Obwisłe ramiona – jak walczyć z „pelikanami” czy „motylkami”

Znane jako „pelikany“, „motylki“, „firanki“ lub „skrzydełka“. Choć ich nazwa brzmi całkiem ładnie, są zmorą wielu osób. Mowa o opadającej skórze na ramionach. Jak przywrócić jej jędrność opowiada dr n. med. Ryszard Mądry, chirurg plastyczny ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

pelikany na rękach _ obwisłe ramiona

fot. Fotolia

Bawoli kark – inaczej wdowi garb: co robić by się go pozbyć?

Bawoli kark – inaczej wdowi garb: co robić by się go pozbyć?

Czy znasz określenie: bawoli kark lub wdowi garb? Brzmi fatalnie. Niestety równie fatalnie wygląda. Czy znasz rozdrażnienie podczas pieszczot w okolicach karku, usilne zakrywanie szyi i rezygnowanie ze zmysłowych kreacji oraz modnego upięcia włosów w kok?

„Pelikany na rękach” – czy już je zauważyłaś u siebie?

Ramiona to jedno z tych miejsc, gdzie szczególnie widoczny jest spadek jędrności i utrata elastyczności skóry. Pojawiające się na nich tzw. motylki, fachowo nazywa się fałdami skórno – tłuszczowymi ramion. Ich pojawienie się ma ścisły związek ze starzeniem się i ogólnym stanem skóry, a także utratą włókien kolagenowych, elastynowych, wody i tkanki tłuszczowej. Czynniki te są odpowiedzialne m.in. za jędrność i elastyczność skóry. Niestety im jesteśmy starsi tym nasze organizmy produkują coraz mniej kolagenu i dochodzi do zaniku włókien elastynowych oraz spada uwodnienie tkanek. Szacuje się, że około 26 roku życia produkcja kolagenu i włókien elastynowych stopniowo maleje. Skutkuje to powstawaniem zmarszczek i właśnie wiotczeniem skóry na całym ciele.

 • Objawy nasilają się w szczególności po zrzuceniu wagi, w przypadku wiotczenia mięśni, przy nadmiernym rozciąganiu skóry w wyniku ciąży lub przyrostu wagi. Problem ten może zatem pojawić się niezależnie od wieku – tłumaczy dr n. med. Ryszard Mądry. – Dotyka kobiet w wieku menopauzalnym, które borykają się z dużymi zmianami hormonalnymi w organizmie.

Aby cieszyć się pięknymi ramionami, warto pamiętać, że podstawa to ruch fizyczny. Pamiętajmy o tym zwłaszcza będąc na diecie, ponieważ odchudzanie bez treningu siłowego może skutkować spadkiem jędrności skóry nie tylko na ramionach.

Czy wiesz, że odpowiednio dobranym ubraniem można zatuszować pewne niedoskonałości sylwetki? Także wyszczuplić ramiona! Oto porady stylistki, jak optycznie wyszczuplić ramiona czy wydłużyć szyję. A może szukasz wyszczuplających całą sylwetkę sukienek? Na to także mamy radę:

ćwiczenia z hantlami na obwisłe ramiona

fot. Fotolia

Jak pozbyć obwisłej skóry na ramionach? Bez gimnastyki ani rusz

Kiedy tylko zauważymy, że skóra na naszych ramionach przestaje być elastyczna, warto zacząć działać od razu. Z pomocą powinny przyjść przede wszystkim regularne ćwiczenia na tricepsy. Jednymi z popularniejszych metod kształtowania ramion są ćwiczenia hantlami, podciąganie na drążku, czy też pompki. Dobrze nam zrobią także sporty angażujące mięśnie ramion – może to być pływanie, tenis, siatkówka, badminton.

Oczywiście warto też sięgnąć po odpowiedni preparat nawilżająco – ujędrniający, który odżywi skórę i poprawi jej napięcie. Nie wolno nam zapominać także o peelingu, który pobudzi naszą skórę, zlikwiduje martwy naskórek i pozwoli kremom odpowiednio się wchłonąć.

 

 

A może operacja?

Obwisłą skórę ramion można skutecznie usunąć operacyjnie. Zabieg taki nazywa się brachioplastyką. Trwa on od dwóch do trzech godzin i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje nacięcia linijne po wewnętrznej stronie ramion i usuwa nadmiar skóry, często dodatkowo odsysa także tkankę tłuszczową. Następnie zakłada szwy, które ściąga po około 14 dniach. Po zabiegu zakładany jest elastyczny bandaż lub odpowiednie ubranie uciskowe, które pacjent nosi przez 6 tygodni po operacji.

pelikany na rękach _ obwisłe ramiona

fot. Fotolia

– Okres rekonwalescencji po brachioplastyce trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Przez pierwsze dwa tygodnie od operacji trzeba oszczędzać swój organizm, jak najmniej obciążać ramiona. Pacjenci wracają do pracy zazwyczaj po około trzech, czterech tygodniach. Kiedy zasklepią się rany, przed upływem miesiąca zalecamy  „rozćwiczenie” ramion, aby wróciły do dawnej sprawności. – tłumaczy dr Ryszard Mądry.

Powstałe w wyniku zabiegu blizny są mało widoczne, ponieważ znajdują się po wewnętrznej części ramion. Ich zmniejszenie i zmianę barwy z czerwonej na cielisty można zaobserwować najczęściej po upływie roku lub dwóch od operacji.

A czy wy macie jakieś sposoby na obwisłe ramiona? Napiszcie w komentarzach!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,08 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. as_sa  17 lipca 2018 22:42

  Szczerze mówiąc myślałam, że znajdę tu jakieś przykładowe ćwiczenia na pozbycie się „motylków”, a ni propozycję operacji plastycznej…

  Odpowiedz
 2. Zabiegi liftingujące  27 lipca 2018 10:51

  Z domowych sposobów na pewno pomoże:
  odpowiednia dieta
  ćwiczenia
  oraz masaże

  Jednak w sytucji kiedy na przykłąd dużo schudliśmy to coś takiego może się okazać niewystarczające i trzeba bedzie tutaj wprowadzić odpowiednie zabiegI
  karboksyterapię
  hifu
  ewentualnie endermologie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany