleczko itp.;
  • następnie warto dokładnie umyć twarz specjalną pianką lub żelem do twarzy;
  • twarz osuszamy czystym ręcznikiem (najlepiej mieć osobny tylko do twarzy, często go wymieniać i odkładać tak, by szybko wysychał);
  • to jeszcze nie koniec – potrzebna jest tonizacja, która przywróci skórze odpowiednie pH. Tonik można nakładać dłonią (koniecznie czystą) lub wacikiem, a można też zdecydować się na tonik w mgiełce, którą delikatnie spryskujemy skórę twarzy.

Jeśli chcemy zmniejszyć występowanie niedoskonałości, niezbędne jest rozsądne dopasowanie kosmetyków do potrzeb naszej skóry. Na przykład żel do mycia twarzy powinien być raczej delikatny, bez mydła czy innych mocnych substancji, które mogą podrażniać cerę. Warto dokładnie przejrzeć różne żele do mycia twarzy z Hebe, aby wybrać taki, który będzie dobry dla skóry i przy okazji zachwyci nas konsystencją oraz zapachem. W końcu codzienna pielęgnacja powinna być przyjemnym rytuałem.

codzienna pielęgnacja

 

Oczyszczanie twarzy z wągrów, czyli zaskórników

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie musisz się zastanawiać, jak usunąć zarówno wągry, jak i zaskórniki, ponieważ nazwy te są synonimami i oznaczają to samo. Od czasu do czasu oczyszczenie skóry z tych wątpliwych ozdobników może okazać się nieodzowne. Jak to robić, aby sobie nie zaszkodzić? Przede wszystkim z głową i troską o to, aby niepotrzebnie nie podrażniać skóry.

Skąd się biorą wągry i pryszcze?

Wągry są to zapchane ujścia mieszków włosowych, które powinny samoczynnie oczyszczać się ze zrogowaciałego naskórka, ale czasami ten proces nie zachodzi do końca poprawnie i wówczas takie komórki się gromadzą, tworząc zaskórnik. Z kolei występowanie wągrów może prowadzić do powstawania pryszczy, jako że zapchane ujścia kanalików są wspaniałą pożywką dla bakterii wywołujących powstawanie krost – wyprysk jest często efektem odpowiedzi układu odpornościowego właśnie na niekontrolowane namnażanie się tych bakterii. Nieodpowiednio dobrany kosmetyk, np. zbyt silny żel oczyszczający do twarzy, może dodatkowo pogorszyć sytuację.

Czy warto przeprowadzać manualne oczyszczanie twarzy?

Manualne oczyszczanie twarzy to nie tylko zabieg, na jaki niektóre kobiety często decydują się u kosmetyczki, ale i czynność, którą zdarza się niektórym czasem wykonywać samodzielnie. To błąd! Ręczne wyciskanie pryszczy i zaskórników przynosi wprawdzie pewien efekt – nie widać już na twarzy bąbla z nagromadzoną ropą czy łojem – oraz ulgę, że już nie drażni nas dany wyprysk. Jest to jednak jedna z gorszych rzeczy, jakie w takiej sytuacji możemy zafundować swojej skórze. Dlaczego?

Gdy zabieg oczyszczania przeprowadza profesjonalna kosmetyczka, powinien on wyglądać tak:

  • dokładny demakijaż i tonizowanie skóry,
  • delikatny peeling usuwający wierzchnią warstwę zrogowaciałego naskórka – dobrany do potrzeb danej skóry,
  • rozpulchnienie skóry, żeby rozszerzyć jej pory – na przykład wapozonem wydzielającym ciepłą parę wodną,
  • oczyszczanie skóry z zaskórników, krost i prosaków – ważna jest technika oczyszczania, która pozwoli zrobić to skutecznie, ale bez podrażniania skóry (jak to się dzieje, gdy np. ściskamy ją mocno paznokciami).

Po usunięciu niedoskonałości skórę należy zdezynfekować i zastosować dalszą pielęgnację – tutaj już w zależności od potrzeb mogą to być kolejne zabiegi, nałożenie kremu lub maski.

Manualne oczyszczanie twarzy przez jednych jest polecane jako zabieg, na który warto się wybierać regularnie raz na kilka tygodni. Przez innych jest odradzany, bo podrażnia skórę i nieprawidłowo przeprowadzony może pogorszyć ewentualny problem z wypryskami (np. poprzez rozsianie bakterii po całej skórze). Z pewnością jednak kiepskim pomysłem jest wykonywanie go samodzielnie w domu. Gdy brakuje nam kosmetycznego doświadczenia, wyposażenia i wiedzy, a także profesjonalnych umiejętności, możemy tylko zaszkodzić naszej skórze. W takim razie jak ją oczyścić z niedoskonałości?

Oczyszczanie twarzy – peelingi, kwasy, maski

Najlepszym rozwiązaniem jest po pierwsze zmiana pielęgnacji na delikatniejszą i lepiej dostosowaną do potrzeb naszej skóry, a po drugie oczyszczanie twarzy przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Odpowiednich, czyli jakich?

Najpierw podpowiemy, czego nie zrobimy w domu:

  • gruboziarniste peelingi lepiej od razu odstawić, bo mogą one tylko niepotrzebnie zostawić po sobie mikrouszkodzenia naskórka;
  • podobnie mocne kosmetyki na bazie alkoholu i innych silnych substancji aktywnych, które z kolei mogą naruszać mikrobiom naszej twarzy (czyli florę bakteryjną, która stanowi barierę ochronną naskórka);
  • tzw. „kwasy”, czyli peeling chemiczny, to zabieg, który można bezpiecznie wykonywać wyłącznie w gabinecie kosmetycznym. Złuszczanie naskórka jest wówczas bardzo skuteczne i intensywne. To zabieg polecany nie tylko przy zanieczyszczonej skórze, ale też gdy zmagamy się z poszarzałą cerą, łojotokiem czy przebarwieniami.

Co zatem może się sprawdzić? Bardzo delikatne peelingi, maski oczyszczające i zdecydowanie najczęściej polecane jako metoda na bezpieczne i skuteczne domowe oczyszczanie twarzy – peelingi enzymatyczne. Nie zawierają one łuszczących drobinek, więc nie podrażnią skóry wrażliwej na mechaniczne urazy. Enzymy w ich składzie niszczą białka zrogowaciałego naskórka, co – w dużym skrócie – znacząco przyspiesza naturalny proces regeneracji naskórka. Wierzchnia warstwa rogowa zostaje usunięta, a przy tym peeling enzymatyczny nie jest niebezpieczny dla znajdującej się pod spodem skóry.

Jak dbać o skórę podczas dogłębnego oczyszczania

 

Jak dbać o skórę podczas dogłębnego oczyszczania?

Nie wystarczy usunąć niedoskonałości, skórę trzeba też odpowiednio nawilżyć i odżywić. Tutaj z pomocą przychodzi krem, a od czasu do czasu maska i odpowiednie serum do twarzy. W zależności od najpilniejszych potrzeb naszej skóry, może to być np. serum przeciwzmarszczkowe, rewitalizujące, rozświetlające, liftingujące czy wreszcie serum nawilżające do twarzy. Warto wybrać takie serum do twarzy z Hebe, które idealnie uzupełni proces pielęgnacji skóry, tak aby stała się promienna, gładka i odżywiona.

Jak stosować serum? Przede wszystkim z umiarem – jest to kosmetyk, w którym substancje czynne są w o wiele wyższym stężeniu, niż w przypadku kremu. Niektóre sera można stosować codziennie, na przykład pod krem, po inne lepiej sięgać co parę dni. Warto tu brać pod uwagę wytyczne producenta, ale i reakcje naszej skóry – jeśli po zastosowaniu serum widzimy, że jest podrażniona, być może trzeba zmienić kosmetyk lub po prostu stosować go nieco rzadziej.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...