Objawy ciąży od razu po zapłodnieniu. Sprawdź, czy już je masz!

Mijają kolejne dni, lecz oczekiwana miesiączka nie nadchodzi i coraz bardziej się denerwujesz? A może starasz się o dziecko i czujesz narastającą ekscytację, ale nie chcesz robić sobie złudnych nadziei? Przeczytaj, jakie są objawy ciąży od razu po zapłodnieniu i przeanalizuj, czy dostrzegasz je u siebie!

Spis treści:

Wiele książek, filmów, a nawet prawdziwych pamiętników czy blogów przedstawia historie kobiet, które szukały sposobów jak wywołać okres lub nie zorientowały się, że są w ciąży, myląc jej pierwsze objawy z dolegliwościami wywołanymi przez choroby lub stany sezonowego osłabienia. Zapoznając się z nimi często utrwalamy w swojej głowie stereotyp, który później boimy się powielić. W rzeczywistości wcale nie musi się jednak okazać, że popełnimy ten sam błąd! Jeżeli nauczymy się, jakie są objawy ciąży od razu po zapłodnieniu i dobrze zweryfikujemy ich wystąpienie, będziemy w stanie rozpoznać ją już od pierwszych chwil i nie będziemy szukać sposobu jak przyspieszyć okres ! Zapoznaj się z naszą listą pierwszych symptomów ciąży i pomóż sobie w jej identyfikacji!

objawy ciąży od razu po zapłodnieniu

źródło: www.pixabay.com

Istnieje kilka symptomów, które pojawiają się zaraz po zapłodnieniu komórki jajowej, a które łatwo można przypisać czynnikom innym niż ciąża. To, ile z nich wystąpi akurat u nas jest kwestią indywidualną. Jeżeli jednak odnotujemy pojawienie się więcej niż dwóch z nich, warto wykonać test ciążowy, a w dalszej kolejności udać się do ginekologa. Pamiętaj, że tylko lekarz i test wykonany aparatem USG lub w laboratorium, badającym pobraną krew, może potwierdzić ciążę w stu procentach!

Najczęstsze objawy ciąży od razu po zapłodnieniu:

1) Wyostrzenie węchu (niekiedy idące w parze z mdłościami)

Ciężarne kobiety bardzo często skarżą się na nagłe uwrażliwienie na zapachy. Woń papierosów palonych przez obcego przechodnia na ulicy nieoczekiwanie okazuje się doznaniem trudnym do zniesienia, zapach lukru i tłuszczu z mijanej pączkarni przyprawia o mdłości, nawet ukochany mężczyzna pachnie jakoś dziwnie. Rozpoznanie tego symptomu najłatwiej przychodzi jednak podobno miłośniczkom kawy. Cudowny aromat świeżo zmielonych ziaren emitowany przez domowy ekspres zmienia się ponoć dla nich w zapach… błota. Jeśli więc jesteś kawoszką i chcesz wykonać szybki „ciążowy” sprawdzian, otwórz puszkę z ulubioną kawą i po prostu ją powąchaj! To domowy „lakmusowy papierek” na objawy ciąży od razu po zapłodnieniu

 

2) Wzmożona senność i przemęczenie

Moment zapłodnienia oraz dalszy, gwałtowny rozwój zarodka kosztuje organizm kobiety ogromne ilości energii. Macica i dominujący jajnik stają się wówczas mocno przekrwione, co sprawia, że do mózgu dociera też mniejsza ilość krwi. Skutkuje to narastającą ospałością i zmęczeniem – wzmagającym się do tego stopnia, że jesteśmy w stanie zasnąć na ławce w parku, na której przysiadłyśmy „dosłownie na minutę” czy w tramwaju.

 

3) Podwyższenie temperatury ciała

Zdecydowanie należy do najczęściej występujących symptomów zapłodnienia. Temperatura ciała kobiety po zajściu w ciążę podnosi się powyżej 37 stopni.

 

4) Brak miesiączki

To jedna z najbardziej oczywistych, a zarazem zwodniczych oznak ciąży (dlatego nie umieściliśmy jej na pierwszym miejscu). Zatrzymanie okresu może być bowiem równie dobrze wywołane stresem (np. związanym ze strachem przed ciążą), zaburzeniami odżywiania czy podróżami. Nie należy jednak traktować wystąpienia lub niewystąpienia tego czynnika jako pewnik zapłodnienia – zdarza się, że ciężarne kobiety krwawią przez kilka pierwszych miesięcy ciąży. Czasami dochodzi też do krwawienia implantacyjnego  – gdy zarodek osadza się w macicy.

 

5) Jadłowstręt lub wilczy apetyt

To także jeden z charakterystycznych objawów (również wczesnej) ciąży. Nagły brak apetytu lub przeciwnie – chęć na jedzenie kwaśnych przekąsek (np. ogórków kiszonych), a nawet spożywanie potraw, po które wcześniej nigdy byśmy nie sięgnęły i daleko idące w swej oryginalności połączenia smaków (coś w stylu nagłej chęci na lody z bitą śmietaną przegryzane kurczakiem) mogą wskazywać na ciążę. W tym okresie w organizmie kobiety często zmniejsza się kwasowość soku żołądkowego – stąd dziwne żywieniowe „zachcianki”, zwłaszcza te nakierowane na kwaśny smak.

6) Powiększenie i tkliwość piersi

Wkrótce po zapłodnieniu komórki gruczołowe piersi ulegają powiększeniu, gdyż organizm przygotowuje je do produkcji pokarmu. Biust staje się także lepiej ukrwiony i dociera do niego większa ilość limfy. 95% kobiet odczuwa wówczas nieprzyjemną tkliwość piersi i zauważa uwidaczniającą się pod ich skórą sieć żyłek.

 

7) Poddenerwowanie i płaczliwość

Masz ochotę płakać, oglądając reklamę proszku do pieczenia, pełną dzieci wycinających z ciasta pierniczki? Nie jesteś w stanie spokojnie obejrzeć teledysku Lany Del Rey? Wydaje Ci się, że Twoje życie nie ma sensu, choć nie wydarzyło się nic obiektywnie fatalnego? A może pokłóciłaś się z narzeczonym o to, że kupił płyn do płukania innej marki niż Twoja ulubiona? Uwaga, to mogą być pierwsze godziny nowego życia!

 

Jeśli dostrzegłaś u siebie kilka z tych symptomów, nie wpadaj w panikę! Skonsultuj swoje obserwacje z wykwalifikowanym ginekologiem, a jeśli okaże się, że rzeczywiście jesteś w ciąży, dostosuj swoje nawyki żywieniowe, przyjmowane leki i tryb życia do nowej sytuacji. Postaraj się też o wsparcie rodziny, przyjaciół i oczywiście ukochanego mężczyzny – kondycja psychiczna kobiety już od pierwszych dni ciąży ma istotny wpływ na jej przebieg!

A jeżeli martwisz się o utratę pracy przez ciążę, przeczytaj także:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...