Obuwie damskie na zimę – kilka porad przed zakupem

Zima to okres, do którego nadejścia warto przygotować siebie i swoją garderobę. Szczególnie istotne jest, by zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj obuwia dedykowany do tej pory roku. Osłanianie stóp i dolnej części nóg jest o tyle ważne, że przez ich powierzchnię tracimy znaczną część tak cennego dla naszego zdrowia ciepła. Dlatego warto dołożyć starań i wybrać takie obuwie, które zadowoli nasze oczy, jak i nogi. Do takiej kategorii z pewnością należą kozaki – obuwie dedykowane dla kobiet ceniących sobie szyk, elegancję i styl. Zapraszamy do krótkiej lektury, z której dowiesz się – jaki rodzaj kozaków na zimę warto wybrać oraz czym różnią się dostępne rodzaje.

Obuwie damskie na zimę

fot. materiały prasowe

Kozaki i „kozaki” – czyli o rodzajach kozaków damskich

Kozaki damskie to obuwie występujące w rozmaitych wersjach o odmiennym fasonie, a także różniące się obecnością niektórych elementów dodatkowych. Omawianie tematu kozaków zaczniemy od najbardziej podstawowych modeli – czyli kozaków klasycznych. Kozaki klasyczne sięgają zwykle do łydki i posiadają w swojej konstrukcji zapinany zamek. Powinien on być przyszyty do cholewki na całej jej długości.

Kozaki oficerki to nieco odmienny rodzaj kozaków. Ten typ obuwia wyewoluował z ubioru jeździeckiego i prezentuje bardziej szykowny fason. Zazwyczaj, w kozakach oficerskich nie występują metalowe ozdoby, a obcas jest niski. Najczęściej, posiadają one sztywną podeszwę. Ich cholewa jest natomiast odpowiednio usztywniona, co ma zabezpieczyć je przed opadaniem i marszczeniem się.

Muszkieterki to odmiana kozaków oficerskich. Ich cechą charakterystyczną jest szczupła oraz wysoka cholewa – sięgająca nawet za kolana. Ponadto, górna część cholewy bywa wywinięta na zewnątrz, co dodaje im uroku.

Kowbojki to kolejny rodzaj kozaków. Ich wygląd może (choć nie musi) naśladować styl znany z filmów o Dzikim Zachodzie. Cechą szczególną ich konstrukcji jest niewysoki obcas. Często, cholewa jest obszyta dodatkowymi ozdobami – takimi jak frędzle, cekiny lub inne aplikacje.

Do pozostałych, rzadziej stosowanych rodzajów kozaków, należą: kozaki saszki, kozaki śniegowce oraz buty emu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kozaków?

Oprócz samego fasonu, warto w czasie zakupu zwrócić uwagę na inne elementy. Pierwszym będzie kwestia kształtu i długości obcasa. Najczęściej, mamy do czynienia z obcasem typu kaczuszka, słupkowym, koturną, a niekiedy nawet szpilkami. Rodzaj obcasa ma duży wpływ zarówno na wygląd obuwia, jego wpływ na nasz wzrost oraz sposób chodzenia.

Materiał użyty do wykonania obuwia jest nie mniej ważny. Najczęściej, wykorzystuje się skórę naturalną lub zamsz. Ta pierwsza składa się z warstwy wierzchniej oraz spodniej, czyli tak zwanej mizdry. Skóra może być w wersji lakierowanej, licowej, zamszowej, dwoiny lub skóry nubuk.

Warto też zwrócić uwagę na obecność warstw ocieplających. Mają one szczególny wpływ na komfort użytkowania danych kozaków. Znajdziemy między innymi kozaki ocieplane za pomocą warstwy włókniny, polaru lub wełny. Warstwa ocieplana powinna mieć formę wewnętrznego podbicia, szczelnie wyścielającego wnętrze buta.

Długość kozaków jest bardzo istotna. Znajdziemy zarówno modele krótsze – do łydek – jak i kozaki za kolano. Po te ostatnie sięgają przede wszystkim amatorki stylu eleganckiego, które pragną w kozakach prezentować się atrakcyjnie i dostojnie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (74 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...