Objawy porodu – co musisz wiedzieć o porodzie?

Spis treści:

Musisz pamiętać, że porodu nie da się przewidzieć i zaplanować. Objawy porodu są dosyć typowe, ale jeśli to Twój pierwszy raz, warto przeczytać poniższe rady.   Jeśli jesteś kobietą, która zawsze chodzi z kalendarzem i wszystko ma świetnie zorganizowane… tym razem musisz odpuścić. Oto kilka rad co powinnaś wiedzieć przed rozpoczęciem pierwszych skurczów porodowych.

Objawy porodu - co musisz wiedzieć o porodzie?

 

Objawy porodu – Przed pierwszymi bólami…

Dla świętego spokoju warto wybrać się na wycieczkę do szpitala i zaplanować drogę, którą będziecie jechać. Zlokalizuj przyszpitalny parking oraz izbę przyjęć. Wtedy kwestie logistyczne będą już opanowane. Warto wybrać się także na salę porodową, oddział połogowy i noworodkowy. Podpytaj personel czego możesz się spodziewać. Porozmawiaj o swoich oczekiwaniach z położną. Ta rozmowa na pewno cię uspokoi. Musisz także wziąć pod uwagę fakt, że maluch może chcieć się wybrać na świat wcześniej niż każdy by się spodziewał. Dlatego torby spakuj najlepiej już w 32 tygodniu ciąży. Warto mieć ten komfort psychiczny, że wszystko jest już gotowe.

 

Objawy porodu – W drodze do szpitala…

Wiele kobiet w ostatnim miesiącu ciąży boi się wychodzić z domu. Stresuje je fakt, że w każdej chwili może zacząć się akcja. Pamiętajcie, że od pierwszego skurczu do narodzin malucha jeszcze jest długa droga. Odejście wód płodowych także nie jest „powodzią”. Podobnie jak rodzenie w taksówkach te historie należy włożyć między… filmy.

Gdy odchodzą wody jest to raczej na początku niewielki upław, który spokojnie zatamujesz wkładką higieniczną. O wizji kałuży w miejscu publicznym możesz zapomnieć. Gdy pojawiają się pierwsze skurcze także masz jeszcze parę godzin przed sobą. Możesz spokojnie wrócić do domu, zabrać rzeczy, umyć się i pojechać do szpitala. Może zdarzyć się tak, że lekarz uzna, że to jeszcze nie czas. Wtedy poprosi cię o powrót za parę godzin. Nie denerwuj się, to raczej standardowa procedura. Po ostatecznym przyjęciu do szpitala na pewno będziesz miała mierzone ciśnienie krwi, temperaturę ciała oraz zostanie dokonany pomiar tętna dziecka. Następnie lekarze ocenią położenia dziecka w macicy za pomocą badania zewnętrznego i ewentualnie USG. Badaniem wewnętrznym (przez pochwę) ocenia się dokładniej postęp porodu.

 

Po porodzie…

Gdy już wrócisz do domu czeka cię kolejne wyzwanie – okres powrotu do formy. Wtedy to kobiety zazwyczaj czują się najgorzej. Nieprzespane noce przy obolałym ciele to duże wyzwanie dla każdej mamy. Wtedy macica zaczyna się obkurczać co może wywoływać bóle brzucha przez kolejne parę tygodni. Rana krocza powinna zagoić się w ciągu miesiąca. Wtedy szczególnie ważna jest higiena miejsc intymnych. Przez kolejne 6 tygodni twoje ciało będzie się oczyszczać z krwi, skrzepów, fragmentów nabłonka i śluzu. Należy przemywać wtedy miejsca intymne nawet parę razy dziennie. Najlepiej wyposażyć się w dostępne w aptece leki farmaceutyczne do przemywanie krocza np. Tantum Rosa (działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz antyseptycznie, dzięki czemu zmniejsza ryzyko nadkażenia rany u kobiet w wieku powyżej 18 roku życia).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...