Obuwie na lata – jak prawidłowo czyścić Birkenstocki? Sprawdzone sposoby!

Aby ukochane klapki czy sandały jak najdłużej wyglądały na nowe, należy odpowiednio o nie dbać. Klasyczne buty marki Birkenstock są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra licowa i lakierowana, zamsz oraz nubuk. Sposób czyszczenia Birkenów powinien być dobrany do materiału. Okazuje się, że używanie wody nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak czyścić paski skórzane w Birkenstockach?

Skórzane paski okalające stopy to najczęściej brudzące się elementy damskich i męskich Birkenstocków. Są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, kurz, błoto i inne zanieczyszczenia. Jak wyczyścić Birkenstocki wykonane ze skóry licowej lub lakierowanej? Najlepiej sprawdza się płyn sporządzony z ciepłej wody i łagodnego mydła. Wystarczy, że za pomocą szmatki, gąbki lub miękkiej szczotki usuniesz zanieczyszczenia, a następnie wytrzesz buty do sucha. Możesz także zostawić je na świeżym powietrzu i pozwolić im wyschnąć samodzielnie. Istotne jest jednak niewystawianie ich w miejsca nasłonecznione, ponieważ może to prowadzić do odkształceń czy przebarwienia się skóry. Podczas mycia należy również uważać na to, aby nie zamoczyć wewnętrznych wkładek – warto zabezpieczyć je ręcznikiem.

Skórzane buty Birkenstock można wyczyścić z pomocą wody i szmatki

Jak wyczyścić Birkenstocki z zamszu i nubuku?

Najlepszym rozwiązaniem jest wyczesywanie brudu za pomocą miękkiej szczoteczki. W przypadku kurzu można robić to na sucho, ale jeśli chcemy poradzić sobie z poważniejszymi plamami, warto skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do tego typu obuwia. Zwykle mają one postać pianki, którą należy nałożyć na powierzchnię buta, a następnie okrężnymi ruchami rozprowadzić szmatką lub szczotką. Przy takim zabiegu należy zachować szczególną ostrożność i umiar. Zamsz jest bardzo delikatny i może uszkodzić się przy zbyt intensywnym szorowaniu. Nie należy również suszyć go przy grzejnikach lub innych źródłach ciepła.

Jeśli musimy uporać się z trudnymi zabrudzeniami, możemy spróbować także domowych sposobów. Obuwie marki Birkenstock wykonane ze skóry zamszowej lub nubuku, które kupisz w sklepie Zdrowy But, wyczyścisz niebrudzącą gumką do ścierania. Sprytnym trikiem ułatwiającym usuwanie brudu z zamszu jest wykorzystanie pary wodnej. Wystarczy wystawić buty na działanie pary, a następnie wyczesać materiał szczoteczką.

Zamszowe Birkenstocki najlepiej czyścić przy użyciu specjalnych preparatów

Co zrobić, aby obuwie marki Birkenstock dłużej wyglądało jak nowe?

Okazuje się jednak, że prawidłowe czyszczenie Birkenów nie wystarczy, aby przez wiele lat cieszyć się dobrze wyglądającym obuwiem. Poza stosowaniem się do powyższych zasad usuwania zabrudzeń konieczna jest także impregnacja materiału. Dzięki temu buty na dłużej zachowają swoje właściwości oraz efektowny wygląd.

Birkenstocki z paskami skórzanymi należy regularnie natłuszczać, np. smarem do skór. Wówczas zabezpieczymy materiał przed pękaniem, odkształcaniem się oraz zmianą koloru. Natomiast modele wykonane z zamszu i nubuku powinny być impregnowane preparatami, które są dostępne w większości sklepów obuwniczych i zapobiegają osadzaniu się brudu i kurzu na powierzchni buta. Kolejnym krokiem jest ochrona koloru, który z czasem może przebarwiać się pod wpływem słońca i wody. Rozwiązaniem będą specjalne impregnaty do koloru w formie wygodnego sprayu. Dzięki nim nasze Birkeny dłużej będą wyglądały jak nowe.


Materiał sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (12 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdalena  1 lutego 2023 14:44

    Przydatne informacje

    Odpowiedz
  2. macierzanka  1 lutego 2023 21:40

    Dobrze wiedzieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany