Objawy i skutki jego niedoboru
Rola magnezu w organizmie
Magnez jest kofaktorem ponad 300 enzymów i bez niego nie zaszłoby wiele ważnych procesów w organizmie takich jak np. metabolizm glukozy. Utrudniona byłaby bez niego również praca mózgu, gdyż glukoza to podstawowe dla niego paliwo. Magnez jest niezbędny do wytwarzania ATP, czyli nośnika energii, dzięki któremu wytworzona w organizmie energia może być dostarczana do wszystkich komórek ciała. Także komórek mózgowych. Dlatego, jeśli chcesz dbać o stan swojego umysłu – pamiętaj, by suplementować magnez z witaminą B6. Także wówczas, gdy chcesz lepiej przyswajać witaminę D, zadbaj o właściwy poziom magnezu w swoim ciele. Bez tego pierwiastka witamina D nie może się bowiem przekształcić w swoją aktywną postać, jest więc bezużyteczna dla organizmu. Magnez bierze ponadto udział w tworzeniu fosfolipidów, które stanowią część błony komórkowej. Dzięki fosfolipidom błona komórkowa jest bardziej stabilna i nie przepuszcza do swojego środka niepożądanych składników. Magnez poprawia funkcjonowanie komórek poprzez stabilizację ich błony. Odgrywa on również znaczącą rolę w funkcjonowaniu mięśni gładkich np. mięśnia sercowego, czy mięśni szkieletowych. Dba o to, aby np. nie dochodziło do niepotrzebnego skurczu mięśnia lub żeby zachodził on w sposób prawidłowy.
Objawy braku magnezu
Objawy braku magnezu mogą być różnorodne. Niedostateczna ilość tego składnika w organizmie objawiać się może jako drżenie mięśni lub ich zwiotczenie, zaburzenia rytmu serca, hipokaliemia(zaburzenia elektrolitowe). Wczesne objawy niedoboru magnezu to przede wszystkim skurcze mięśni, uczucie mrowienia, drętwienie np. łydek, drgawki, nierówny rytm bicia serca. Cięższe objawy braku magnezu to przede wszystkim zaburzenia równowagi elektrolitów, związane z niskim poziomem potasu oraz wapnia we krwi.
Przyczyny niedoboru magnezu
Niedobory magnezu mogą wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich jest niewłaściwa dieta, pozbawiona dostatecznej ilości tego pierwiastka w pożywieniu. Powodem mogą być także zaburzenia wchłaniania magnezu w jelitach wynikające np. z biegunek lub też przewlekłych chorób jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Niedobory magnezu mogą być też związane ze zwiększonym wydalaniem tego pierwiastka z organizmu, które ma miejsce w przypadku niektórych chorób. Do tego typu chorób należy m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, hiperkalcemia, aldosteronizm czy też przy zaburzeniach funkcjonowania kanalików nerkowych. Przyczyną niedoboru magnezu mogą być także zażywane leki.
Skutki niedoboru magnezu
Skutki niedoboru magnezu wpływają na zaburzenie funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim prowadzą do nieprawidłowego skurczu mięśni m.in. mięśnia sercowego, które objawia się tachykardią. W cięższych przypadkach i przy dużych deficytach, zaburzenia rytmu serca prowadzić mogą do nadciśnienia, miażdżycy, czy nawet zawału. Brak magnezu w organizmie wpływa również na częstsze występowanie bólu głowy, czy migren. Powoduje również upośledzenie pracy przytarczyc, co zaburza gospodarkę wapniową w organizmie. Zwiększa w ten sposób ryzyko pojawienia się osteoporozy. Deficyt magnezu powoduje również zaburzenie wydzielania insuliny, a więc pogarsza stan zdrowia osób chorujących na cukrzycę. Daje objawy w postaci ogólnego osłabienia, drżenia mięśni, co powoduje ogólny spadek formy oraz uczucie rozbicia. Skutki niedoboru magnezu wpływają na gorsze trawienie, a więc gorsze przyswajanie składników odżywczych.
Niedobory magnezu mogą wpływać negatywnie nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego psychikę. Deficyt tego pierwiastka bardzo często wykrywa się u osób cierpiących na depresję. Suplementacja magnezem pozwala zaś na zmniejszenie u tych ludzi zarówno objawów depresji, jak i lęku. Dowiodły tego badania kliniczne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, gdzie codzienna suplementacja znacznymi dawkami magnezu (248 mg pierwiastkowego magnezu w postaci chlorku magnezu) przez 6 tygodni, spowodowała poprawę stanu psychicznego pacjentów bez względu na płeć, wiek, czy wyjściowy stan nasilenia depresji.
Magnez na skurcze
Jak dotkliwe bywają skurcze mięśni, wie każdy, kto ich doświadczył. Dlatego, aby im zapobiegać, powinno się stosować magnez z witaminą B6, gdyż pierwiastek ten wspomaga utrzymanie prawidłowego skurczu, jak również rozkurczu mięśni. Badania wykazują, że istnieje istotny związek pomiędzy niedoborem magnezu a zaburzeniem funkcji nerwowo-mięśniowych. Przede wszystkim skuteczność suplementacji magnezem przy redukcji skurczy widoczna jest u kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że kiedy pojawiają się skurcze mięśni, wskazuje to już na duże deficyty magnezu. W związku z tym nie wystarczy kilkudniowe zażywanie magnezu, aby problem zupełnie ustał i nie powrócił. Należy nasycić organizm odpowiednio magnezem i dopiero wtedy można liczyć, że nieprzyjemne skutki niedoboru magnezu w postaci nocnych czy dziennych skurczów znikną.
Magnez z witaminą B6 – zapotrzebowanie
Zalecana dzienna dawka magnezu dla kobiet wynosi od 310-320 mg, a dla mężczyzn – 400-420 mg. Teoretycznie magnez można dostarczyć sobie za pomocą produktów spożywczych takich jak orzechy, nasiona, kakao, daktyle, kasza gryczana. Jednak tak naprawdę mała liczba osób spożywa je codziennie. Dodajmy do tego, że część produktów potrafi utrudniać wchłanianie magnezu – tak jest np. z cukrem. Kto więc kocha słodycze i zjada je jednocześnie z produktem zasobnym w magnez, może utrudniać jego przyswajanie. Dodajmy do tego, że część żywności (warzywa, owoce, ziarna) może nie posiadać odpowiedniej ilości magnezu, ze względu na to, że w okresie rozwoju potraktowana została pestycydami lub wyrastała na glebie kiepskiej jakości. Zapotrzebowanie na magnez może też nie być wystarczające w pewnych szczególnych okresach życia, kiedy to organizm potrzebuje zwiększonych dawek tego pierwiastka. Tymi okresami są: ciąża, laktacja, szczególnie stresujący czas w życiu człowieka lub moment rozpoczęcia zwiększonej aktywności fizycznej. Intensywne ćwiczenia fizyczne będą wymagały zawsze zwiększenia dziennej dawki magnezu. Badania wykazują, że dodatkowa suplementacja magnezem u sportowców powoduje poprawę parametrów wydajności zarówno w ćwiczeniach tlenowych, jak i beztlenowych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- E. Ozga-Michalski, Magnez – energia dla szarych komórek. Dostęp online 22 marca 2019
- https://www.pfm.pl/baza_chorob/mineraly-w-ustroju/magnez—energia-dla-szarych-komorek-/978
- http://www.medonet.pl/zdrowie,bez-magnezu-witamina-d-nie-jest-dla-nas-ani-uzyteczna–ani-bezpieczna,artykul,1724744.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507271/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4455825/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5487054/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622706/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786912/