Oczyszczanie organizmu z toksyn

Oczyszczanie organizmu z toksyn jest związane z pracą wątroby. Wątroba jest największym laboratorium chemicznym ludzkiego ciała, przez które przepływa około jednego litra krwi na minutę. Od wątroby uzależnionych jest ponad 5000 funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych, które zachodzą wewnątrz ludzkiego ciała. Funkcja tego narządu polega na odpowiednim przetwarzaniu każdej z substancji, która do niej trafi – zarówno tej pożytecznej, poprzez metabolizm m.in. białek, cukrów, tłuszczy, jak i szkodliwej m.in. oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji, leków czy alkoholu. Jest magazynem substancji zapasowych dla naszego organizmu (glikogen), jak i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D i K.

Przeczytaj także:  Zmiksuj koktajl zapobiegający nowotworom!

Oczyszczanie organizmu z toksyn – na co zwrócić uwagę?

Przeczytaj także: Przepisy na zielone koktajle

„Należy pamiętać, że wątroba, poza tym, że jest głównym narządem odtruwającym organizm, jest też odpowiedzialna za magazynowanie witamin i składników mineralnych, metabolizm, produkcję żółci i termoregulację. Jest jednym w kluczowych organów, od którego zależy zdrowie, a nawet życie. Ponieważ sama wątroba nie boli ani nie daje żadnych innych oznak swojego zmęczenia, często zapominamy o tym, jak ważna jest jej dobra kondycja. Powinniśmy o nią dbać poprzez stosowanie odpowiednio dobranych i zbilansowanych pokarmów, oczyszczających diet czy ewentualnie właściwego wsparcia poprzez uzupełnianie substancji mających korzystny wpływ na jej pracę.” – mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Badania naukowe dowodzą, że niektóre substancje pochodzenia naturalnego mają zbawienny wpływ na oczyszczanie wątroby z toksyn, co realnie wspiera jej pracę. Np. chlorella, która jest najbogatszym znanym źródłem chlorofilu – stąd też wzięła się jej nazwa. Chlorofil korzystnie oddziałuje na błony śluzowe przewodu pokarmowego stanowiące naturalną barierę przed przedostawaniem się substancji toksycznych z przewodu pokarmowego bezpośrednio do krwiobiegu. Ponadto, ściana komórkowa chlorelli zawiera sporopolleinę, unikalną substancję, która wiąże metale w sposób nieodwracalny i wydala z organizmu.

Doskonałym wsparciem wątroby jest też wyciąg z karczocha. Zawarte w liściach karczocha substancje aktywne stymulują wytwarzanie żółci i działają ochronnie na komórki wątroby. Liście karczocha są pomocne w leczeniu miażdżycy tętnic i działają moczopędnie, dzięki czemu przyspieszają usuwanie toksycznych produktów przemiany materii z organizmu.

Również cholina ma udowodnione działanie detoksykacyjne, poprzez wspomaganie komórek wątroby w usuwaniu toksyn z organizmu. Ponadto, wspomagając metabolizm lipidów zapobiega stłuszczeniu wątroby.

„Przy stresującej pracy, niezdrowej diecie i braku aktywności fizycznej niemożliwe jest uchronienie się przed negatywnym skutkiem wszechobecnych toksyn. Dlatego warto wspomóc wątrobę poprzez dostarczenie jej substancji, które realnie pomogą w oczyszczaniu organizmu, takich jak chlorella, karczoch czy cholina.”– mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, pracownik naukowy w Zakładzie Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (255 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. racuszek  20 sierpnia 2016 21:21

  Ciekawe, moze kiedyś spróbuje sie „oczyścić” 🙂

  Odpowiedz
 2. kasia87g  24 sierpnia 2016 13:23

  piękny zielony kolor wyszedł 🙂

  Odpowiedz
 3. A. czy  24 sierpnia 2016 14:15

  No to oczyszczamy <3

  Odpowiedz
 4. martucha180  24 sierpnia 2016 22:24

  Uczep trójlistkowy, czystek…

  Odpowiedz
 5. macierzanka  24 sierpnia 2016 23:19

  Bardzo interesujący artykuł.

  Odpowiedz
 6. Ewcia  25 sierpnia 2016 18:36

  Świetny artykuł 😍 nawet nie zdawałam sobie sprawy, że wątroba jest tak ważnym narządem 🙌 muszę spróbować zrobić oczyszczający koktajl 🍸

  Odpowiedz
 7. Kate007  26 sierpnia 2016 10:36

  Zielone, oczyszczające koktajle to samo zdrowie. Raz na jakiś czas, trzy dni szalonego detoksu to wspaniały prezent dla naszego organizmu! Oczyści z toksyn, zbędnej wody i kilku kilogramów. Osobiście polecam szpinak, czystek, jarmuż i awokado.

  Odpowiedz
 8. kasia87g  16 września 2016 08:50

  przydałby mi się taki detoks

  Odpowiedz
 9. macierzanka  16 września 2016 20:07

  Trzeba zacząć popijać te zielone koktajle.

  Odpowiedz
 10. martuska665  16 września 2016 21:14

  uwielbiam wszystkie koktajle

  Odpowiedz
 11. anetaa44  6 kwietnia 2017 17:56

  Interesujące, warto spróbować 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany