Objawy ciąży od razu po zapłodnieniu. Sprawdź, czy już je masz!

Mijają kolejne dni, lecz oczekiwana miesiączka nie nadchodzi i coraz bardziej się denerwujesz? A może starasz się o dziecko i czujesz narastającą ekscytację, ale nie chcesz robić sobie złudnych nadziei? Przeczytaj, jakie są objawy ciąży od razu po zapłodnieniu i przeanalizuj, czy dostrzegasz je u siebie!

Spis treści:

Wiele książek, filmów, a nawet prawdziwych pamiętników czy blogów przedstawia historie kobiet, które szukały sposobów jak wywołać okres lub nie zorientowały się, że są w ciąży, myląc jej pierwsze objawy z dolegliwościami wywołanymi przez choroby lub stany sezonowego osłabienia. Zapoznając się z nimi często utrwalamy w swojej głowie stereotyp, który później boimy się powielić. W rzeczywistości wcale nie musi się jednak okazać, że popełnimy ten sam błąd! Jeżeli nauczymy się, jakie są objawy ciąży od razu po zapłodnieniu i dobrze zweryfikujemy ich wystąpienie, będziemy w stanie rozpoznać ją już od pierwszych chwil i nie będziemy szukać sposobu jak przyspieszyć okres ! Zapoznaj się z naszą listą pierwszych symptomów ciąży i pomóż sobie w jej identyfikacji!

objawy ciąży od razu po zapłodnieniu

źródło: www.pixabay.com

Istnieje kilka symptomów, które pojawiają się zaraz po zapłodnieniu komórki jajowej, a które łatwo można przypisać czynnikom innym niż ciąża. To, ile z nich wystąpi akurat u nas jest kwestią indywidualną. Jeżeli jednak odnotujemy pojawienie się więcej niż dwóch z nich, warto wykonać test ciążowy, a w dalszej kolejności udać się do ginekologa. Pamiętaj, że tylko lekarz i test wykonany aparatem USG lub w laboratorium, badającym pobraną krew, może potwierdzić ciążę w stu procentach!

Najczęstsze objawy ciąży od razu po zapłodnieniu:

1) Wyostrzenie węchu (niekiedy idące w parze z mdłościami)

Ciężarne kobiety bardzo często skarżą się na nagłe uwrażliwienie na zapachy. Woń papierosów palonych przez obcego przechodnia na ulicy nieoczekiwanie okazuje się doznaniem trudnym do zniesienia, zapach lukru i tłuszczu z mijanej pączkarni przyprawia o mdłości, nawet ukochany mężczyzna pachnie jakoś dziwnie. Rozpoznanie tego symptomu najłatwiej przychodzi jednak podobno miłośniczkom kawy. Cudowny aromat świeżo zmielonych ziaren emitowany przez domowy ekspres zmienia się ponoć dla nich w zapach… błota. Jeśli więc jesteś kawoszką i chcesz wykonać szybki „ciążowy” sprawdzian, otwórz puszkę z ulubioną kawą i po prostu ją powąchaj! To domowy „lakmusowy papierek” na objawy ciąży od razu po zapłodnieniu

 

2) Wzmożona senność i przemęczenie

Moment zapłodnienia oraz dalszy, gwałtowny rozwój zarodka kosztuje organizm kobiety ogromne ilości energii. Macica i dominujący jajnik stają się wówczas mocno przekrwione, co sprawia, że do mózgu dociera też mniejsza ilość krwi. Skutkuje to narastającą ospałością i zmęczeniem – wzmagającym się do tego stopnia, że jesteśmy w stanie zasnąć na ławce w parku, na której przysiadłyśmy „dosłownie na minutę” czy w tramwaju.

 

3) Podwyższenie temperatury ciała

Zdecydowanie należy do najczęściej występujących symptomów zapłodnienia. Temperatura ciała kobiety po zajściu w ciążę podnosi się powyżej 37 stopni.

 

4) Brak miesiączki

To jedna z najbardziej oczywistych, a zarazem zwodniczych oznak ciąży (dlatego nie umieściliśmy jej na pierwszym miejscu). Zatrzymanie okresu może być bowiem równie dobrze wywołane stresem (np. związanym ze strachem przed ciążą), zaburzeniami odżywiania czy podróżami. Nie należy jednak traktować wystąpienia lub niewystąpienia tego czynnika jako pewnik zapłodnienia – zdarza się, że ciężarne kobiety krwawią przez kilka pierwszych miesięcy ciąży. Czasami dochodzi też do krwawienia implantacyjnego  – gdy zarodek osadza się w macicy.

 

5) Jadłowstręt lub wilczy apetyt

To także jeden z charakterystycznych objawów (również wczesnej) ciąży. Nagły brak apetytu lub przeciwnie – chęć na jedzenie kwaśnych przekąsek (np. ogórków kiszonych), a nawet spożywanie potraw, po które wcześniej nigdy byśmy nie sięgnęły i daleko idące w swej oryginalności połączenia smaków (coś w stylu nagłej chęci na lody z bitą śmietaną przegryzane kurczakiem) mogą wskazywać na ciążę. W tym okresie w organizmie kobiety często zmniejsza się kwasowość soku żołądkowego – stąd dziwne żywieniowe „zachcianki”, zwłaszcza te nakierowane na kwaśny smak.

Zdrowe odżywianie w ciąży

Zdrowe odżywianie w ciąży

Kiedyś mówiło się, że kobieta w ciąży powinna spożywać podwójną dawkę kalorii, w myśl powiedzenie, że ma jeść za dwoje. Dodatkowo, wszystkim znane są tak zwane zachcianki ciężarnych kobiet – przyszłe mamy uważały, że w

6) Powiększenie i tkliwość piersi

Wkrótce po zapłodnieniu komórki gruczołowe piersi ulegają powiększeniu, gdyż organizm przygotowuje je do produkcji pokarmu. Biust staje się także lepiej ukrwiony i dociera do niego większa ilość limfy. 95% kobiet odczuwa wówczas nieprzyjemną tkliwość piersi i zauważa uwidaczniającą się pod ich skórą sieć żyłek.

 

7) Poddenerwowanie i płaczliwość

Masz ochotę płakać, oglądając reklamę proszku do pieczenia, pełną dzieci wycinających z ciasta pierniczki? Nie jesteś w stanie spokojnie obejrzeć teledysku Lany Del Rey? Wydaje Ci się, że Twoje życie nie ma sensu, choć nie wydarzyło się nic obiektywnie fatalnego? A może pokłóciłaś się z narzeczonym o to, że kupił płyn do płukania innej marki niż Twoja ulubiona? Uwaga, to mogą być pierwsze godziny nowego życia!

 

Jeśli dostrzegłaś u siebie kilka z tych symptomów, nie wpadaj w panikę! Skonsultuj swoje obserwacje z wykwalifikowanym ginekologiem, a jeśli okaże się, że rzeczywiście jesteś w ciąży, dostosuj swoje nawyki żywieniowe, przyjmowane leki i tryb życia do nowej sytuacji. Postaraj się też o wsparcie rodziny, przyjaciół i oczywiście ukochanego mężczyzny – kondycja psychiczna kobiety już od pierwszych dni ciąży ma istotny wpływ na jej przebieg!

A jeżeli martwisz się o utratę pracy przez ciążę, przeczytaj także:

Czy możesz podjąć pracę w ciąży? Porady prawnika!

Czy możesz podjąć pracę w ciąży? Porady prawnika!

Dostałaś wymarzoną pracę, o którą starałaś się już długo, albo propozycję lepszej pracy? Okazuje się jednak, że jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy możesz ją przyjąć bez konsekwencji za zatajenie tego faktu?  Czy możesz

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  4 lutego 2016 10:55

  Wszystko to wiem.

  Odpowiedz
 2. Żanett  4 lutego 2016 11:04

  Ja również 🙂

  Odpowiedz
 3. bbo  4 lutego 2016 12:36

  Nie pamiętam co się działo „zaraz po” 😛

  Odpowiedz
 4. agata20  4 lutego 2016 15:04

  Czasami takie objawy mogą być mylące, trzeba się upewnić i zrobić test albo iść do lekarza.

  Odpowiedz
 5. martus2833  4 lutego 2016 15:40

  W bardzo wczesnej ciąży nie miałam chyba żadnego z przedstawionych objawów. Pamiętam, że nie ufałam nawet pozytywnemu testowi ciążowemu. Dopiero, kiedy lekarz potwierdził ciążę odetchnęłam z ulgą, ze w końcu się udało.

  Odpowiedz
 6. Ewelina  4 lutego 2016 16:48

  Jeszcze nie byłam w ciąży, więc wszystko przede mną 🙂

  Odpowiedz
 7. magda6915  4 lutego 2016 17:36

  ja mam zawsze w czasie okresu wrażliwość na zapachy 😀

  Odpowiedz
 8. mrowka  4 lutego 2016 17:45

  Takie juz jesteśmy 🙂 każda inna i każda wyjątkowa 😀

  Odpowiedz
 9. Jaworka  4 lutego 2016 18:38

  Wszystko się zgadza

  Odpowiedz
 10. Aneta  4 lutego 2016 20:26

  Każda kobieta może to inaczej przechodzić 🙂

  Odpowiedz
 11. sylwiawes  4 lutego 2016 21:09

  Och pamiętam te mdłości i wrażliwość na niektóre zapachy 😉

  Odpowiedz
 12. lilkawodna  4 lutego 2016 21:19

  Ja miałam te wszystkie objawy z wyjątkiem zatkanego nosa.

  Odpowiedz
 13. Tara  5 lutego 2016 08:22

  Każda kobieta jest inna i u każdej występują różne objawy 😉
  U jednej żadne, a u innej wszystkie naraz lub pojedyńczo…
  A bywa i tak, że kobieta ma wszystkie przedstawione powyżej objawy…i jest to ciąża urojona 🙂

  Odpowiedz
 14. AnnaKwasniak  8 lutego 2016 19:47

  Znam tylko część z tych objawów 🙂 Całe szczęście

  Odpowiedz
 15. Patriszia  3 kwietnia 2016 23:02

  Objawy te niekoniecznie muszą świadczyć o ciąży 🙂 W ciąży nie jestem a sama często mam podobne przypadłości 😀 Najlepiej zrobić test i udać się do lekarza 🙂

  Odpowiedz
 16. polanka  3 września 2016 18:47

  U mnie nasiliło się kichanie. Potrafiłam psikać po kilkanaście razy dziennie. Objaw nietypowy, a jednak było to tylko na początku ciąży. Później przeszło 🙂

  Odpowiedz
 17. Kasia  11 czerwca 2021 23:43

  Miłe Panie jestem mamą 4 dzieci 3 synów i córki przy pierwszym miałam wstręt do wszystkich zapachów i jadłam kwaśne przy drugim pół na pół przy trzecim spadalam z wagi od samego poczatku a przy córce nie mogłam odmówić sobie piwa karmi teraz mialam 8 lat przerwy i teraz mam wzmożony apetyt na wszystko ,a dzisiaj mieszalam truskawki z kefirem i parowki. Boję sie bo 4 ciąże też utracilam żeby kolejnej nie utracić a mam 43 lata.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany