Objawy wad wzroku – kiedy powinniśmy się niepokoić?

Mrużenie oczu, czytanie z bliska, spadek ostrości widzenia. Wady wzroku czasami rozwijają się niezauważane przez nas, dlatego warto poznać objawy wad wzroku, które mogą wskazywać ja jego pogorszenie.

Zobacz także: Zaćma to nie wyrok! Jak leczyć wzrok dotknięty kataraktą?

wada-wzroku

Objawy wad wzroku – Krótkowzroczność

W przypadku krótkowzroczności wada objawia się przede wszystkim mniejszą ostrością widzenia przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości, co jest skutkiem skupienia promieni światła przed siatkówką (w oku pozbawionym wady są skupione na siatkówce). U osoby krótkowzrocznej obraz widziany z daleka jest rozmazany, dlatego charakterystyczne dla tej wady wzroku jest mrużenie oczu, które pozwala lepiej dostrzec odległe obiekty. Czytanie książek lub napisów może sprawiać trudność przy postępującej wadzie, mogą jej towarzyszyć również bóle głowy.

Objawy wad wzroku – Dalekowzroczność

Osoby, które mają problem z dobrym widzeniem obiektów znajdujących się w niedużej odległości od oczu, cierpią na dalekowzroczność. W przeciwieństwie do krótkowzroczności powstaje ona wtedy, gdy światło zostaje skupione za siatkówką. Dalekowidzom również zdarza się mrużyć oczy, żeby lepiej dostrzec przedmioty znajdujące się blisko. Może się również zdarzyć, że w przypadku długotrwałego czytania lub pracy z komputerem pojawią się bóle głowy lub nieprzyjemne dolegliwości w okolicy oczu. U dalekowidzów możliwe są również zawroty głowy lub uczucie pieczenia oka.

Wada wzroku

Objawy wad wzroku – Astygmatyzm

Kolejną z najczęściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm. Jego głównym objawem jest zamazany i zniekształcony obraz. Nieprawidłowe widzenie jest w tym przypadku efektem zmienionego kształtu soczewki lub rogówki, który powoduje, że poszczególne płaszczyzny widzenia są postrzegane z różną ostrością – bez względu na to, czy obiekt znajduje się blisko, czy w oddali. Może to powodować zmęczenie wzroku i bóle głowy.

Leczenie

Obecnie wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm można korygować za pomocą trwałej metody poprawy jakości widzenia, jaką jest zabieg laserowej korekcji wad wzroku. Możliwe jest korygowanie nawet nietypowych, bardziej złożonych wad, a zabiegi gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm można korygować za pomocą mało znanej metody ortokorekcji. Cały sekret tej metody tkwi w specjalnych soczewkach ortokeratologicznych, które zakłada się na noc. W trakcie snu modelują oko i nadają rogówce kształt umożliwiający dobre widzenie przez kilkanaście godzin od momentu zdjęcia soczewek. W ciągu dnia nie trzeba już  nosić okularów i tradycyjnych soczewek, aby dobrze widzieć. wyjaśnia Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Pamiętajmy o tym, że regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Nawet najmniejsze pogorszenie wzroku lub jego wady można wykryć podczas wizyty lekarskiej. Niepokojące są  wyniki badania zrealizowanego przez CBOS na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, które pokazują, że co trzeci Polak badał wzrok ponad dwa lata temu, a 7,2% Polaków nie zrobiło tego nigdy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Emotikonka  13 sierpnia 2016 11:22

  Ciekawi mnie ta metoda ortokorekcji. Mam krótkowzroczność i astygmatyzm, a czasem długie noszenie okularów bywa uciążliwe.

  Odpowiedz
 2. martucha180  13 sierpnia 2016 17:44

  A co z zaćmą i jaskrą?

  Odpowiedz
 3. kasia87g  14 sierpnia 2016 14:50

  przydatne informacje

  Odpowiedz
 4. Wusia  14 sierpnia 2016 21:55

  Artykuł bardzo lakoniczny i wyczerpujący temat w minimalnym stopniu. A o wspomnianych soczewkach słyszę po raz pierwszy. Jestem dalekowidzem i noszenie okularów do czytania czy pracy z komputerem jest dla mnie dość uciążliwe. Muszę poczytać więcej o tej metodzie soczewek ortokorekcyjnych.

  Odpowiedz
 5. Redakcja  15 sierpnia 2016 09:31

  Soczewki ortokorekcyjne nosiło moje dziecko i mogę potwierdzić, że wada, która „galopowała”, po rozpoczęciu noszenia stanęła w miejscu. Sprawdzają się do ok. 16-17 roku życia – do czasu, gdy dziecko samo zaczyna wychodzić o zmroku. Jak się nosi ortosoczewki, to inaczej ocenia się w nocy odległość od jadących pojazdów (tłumaczyła nam to okulistka a potem mój syn potwierdził). Polecam dla dzieci młodszych, gdy w okresie nagłego wzrostu wada rośnie z dzieckiem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany