Obalamy popularne mity o alergii !

Czy alergia jest chorobą, czy jest dziedziczna, czy z alergią się już rodzimy? Im mniej znamy jakieś dolegliwości tym więcej na jej temat rodzi się mitów. Szczególnie dotyczy to alergii, które dość częste, a jednak krąży wokół nich wiele informacji niekoniecznie prawdziwych. Wspólnie z ekspertami programu „Zdrowa Ona” – prof. dr hab. n. med. Bolesławem Samolińskim oraz lek. med. Magdaleną Piórkowską staramy się uściślić co jest prawdą i obalamy popularne mity o alergii !

Zobacz także: Seks w ciąży – czy to zawsze bezpieczne?mity o alergii

Obalamy mity o alergii – Człowiek rodzi się z alergią. MIT!

Oczywiście zdarza się, że alergia rozwija się w wieku niemowlęcym. Tak jest np. w przypadku alergii pokarmowych. Dotyka ona znacznie częściej dzieci niż osób dorosłych i faktycznie dziecko może być alergikiem od bardzo wczesnego okresu swojego życia. Natomiast zazwyczaj alergikami stajemy się w nieco późniejszym wieku, kiedy nasz organizm zaczyna reagować na pewne alergeny w sposób przesadnie silny tłumaczy ekspert programu „Zdrowa Ona” prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, alergolog.

Obalamy mity o alergii – Nie można nagle stać się uczulonym na produkt, który stosuje się od lat. MIT!

Można. Nasz organizm w każdej chwili może zareagować alergią np. na krem, który do tej pory nam służył i był wręcz idealny dla naszej skóry, jak również na leki czy ulubione potrawy. Jeżeli organizm po zetknięciu z jakąś substancją zaczyna reagować na nią uczuleniem, to przy następnym kontakcie z danym czynnikiem będzie reagował podobnie, mimo iż wcześniej nic na to nie wskazywało.

Obalamy mity o alergii – Nietolerancja pokarmowa to to samo, co alergia. MIT!

Krowie mleko może wywołać alergię, ale też organizm ludzki może go nie tolerować.  W Polsce ok. 20–25% dorosłych osób nie trawi mleka, z powodu braku enzymu rozkładającego cukier zawarty w mleku – laktazy. Ich organizm nie toleruje mleka, lecz to nie oznacza, że są alergikami. Różne mogą być objawy, różny jest także mechanizm powstania i sposoby leczenia tych chorób. Z alergii na mleko część dzieci wyrasta. Niektórzy ludzie przez całe życie z powodu braku laktazy mleka nie tolerują. Tendencja ta wzrasta wraz z wiekiem Z kolei celiakia to choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, ale nie jest to alergiawyjaśnia prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński.

Polecamy również: Wstydliwy problem: Nadpotliwość , jak sobie z nią radzić?

Obalamy mity o alergii – Alergie to choroby w zupełności dziedziczone. MIT!

Istnieją poszlaki wskazujące na istotny wpływ genów na powstanie alergii – szacuje się, że od 40% do 80% chorych odziedziczyło skłonności alergiczne po swoich przodkach. Istnieje również prawdopodobieństwo, iż wszyscy ludzie mają genetyczną skłonność do alergii, jednak nie u wszystkich osób kończy się ona chorobą.[1] Prawdą jest, iż geny ponoszą dużą odpowiedzialność za choroby alergiczne, jednak warto pamiętać, że nie dziedziczymy samej choroby, lecz jedynie skłonność do niej, a geny zmieniają swoje właściwości pod wpływem czynników środowiskowych, jak wynika z ostatnich badań epigenetycznych.

Jeśli choć jedno z rodziców cierpi na alergię, to uczulenia występują znacznie częściej  u dzieci. Prawdopodobieństwo zachorowania wynosi wtedy 20-40%. Gdy oboje rodzice są alergikami, ryzyko pojawienia się uczulenia u dziecka jest dwukrotnie wyższe. Co ważne – symptomy alergii mogą być u każdego z członków rodziny inne – u jednego wystąpi katar sienny, drugi zachoruje na astmę. Inne przyczyny to dbałość o higienę i czystość otoczenia czy stosowanie antybiotyków – dodaje prof. Samoliński.

Obalamy mity o alergii – Nawet jedna tabletka dziennie wystarcza, aby zwalczyć objawy alergii. FAKT!

Mimo, że alergie należą do schorzeń bardzo uciążliwych, mają wiele objawów i bywają bardzo męczące, wystarczy zażywać jedną tabletkę dziennie, aby zwalczyć jej objawy. Tak jest w przypadku niektórych leków przeciwhistaminowych zawierających lewocetyryzynę, które przyjmowane raz w ciągu dnia, w przypadku leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa) oraz przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, znacznie poprawia komfort życia pacjenta. Przeświadczenie, że musimy łykać kilka tabletek i to o określonej porze dnia, jest jak najbardziej nieprawdziwekomentuje dr hab. n. med. Bolesław Samoliński.

Obalamy mity o alergii – Alergia jest chorobą. FAKT!

Wiele osób bagatelizuje ten problem, uznając, że katar czy częste kichanie wiosną to zupełnie naturalna rzecz. A jeśli sytuacja powtarza się co roku to tym bardziej powinno to niepokoić.

Jeśli nie rozumiemy swoich dolegliwości, są one uciążliwe i nawracają przez długi czas należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże nam rozwiać wątpliwości i wskaże dalsze leczenie i postępowanie. Proszę pamiętać, że objawy takie jak katar, kaszel, częste kichanie czy też łzawienie, jeśli przebiegają bez gorączki i powtarzają się cyklicznie o określonej porze roku, świadczą o alergii, a nie o przeziębieniu. Alergii więc nie można bagatelizować. Nieleczona, może być przyczyną przewlekłych i poważnych chorób układu oddechowego (np. astma oskrzelowa), układu pokarmowego (zaburzenia wchłaniania, zespoły niedoborowe np. witamin), przewlekłe i uciążliwe zmiany skórne, zaburzenia odporności (np. nawracające infekcje). dodaje ekspert programu „Zdrowa Ona” lek. med. Magdalena Maria Piórkowska, internista.

[1] Informacja ze strony Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  6 czerwca 2015 08:14

  U mnie chyba alergia nie skończyła się chorobą 🙂 Odkąd pamiętam miałam katar sienny i alergię na pyłki. Od trzech lat nie mam żadnych objawów, nie leci mi z nosa, nie pieką mnie oczy, a co najważniejsze – nie kicham już 27 razy w ciągu minuty 🙂 Nie wiem, co miało wpływ na to, że zniknęła lub jest „uśpiona”, ale bardzo mi się to podoba i niech tak zostanie 😀

  Odpowiedz
 2. scrabble  6 czerwca 2015 14:56

  U mnie pojawiła się dosłownie w ciągu jednego dnia, miałam wtedy 19 czy 20 lat. Obecnie jedynie MSM- siarka organiczna niweluje wszystkie skutki, tabletek przeciwhistaminowych już nie biorę.

  Odpowiedz
 3. oskarek1995  6 czerwca 2015 20:40

  ciekawy artykuł

  Odpowiedz
 4. Elżbieta Wawer  7 czerwca 2015 14:12

  Ciekawy artykuł ale mam niedosyt wiadomości

  Odpowiedz
 5. martucha180  7 czerwca 2015 16:21

  Z mitami trzeba walczyć i je zwalczać.

  Odpowiedz
 6. bbo  7 czerwca 2015 18:52

  Alergia to już w tej chwili choroba cywilizacyjna.

  Odpowiedz
 7. Uśmiechnij się :)  7 czerwca 2015 19:47

  Nigdy nie miałam na nic alergii i nie mam. Rozumiem, że można chorować na różne choroby, ale mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach wszyscy są uczuleni na wszystko. Mam wrażenie, że jest to bardziej zjawisko społeczne i psychiczne, niż autentyczna choroba. Dobrym przykładem jest popularny ostatnio gluten – wszyscy nagle są uczuleni, chociaż parę lat temu nikt nie słyszał o glutenie i nikomu nic złego się nie działo. A teraz roi się od rzekomo bezglutenowych produktów, dla osób, które rzekomo go nie tolerują.

  Odpowiedz
 8. Patriszia  7 czerwca 2015 22:37

  Bardzo ciekawy artykuł. Myślałam, że alergia jest dziedziczna.

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  9 czerwca 2015 11:21

  Wierzyłam w kilka z tych mitów.

  Odpowiedz
 10. Anita  9 czerwca 2015 14:00

  oj tak, ja kiedyś nie miałam w ogóle problemów z alergią, a teraz coraz bardziej 🙁

  Odpowiedz
 11. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:30

  Przykre. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany