Objawy zapalenia cewki moczowej
Spis treści:
Bakteryjne zapalenie końcowej części dolnych dróg moczowych jest związane z obecnością bakterii coli w układzie moczowym. To bardzo często występująca i krępująca dolegliwość, która znacznie uprzykrza codzienne życie, uniemożliwiając wykonywanie podstawowych czynności. To przypadłość występująca zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niezależnie od ich wieku i trybu życia. Jakie są objawy zapalenia cewki moczowej i jak szybko i skutecznie wyleczyć chorobę?
Budowa cewki moczowej a ryzyko zapalenia cewki moczowej
Cewka moczowa to dolna część układu moczowego, której prymarną funkcją jest odprowadzanie moczu poza organizm. U mężczyzn zlokalizowana jest na końcu prącia i ma około 20 cm, zaś u kobiet znajduje się w przedsionku pochwy. Choroba jest wywoływana przez bakterie przenoszone najczęściej drogą płciową. Na ryzyko zapalenia cewki moczowej szczególnie narażone są kobiety. Krótka cewka (mierząca maksymalnie 5 cm) zlokalizowana blisko wilgotnej pochwy w połączeniu z aktywnym prowadzeniem życia seksualnego (zwłaszcza tych zabezpieczonych prezerwatywami oraz wykorzystujących środki plemnikobójcze) – oto przepis niemal gwarantujący infekcję dróg moczowych. Jest to przypadłość tak często dotykająca młode mężatki, iż otrzymała swoją własną nazwę „choroby miesiąca miodowego”. W przypadku mężczyzn rozpoznanie zapalenia cewki moczowej po 60. roku życia jest związane z przerostem gruczołu krokowego. W pozostałych przypadkach choroba jest najczęściej przenoszona drogą płciową od zarażonej partnerki. Zdrowa osoba posiada jałowy odczyn zwieracza pęcherza moczowego. W momencie pojawienia się w nim stale namnażających się bakterii (najczęściej diagnozowana jest bakteria coli w moczu) pojawia się stan zapalny, który w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo. Więcej na ten temat możesz poczytaj tutaj: https://www.mojaintima.pl/zakazenia-ukladu-moczowego.html.
Najczęstsze objawy choroby
Zapalenie cewki moczowej może objawiać się w różnorodny sposób, niemniej pacjenci najczęściej się skarżą na:
- bolesne parcie na mocz
- nagłą potrzebę oddania moczu
- swędzenie ujścia cewki
- częstomocz w małych ilościach
- podbarwienie krwią
- pieczenie w cewce podczas oddawania moczu
- opcjonalnie może pojawić się gorączka
Zapalenie cewki moczowej rozpoznaje się na podstawie wystąpienia powyższych objawów oraz przy pomocy badań laboratoryjnych. Wyniki wskazujące na zwiększoną obecność białka, białych krwinek oraz bakterii zwanej Escherichia Coli w moczu (zwane pałeczkami okrężnicy), a także mniejszą ilość czerwonych krwinek jednoznacznie potwierdzają stan zapalny w organizmie. Objawy zapalenia cewki moczowej kwalifikują chorobę jako stan przewlekły lub ostry, któremu często towarzyszy wysoka gorączka, wymioty oraz osłabienie. Warto mieć na uwadze, iż bakteria występuje naturalnie w skaldzie fizjologicznym jelita grubego, uczestniczy w rozkładzie pokarmu oraz produkcji witaminy B i K, niemniej w określonych warunkach (wilgoć, ciepło) bakteria coli w moczu wywoduje stan zapalny.
Domowe leczenie a wizyta u lekarza
Sposób leczenia zależy od przyczyny, jaka wywołała chorobę. Zapalenie spowodowane obecnością bakterii coli w moczu leczy się przy pomocy antybiotyków (nitrofurantoina) o szerokim działaniu bakteriostatycznym, które przyjmuje się doustnie przez siedem dni. W tym czasie należy szczególnie zadbać o higienę dróg intymnych (koniecznie używając osobnego ręcznika) oraz wystrzegać się kontaktów seksualnych. Niestety, wiele osób, a zwłaszcza kobiety, rozpoznając objawy choroby, ucieka się do stosowania wyłącznie domowych metod leczenia. Wysokobiałkowa dieta, przyjmowanie suplementów diety zawierających duże dawki witaminy C oraz żurawiny, a także picie powyżej 2 litrów wody dziennie mogą ograniczyć proces namnażania się bakterii i tym samym zredukować dyskomfort związany z chorobą. Dobrze, aby pacjent unikał noszenia wilgotnej bielizny, zadbał o ciepło stóp oraz robił nasiadówki. Oczywiście nie są one w stanie w pełni wyleczyć zapalenia, niemniej mogą znacznie wspomóc kurację lekami. Może się zdarzyć, iż lekarze zdecydują się na mechaniczne usunięcie przeszkód w odpływie moczu (kamienie nerkowe, chirurgiczna korekta wad budowy układu moczowego). Nieleczony stan zapalny cewki moczowej może prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji, takich jak zapalenie jąder lub nerek, dlatego bezwzględnie nie należy lekceważyć pojawiających się objawów. Nawet po wyleczeniu dolegliwości należy szczególnie zadbać o drogi moczowe: codzienna higiena, picie dużej ilości wody oraz regularne wizyty w toalecie z pewnością wzmocnią naturalną barierę ochronna organizmu, zapobiegając nawrotom choroby.