Ocet balsamiczny – wyrazisty smak

Ogólnie ocet to charakterystyczna przyprawa mająca ostry zapach i kwaśny smak. Ocet balsamiczny powstaje w wyniku fermentacji octowej moszczu winogronowego.

 

Czym jest ocet?

Ocet jest kwaśnym płynem powstającym w wyniku fermentacji octowej. To wodny roztwór kwasu octowego o typowym smaku i ostrym zapachu. Natężenie tych cech zależy od wyjściowego substratu: wino, moszcz z białych i czerwonych winogron, sok czy jabłka.  Octy powstające w wyniku fermentacji octowej alkoholu są przeważnie sześcio  lub dziesięcioprocentowe. Ocet jabłkowy ma zwykle 5%, a ocet winny 6%.

Co to jest fermentacja octowa?

Vinegre czyli słowo ocet w języku francuskim, oznacza kwaśne wino. Wino robi się kwaśne pod wpływem działania bakterii i jest to naturalna, biologiczna  metoda fermentacji. Fermentacja octowa powiązana jest z utlenieniem alkoholu. Powstały ocet winny zawiera kwas octowy, kwas winowy i kwas cytrynowy.

Ocet winny, a ocet balsamiczny

W przeciwieństwie do octów alkoholowych wytwarzanych z destylatu alkoholu, ocet balsamiczny jest wytwarzany nie z alkoholu, a z soku z późnych winogron. Oprócz smaku kwaśnego ocet balsamiczny ma w związku z tym dużą komponentę słodyczy. Ocet balsamiczny ma więcej kalorii niż inne octy. Używa się go małych ilościach, które i tak doskonale przekazują głębię smaku.

Octy w kuchni

Ocet balsamiczny w kuchni to cenna smakowo przyprawa. Ocet balsamiczny gęsty to krem z octu balsamicznego. Krem z octu balsamicznego z Modeny stosowany jest głównie do przyprawiania dań kuchni śródziemnomorskiej. Krem z octu balsamicznego może służyć zarówno do przyprawiania jak i dekorowania dań.

Krem z octu balsamicznego

Ocet  balsamiczny jest doskonały jako dodatek do sosów, marynowania mięs i warzyw. Do sałatek i świeżych owoców można również dodać krem z octem balsamicznym. Ocet balsamiczny doskonale pasuje do sera mozzarella i pomidorów. Wystarczy jedna czy dwie krople octu balsamicznego gęstego, żeby potrawa nabrała wyrazu. Krem z octem balsamicznym ma delikatnie kwaśny, a zarazem słodki smak.

Ocet balsamiczny, a zdrowie

Krem z octu balsamicznego jest stosowany w bardzo małych ilościach. Tak stosowany zachowuje jednak swój potencjał zakwaszający, przydatny przy zbyt niskiej kwasocie przewodu pokarmowego. Bakterie, które zawiera ocet balsamiczny niszczą niektóre bakterie chorobotwórcze. Ocet balsamiczny oprócz kwasów octowego, winnego i cytrynowego zawiera też m.in. potas, magnez, fosfor czy cynk.

Krem z octem balsamicznym z Modeny

Sklep ze zdrową żywnością organic24.pl oferuje krem z octem balsamicznym z Modeny połączony z kakao. Jest to specjalna wersja octu balsamicznego Aceto Balsamico di Modena. Krem z octem balsamicznym z Modeny charakteryzuje się delikatną słodyczą i łagodną kwasowością. Jest doskonały do wizualnego wykańczania potraw.

Krem z octem balsamicznym w kuchni

Krem z octem balsamicznym to sposób na wiele kreatywnych rozwiązań w kuchni.  Krem z octu balsamicznego może być łączony z owocami takimi jak: jabłka, pomarańcze, gruszki, banany, różnymi rodzajami serów: żółtymi, pleśniowymi, wędzonymi oraz być dodatkiem do sałatek.

Zalety smakowe octu balsamicznego

Ocet balsamiczny gęsty ze względu na swoją konsystencję może służyć do dekorowania potraw, wykańczania ich przed podaniem. Może być dodany zarówno do mięs, zwłaszcza czerwonych i dziczyzny, jak i sałat, serów czy deserów. Ocet balsamiczny dobrze komponuje się smakowo z owocami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,84 z 5)
loading... zapisuję głos...