Objawy alergii u dzieci

Alergia to nic przyjemnego, o czym wie każdy, kto się z nią zmagał. Jak jednak rozpoznać ją u dzieci? Bądź świadomym opiekunem i dowiedz się, jak szybko rozpoznać, że o właśnie uczulenie, a nie zwyczajne przeziębienie!

Objawy alergii u dzieci

Czym w ogóle jest alergia?

Alergia to choroba układu immunologicznego. Polega ona na tym, że organizm jest nadwrażliwy na dany czynnik, np. pyłki, czy konkretny rodzaj żywności, mimo że ten nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. W związku z tym wywołuje stan zapalny, który może w znacznym stopniu utrudnić funkcjonowanie, a czasem nawet być zagrożeniem życia. Uczulenie może wystąpić u osób w każdym wieku, w różnych momentach. Często jednak zdarza się, że dzieci wraz z rozwojem przestają być nadwrażliwe na niektóre substancje.

Jakie mogą być obawy alergii?

Obawy alergii u dzieci nie muszą się wcale różnić od objawów u osób dorosłych. Podobnie jak w ich przypadku, częstym powodem jest katar, który przybiera formę bardzo płynnej i właściwie przezroczystej substancji. Ponadto często towarzyszy mu kichanie, spowodowane uczuciem swędzenia. Alergia może doprowadzić również do występowania kaszlu, a także do łzawienia oczu i pojawiania się wsypki. Ta z kolei zwykle nie boli, ale swędzi. Drapanie zaś może doprowadzić do powstania nieprzyjemnych ran. Z tego powodu najlepiej jak najszybciej reagować na tego typu objawy.

Alergia może doprowadzić do astmy

Astma to choroba dróg oddechowych, której objawy to m.in. trudności z oddychaniem, czy świszczący oddech. Przewlekła i nieleczona alergia może doprowadzić do jej powstania. To kolejny powód, dla którego zauważenie alergii u dziecka jest niezwykle istotne. Im szybciej wdroży się leczenie, tym jest mniejsza szansa, że maluch w przyszłości będzie chorował na astmę, która może w znacznym stopniu utrudnić jego codzienne funkcjonowanie. Ważne jest też to, że w przypadku alergicznej wersji tej choroby, leczenie uczulenia może znacznie poprawić stan pacjenta i ułatwić mu codzienne oddychanie.

Czy gorączka może być objawem alergii?

Należy pamiętać, że wysoka gorączka nigdy nie jest objawem alergii. O ile może pojawiać się stan podgorączkowy, będący wynikiem reakcji na zapalenie, które toczy się w organizmie, o tyle znacznie podwyższona temperatura już nie świadczy tylko o tym. To sugeruje poważniejszy problem, z którym będziesz musiał poradzić sobie jako rodzic. Dlatego jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, aby ten mógł po prostu pomóc i przepisać odpowiednie leki, dostosowane do wieku i stanu malucha.

Rozmawiaj z dzieckiem o możliwości wystąpienia alergii

Jako rodzic na pewno chcesz chronić swoje dziecko przed wszystkimi możliwymi chorobami. Dlatego bardzo ważne jest, abyś rozmawiał ze swoim dzieckiem na temat alergii. Dzięki temu będzie ono w stanie samodzielnie rozpoznać problem, jeśli takowy wystąpi. To bez wątpienia może być pomocne także w diagnostyce lekarskiej, bo np. dziecko może samo zauważać, w jakich warunkach spotyka go nieprzyjemna reakcja organizmu. Objawy alergii są na tyle klarowne, że nie powinno mieć z tym większego problemu!

W artykule https://gemini.pl/poradnik/dziecko/alergie-u-dzieci/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie. Przygotowując się do tego materiału inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Alergia – Całoroczny kalendarz dla alergików

Alergia – Całoroczny kalendarz dla alergików

Prawdopodobnie każdy słyszał i wie co nieco o alergii: że przychodzi wiosną, że alergik kicha na łące, że mając alergię, trzeba żyć w sterylnych warunkach. Prawda jest taka, że alergia to problem całoroczny, uczulają nas

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. konwalia  6 stycznia 2022 07:51

    Mój syn ma alergię na kurz, łatwo było to zdiagnozować bo jak wchodził do zakurzonego pomieszczenia to od razu kichał. Teraz jak mamy w domu roombę, która codziennie odkurza to objawy się nie nasilają, Do tego ja codziennie albo co 2 dzień ścieram również kurze z mebli

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany