Obalamy mity o medycynie estetycznej
Zdecydowana większość z nas interesuje się sposobami, by jak najdłużej zachować młody i zdrowy wygląd. Ciągle jednak boimy się korzystać z najnowszych metod oferowanych nam przez specjalistów. Aby rozwiać Wasze wątpliwości wspólnie ze specjalistami z kliniki ESTELL obalamy mity o medycynie estetycznej.
Mity o medycynie estetycznej : To tylko usuwanie zmarszczek
Owszem, odmładzanie jest ważnym obszarem medycyny estetycznej, ale nie jedynym. Równie istotnym jest, usuwanie defektów skóry (np.: problemów cery trądzikowej, przebarwień i rumieni, zmian chorobowych). Zakres działań medycyny estetycznej obejmuje całe ciało, a lekarze, którzy specjalizują się w danym obszarze pomagają czy to przy plastyce ginekologicznej, modelowaniu sylwetki, czy spłycaniu zmarszczek.
„Standardem wizyt jest wykonanie profesjonalnego zdjęcia przed konsultacją, tak aby lekarz miał stan wyjściowy pacjenta i mógł obrazowo pokazać mu zakres terapii. Oprócz tego do diagnostyki używamy dermatoskopu do oceny znamion. W razie potrzeby posiadamy również unikatowe urządzenie do USG skóry i tkanki podskórnej, które jest niezwykle pomocne, np. przy opracowywaniu terapii, szczególnie jeśli chodzi o terapię antycellulitową” – tłumaczy Małgorzata Słupska-Mądry, menadżer kliniki ESTELL.
Pierwsza wizyta jest niezwykle ważna, jest to czas na poznanie oczekiwań pacjenta oraz diagnostykę jego stanu zdrowia i wybór odpowiedniej terapii.
Polecamy również: Rodzaje zmarszczek – jak z nimi walczyć?
Mity o medycynie estetycznej : Im później tym lepiej
Zabiegi najlepiej wykonywać w zgodzie z biologicznymi wiekiem skóry, a nie metryczką.
„Stan naszej skóry jest uzależniony od szeregu czynników, w tym zanieczyszczenia powietrza, diety, stylu życia czy uwarunkowań genetycznych. Wiele z naszych pacjentek już w wieku około 30 lat zaczęło korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, gdyż zauważyło u siebie widoczne pogorszenie stanu skóry” – mówi dr Patrycja Wiślińska z kliniki ESTELL.
Dlatego podobnie jak z stosowanie kremów – jeśli stan skóry dwudziestoletniej dziewczyny tego potrzebuje powinna używać kremów 30+. Zabiegi medycyny estetycznej nie są w stanie cofnąć zaawansowanych zmian starzeniowych. Jednak rozpoczęcie odpowiedniej pielęgnacji we właściwym momencie może spowolnić lub opóźnić niektóre procesy, na przykład powstawanie zmarszczek.
Mity o medycynie estetycznej : Jeśli już zaczniesz nie możesz przestać
Pacjenci często boją się, że będą zmuszeni przez cały czas poddawać się zabiegom, by utrzymać swoją skórę w dobrym stanie. Owszem, prawdą jest, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są ”na całe życie”. Trwałość większości preparatów waha się od kilku do kilkunastu miesięcy. Gdy botoks przestaje działać, skóra jest widocznie wygładzona, gdyż miała szansę na regenerację. Jeżeli pacjent nie zdecyduje się na kolejny zabieg, jego twarz w naturalny sposób zacznie ulegać procesom starzenia. Jednak nastąpi to ze znacznym opóźnieniem, niż gdyby nie zdecydował się na zabieg.
Mity o medycynie estetycznej : Nieruchoma twarz
Botoks, działa jedynie na obszarze, w którym się do wstrzykuje. Nie paraliżuje mięśni, ale osłabia je, co pozwala zregenerować się mięśniom w danym miejscu. Przede wszystkim chodzi o tzw. mięśnie mimiczne, które powodują widoczne zmarszczki.
„Lekarz specjalista tak wykona zabieg, by twarz zachowała jak najbardziej naturalny wygląd, włącznie z mimiką charakterystyczną dla pacjenta. Dopiero wstrzyknięcie nadmiernej ilości toksyny botulinowej może przyczynić się do powstania efektu maski, który można zaobserwować u niektórych celebrytów. Jest to jednak skutek nieumiejętnego przeprowadzenia zabiegu albo prośby pacjenta” – mówi dr Wiślińska.
Zobacz też: Porady eksperta: jak trwale zlikwidować pajączki na nogach
Mity o medycynie estetycznej : Kacze usta
Od lat wiele kobiet marzy, by mieć duże usta jak Angelina Jolie. Niestety w telewizji mediach, często można oglądać efekty nieudolnie wykonanych zabiegów.
„Kwas hialuronowy, który wykorzystuje się przy tego typu zabiegach, jest bezpieczny dla organizmu człowieka, nie wywołuje zazwyczaj żadnych reakcji alergicznych. Zabieg powiększania ust, jeśli jest wykonywany przez specjalistę lekarza medycyny estetycznej, daje efekt naturalnie wyglądających większych ust, który utrzymuje się do około kilkunastu miesięcy” – tłumaczy specjalistka z ESTELL.
Mity o medycynie estetycznej : To niebezpieczne!
Z definicji każdy zabieg naraża nas na ryzyko powikłań. Niestety nie zawsze pacjent jest z nim zapoznawany przed podjęciem działania ze strony lekarza. Stopień zagrożenia w przypadku medycyny estetycznej jest niewielki, jednak bezpieczniej jest korzystać z usług doświadczonych i profesjonalnych klinik wyposażonych w wysokiej jakości sprzęt.
Mity o medycynie estetycznej : To bardzo boli!
Próg bólu jest uzależniony od indywidualnych skłonności. Zabieg, który dla jednego pacjenta jest odczuwany jako przyjemny, dla innego może wiązać się z dyskomfortem, a nawet bólem.
„W przypadku niektórych zabiegów profilaktycznie stosuje się znieczulenie kremem albo przewodowe, aby zapewnić pacjentom jak najwyższy komfort. Wizyta w klinice medycyny estetycznej powinna kojarzyć się przede wszystkim z relaksem i przyjemnością” – dodaje dr Patrycja Wiślińska.
A co Wy sądzicie o zabiegach medycyny estetycznej? Próbowałyście już, chcecie spróbować, a może jesteście przeciwniczkami?