Ocet jabłkowy – 7 zastosowań, o których nie miałaś pojęcia!

Ocet jabłkowy często kojarzony wyłącznie z kuchnią, ma również wiele zastosowań w pielęgnacji. Istnieje wiele sposobów na to, żeby włączyć je do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Ocet jabłkowy wpływa korzystnie na skórę, paznokcie, włosy oraz pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę! Jak wykorzystać go w codziennej pielęgnacji? Mamy dla Ciebie 7 nieoczywistych zastosowań octu jabłkowego, o których niektórzy nie mają nawet pojęcia!

Spis treści:

Ocet jabłkowy jest w pełni ekologiczny i naturalny. Posiada wysoką zawartość cennych składników odżywczych, które są wykorzystywane w kosmetyce oraz medycynie naturalnej od wielu lat. Dzięki włączeniu go do swojej pielęgnacji, możesz cieszyć się zdrową skórą, pięknymi włosami, paznokciami i szczupłą sylwetką. Poznaj tajemnice urody skrywaną przez ocet jabłkowy – wystarczy, że zaczniesz go regularnie wykorzystywać w swoich rytuałach pielęgnacyjnych. 

Ocet jabłkowy zastosowanie

Ocet jabłkowy – na co pomaga?

Ocet jabłkowy zwykle kojarzy nam się z kulinarnym zastosowaniem. W drugiej kolejności, stosujemy go jako środek zaradczy np. przy sprzątaniu. Tymczasem jest on również doskonałym i w pełni naturalnym kosmetykiem. W dodatku to stosunkowo tani kosmetyk, o wiele tańszy niż większość zabiegów pielęgnacyjnych, które mogą przynosić podobne efekty. Ponadto, to produkt, który ma przyjazny skład, nie zawiera związków chemicznych o agresywnym działaniu, ale jeśli po nałożeniu go na skórę, poczujesz swędzenie, pieczenie lub świąd, koniecznie zrezygnuj z dalszej kuracji.

Wcierka z octu jabłkowego remedium na zniszczone i przetłuszczające się włosy

Wcierka z octu jabłkowego remedium na zniszczone i przetłuszczające się włosy

Masz zniszczone, łamiące się włosy? A może przerzedziła Ci się czupryna lub borykasz się z tłustą skórą głowy? Jeśli szukasz remedium na którąkolwiek z dolegliwości rozwiązania nie musisz szukać w drogerii czy aptece. Odpowiedzią na Twoje bolączki może stać się najzwyklejszy ocet jabłkowy - tani i łatwo dostępny - często już na wyposażeniu nie jednej domowej spiżarni.

1. Ocet jabłkowy na trądzik

Ocet jabłkowy to skuteczna broń w walce z trądzikiem. Zawiera w dużych ilościach kwasy, które regulują poziom pH skóry i pomagają zredukować nadmierne wydzielanie łoju. Wysoka zawartość substancji bakteriobójczych i przeciwzapalnych sprawia, że ocet jabłkowy jest tak skuteczny w pielęgnacji skóry trądzikowej. Warto też wiedzieć, że zazwyczaj działa niemal natychmiastowo, więc jeśli przed ważnym wydarzeniem, pojawi Ci się jakaś “niespodzianka”, której chcesz się jak najszybciej pozbyć, sięgnij właśnie po ocet jabłkowy. Wystarczy, że przemyjesz skórę wacikiem w odpowiednim miejscu. Regularne stosowaniu octu jabłkowego pozwoli Ci się raz na zawsze pożegnać ze zmianami skórnymi. Ocet jabłkowy przyczynia się do oczyszczania porów i pomaga kontrolować pojawianie się stanów zapalnych.

 

Tonik z octu jabłkowego na trądzik

Jeśli chcesz stosować ocet jabłkowy regularnie, sięgnij po przygotowany samodzielnie tonik. Polecamy przygotować roztwór z wodą różaną. Taka forma jest łagodniejsza i możesz go włączyć do codziennej pielęgnacji.

Składniki:

  • 2 łyżki stołowe octu jabłkowego
  • 6 łyżek wody różanej

Przygotowanie:

Wymieszaj ze sobą oba składniki.

Zastosowanie:

Uzyskany roztwór – tonik – wcieraj w skórę w miejscu, w którym pojawiły się u Ciebie stany zapalne. Pozostaw na ok. 10 minut i spłucz twarz zimną wodą. Następnie nałóż swój ulubiony krem nawilżający.

ocet jabłkowy zastosowanie

Fot. Towfiqu barbhuiya on Unsplash

2. Ocet jabłkowy na zmarszczki i przebarwienia

Zarówno zmarszczki, jak i przebarwienia, to najczęściej przypadłości skóry dojrzałej. Ocet jabłkowy pozwala szybko i skutecznie zredukować przebarwienia powstałe w wyniku działania słońca. W połączeniu z sokiem z cebuli powstaje naturalny kosmetyk, który ma silne przeciwutleniacze przyspieszające regenerację komórek i redukcję istniejących przebarwień. Działa przeciwstarzeniowo. To idealny produkt w pielęgnacji anti-aging.

Ocet jabłkowy – działanie anti-aging

Do przygotowania kosmetyku przeciwstarzeniowego z octem w roli głównej, potrzebujesz dodatkowo cebuli. Powstały produkt będzie płynem, który możesz stosować tak jak tonik, czyli aplikując go wacikiem.

Składniki:

  • 3 łyżki stołowe octu jabłkowego
  • ½ cytryny

Przygotowanie:

Wyciśnij sok z połówki cytryny i wymieszaj go z octem.

Zastosowanie:

Nasącz wacik w uzyskanej mieszaninie i aplikuj za pomocą wacika na wyznaczone miejsca z przebarwieniami lub zmarszczkami. Po ok. 15 minutach zmyj letnią wodą. Nie używaj codziennie! Wystarczy 2-3 razy w tygodniu.

3. Ocet jabłkowy na grzybicę

Ocet jabłkowy posiada wysoką skuteczność w walce z grzybicą. Kto z Was chociaż raz borykał się z tym problemem, wie jak trudno jest skutecznie go zwalczyć. Tymczasem ocet jabłkowy posiada wysokie właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze, więc pomaga pozbyć się grzybicy i zapobiega innym, podobnym infekcjom stóp. Ocet jabłkowy pomaga usunąć martwy naskórek i wszelkie zanieczyszczenia ze stóp. Przy regularnym stosowaniu octu jabłkowego, stopy są gładkie, miękkie i nawilżone, a przede wszystkim znikają problemy związane z grzybicą. 

ocet jabłkowy zastosowanie

Fot. Robert Stump on Unsplash

Kąpiel dla stóp z octem jabłkowym

Grzybica to nie tylko problem związany z estetyką stóp, ale również problem zdrowotny. Aby przygotować kurację dla stóp z octu jabłkowego potrzebujesz tylko ciepłej wody i 2 szklanek octu jabłkowego. Zawarty w takim roztworze kwas jabłkowy sprawi, że szybko zapomnisz o problemach grzybiczych! 

Składniki:

  • 2 szklanki octu jabłkowego
  • 10 szklanek wody (miska ciepłej wody)

Przygotowanie:

Wymieszaj ze sobą oba składniki. Woda w misce powinna być mocno ciepła, ale nie gorąca!

Zastosowanie:

Zanurz stopy w misce z roztworem i trzymaj ok. 20 minut. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

4. Ocet jabłkowy na paznokcie

Ocet jabłkowy można stosować również do paznokci dłoni. Zdarza się, że to na dłoniach pojawiają nam się zmiany grzybicze lub przebarwienia i nieestetyczne żółte plamy. Na wszystkie te dolegliwości pomoże ocet jabłkowy! Co więcej, kuracja octem jabłkowym tuż przed malowaniem paznokci, pozwoli przedłużyć trwałość lakieru.

ocet jabłkowy zastosowanie

Fot. Jessica Delp on Unsplash

Kuracja na paznokcie z octu jabłkowego

Kurację można przeprowadzić na dwa różne sposoby – albo moczyć paznokcie w misce z octem jabłkowym i wodą albo nakładając przygotowaną mieszaninę wacikiem na paznokieć. Według nas skuteczniej działa opcja druga:

Składniki:

  • 3 łyżki stołowe octu jabłkowego
  • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek

Przygotowanie: 

Wymieszaj ocet jabłkowy z łyżką oliwy z oliwek.

Zastosowanie:

Nasącz wacik w przygotowanej mieszaninie oliwy i octu. Nałóż je po kolei na paznokcie. Pozostaw do wchłonięcia.

5. Ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy to jedna z najskuteczniejszych sposobów na to, by nadać włosom oszałamiający blask. Płukankę z octu jabłkowego, którą za chwilę Wam polecimy, najlepiej jest stosować przed ważnymi wydarzeniami, gdy chcemy, żeby nasze włosy wyglądały olśniewająco! Ocet jabłkowy stosowany podczas ostatniego płukania włosów domyka łuski włosów, sprawiając, że są one wygładzone i pełne blasku. Ponadto taka płukanka sprawia, że włosy łatwo się rozczesują.

Płukanka z octu jabłkowego do włosów

Przygotowanie:

Połącz ocet jabłkowy i wodę w stosunku 1 litr wody do 1 łyżki octu. Powstały roztwór użyj do ostatniego płukania włosów. Polecamy Wam metodę z miską – zanurz włosy w misce z płukanką na ok. 1 minutę, następnie odsącz nadmiar z włosów.

Ocet jabłkowy jak stosować

Fot. Element5 Digital on Unsplash

6. Ocet jabłkowy – wcierka na skórę głowy

Ocet jabłkowy jako wcierka na włosy stosujemy w formie roztworu z wodą. Taka wcierka z octu jabłkowego doskonale sprawdzi się jeśli masz problem z nadmiernie wypadającymi włosami lub chcesz zapuścić włosy – zastosowanie octu wpłynie stymulująco na ich porost. Zdrowe u nasady włosy będą rosły odżywione i w lepszej kondycji. Ponadto ocet stosowany na skórę głowy pomaga też zredukować łupież i skutecznie zwalcza problem przetłuszczania się włosów.

Składniki:

  • 2 łyżki octu jabłkowego
  • szklanka wody

Przygotowanie i aplikacja:

Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą. Przygotowany roztwór przelej do buteleczki z atomizerem. Po myciu rozpyl mieszankę skórę głowy i delikatnie ją wmasuj w skalp. Możesz wykonać taki masaż z wcierką podczas mycia, przed ostatnim płukaniem włosów.

7. Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy może być również naszym sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Zawarty w nim kwas jabłkowy przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, więc jeżeli jesteś na diecie redukcyjnej i chcesz się wspomóc, sięgnij właśnie po ocet jabłkowy. 2 łyżki octu jabłkowego wymieszaj ze szklanką wody i wypij rano na czczo. Regularne spożywanie octu jabłkowego przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę układu pokarmowego i wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (48 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Olenka  12 października 2021 11:50

    U mnie ocet jabłkowy znalazł zastosowanie w kuchni, wiem że też jest dobry przy odchudzaniu i wiele osób go pije. Ja to jednak wolę cisowiankę bez gazu, ocet jabłkowy ma dla mnie zbyt intensywny smak.

    Odpowiedz
  2. Organic24  16 października 2021 11:33

    U mnie również znajduje zastosowanie w kuchni. NIe piję samego ale znam wiele potraw, do których go używam. Jest delikatniejszy od standardowego octu i dlatego bardziej mi smakuję.
    Od siebie polecam również zwrócić uwage na miejsce, w ktorym kupujecie ten ocet. DObrze jest wybierac ekologiczne uprawy W których wiecie,ze ocest jest bio.

    Odpowiedz
  3. Lamotek.pl  17 maja 2023 19:25

    polecam ocet jabłkowy na włosy, fajnie wygładza i dodaje blasku!

    Odpowiedz
  4. Nenna  6 lipca 2023 18:50

    Ocet jabłkowy na zmarszczki i przebarwienia
    Cyt. ” Składniki:

    3 łyżki stołowe octu jabłkowego
    ½ cebuli
    Przygotowanie:

    Wyciśnij sok z połówki cytryny i wymieszaj go z octem.”
    To jak w końcu z cebulą czy cytryną ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany