Dzięki nim dowiesz się od razu! Objawy ciąży: sprawdź, czy widzisz je u siebie
Objawy ciąży pojawiają się w różnym czasie i z różną intensywnością. Z obserwacji własnego ciała możemy jednak wywnioskować bardzo dużo.
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? To możliwe, jeśli zaobserwowałaś u siebie większość tych symptomów. Które od razu objawy ciąży występują zawsze, a które mogą oznaczać fałszywy alarm? Przeczytaj nasz poradnik
Objawy ciąży: kiedy się pojawiają i czy są pewne?
Brak okresu
To jeden z pierwszych objawów, których nie sposób zlekceważyć i nie wolno pochopnie przyspieszać okresu domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze brak miesiączki świadczy o ciąży. Zatrzymanie okresu może być spowodowane wieloma czynnikami. Winien może być stres, zła dieta, zaburzenia hormonalne czy nagła zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Cokolwiek jednak powoduje brak miesiączki, nie lekceważ tego. Zrób test ciążowy. A jeżeli okaże się, że nie spodziewasz się dziecka? Idź do lekarza i tam sprawdź, jak przyspieszyć okres.
Co ciekawe, krwawienie niekoniecznie oznacza, że nie jesteś w ciąży! Przede wszystkim po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy pojawia się plamienie implantacyjne. Może się pojawić w dowolnym terminie między owulacją a miesiączką. Krwawienie jest słabsze i krótsze niż miesiączka, nie pojawiają się też skrzepy. Jeżeli jednak zazwyczaj Twoja miesiączka jest krótka i mało obfita, łatwo się pomylić! Co więcej, niektórym kobietom nawet po zapłodnieniu zdarzają się plamienia w dniach, w których powinien wystąpić okres. Dlatego nawet jeżeli zaobserwowałaś u siebie krwawienie, warto zrobić test ciążowy.
Gęsty, lepki śluz szyjkowy
Śluz szyjkowy ma wiele zadań. Gdy jesteś w ciąży, ma przede wszystkim chronić Cię przed infekcjami układu rozrodczego. Dlatego staje się wtedy obfity, gęsty, biały lub żółtawy i bardzo przypomina śluz w dni płodne.
Podwyższona temperatura ciała
Ten często lekceważony objaw to jeden z pewniejszych oznak ciąży! Jeżeli przez około dwa do trzech tygodni po jajeczkowaniu masz temperaturę wyższą niż 37 stopni Celsjusza, ciąża jest bardzo prawdopodobna. Oczywiście, to może być też stan podgorączkowy, ale jeśli trwa tak długo, to dość niepokojące. Jeśli okaże się, że nie jesteś w ciąży, zrób gruntowne badania.
Mdłości
Na szczęście nie każda kobieta je ma, ta przykra przypadłość dotyczy jednak wielu z nas i potrafi naprawdę uprzykrzyć pierwsze miesiące ciąży! Pamiętaj jednak, że nudności niekoniecznie muszą świadczyć, że doszło do zapłodnienia. Jeżeli jesteś w ciąży, powinny się pojawić dopiero w drugim miesiącu, zazwyczaj do spółki z nadwrażliwością na zapachy. A jak wiadomo, dolegliwości żołądkowe mogą świadczyć również o wielu chorobach – od zatrucia pokarmowego po infekcje wirusowe.
Nadwrażliwość piersi
Większość kobiet w ciąży ma pełniejsze i nadwrażliwe piersi. Mogą one również boleć. Ale… nie od razu! Podobnie jak mdłości, te objawy ciąży pojawiają się dopiero około ósmego tygodnia. Równocześnie sutki stają się twardsze i ciemniejsze, pojawia się zgrubienie ujść gruczołów łojowych dookoła brodawek, a czasem także wyraźna siatka niebieskich żyłek. Jeżeli Twoje piersi są obrzmiałe i bolą krótko po tym, jak uprawiałaś seks ze swoim partnerem, raczej nie jest to objaw ciąży – bardziej prawdopodobne jest zwykłe napięcie przedmiesiączkowe.
Senność i zmęczenie
Ospałość, która chwilami wydaje się nie do przezwyciężenia, zaczyna się około dwóch tygodni po zajściu w ciążę i utrzymuje się przez pierwsze trzy miesiące, a czasem nawet dłużej.
Ciągłe wizyty w toalecie
Pijesz tyle co zwykle, a ciągle musisz biegać do toalety? Częste oddawanie moczu to typowy problem ciężarnych. Może się zacząć już około 6 tygodnia, ale częściej pojawia się dopiero w trzecim trymestrze, kiedy to macica zaczyna uciskać pęcherz moczowy. Za to jeśli chodzi o trawienie, może pojawić się odwrotny efekt. Wiele przyszłych mam narzeka na zaparcia, chociaż nie jest to regułą.
Huśtawka nastrojów
Ten objaw jest związany z burzą hormonów, jaka szaleje teraz w Twoim ciele. Problemy z koncentracją, nagłe przejścia od radości do głębokiej melancholii, łatwe wpadanie w złość, płacz z najbardziej banalnego powodu – te stany towarzyszą wielu kobietom w ciąży już od pierwszego miesiąca.
Zaokrąglony brzuch
Niektóre kobiety nie uskarżają się na wymienione objawy ciąży albo przechodzi je bardzo łagodnie, co prowadzi do tego, że… nie zauważają ciąży aż do momentu powiększenia brzucha! Zazwyczaj dzieje się to dopiero w trzecim lub czwartym miesiącu.
Jakie jeszcze objawy z pewnością będą Ci towarzyszyły w trakcie tych 9 miesięcy? Zazwyczaj są to rozstępy i nagłe zachcianki żywieniowe. Czasem pojawiają się również przebarwienia na skórze. Pod koniec ciąży najprawdopodobniej Twój organizm zbierze dużo wody, czego skutkiem mogą być opuchnięte kostki. Zdarza się również wypadanie włosów i zwiększona łamliwość paznokci.
Pamiętaj, że wymienione objawy nie następują zaraz po zapłodnieniu. Większość oznak ciąży możemy zaobserwować dopiero, gdy upłynie kilka tygodni. Najłatwiej po prostu zrobić test ciążowy lub udać się do ginekologa. Charakterystyczne rozpulchnienie macicy może się pojawić już w 4. tygodniu, między 11. a 14. można zrobić pierwsze USG… a w 20. możesz już poczuć ruchy dziecka.