Obalamy mity na temat mycia twarzy

Wydawałoby się, że każdy z nas umie myć twarz. To podstawowa czynność, którą wykonujemy od małego codziennie. Jak się okazuje, ten temat otacza wiele mitów – przekonaj się więc, czy dobrze myjesz twarz.

Fot. www.pexels.com

Mit: nie należy myć twarzy pod prysznicem

Chociaż niektórzy uważają, że mycie twarzy nie powinno być częścią rutyny pod prysznicem, okazuje się, że to wcale nie taki zły pomysł. Kiedy myjesz twarz pod prysznicem, para, która się w nim unosi, sprzyja głębszemu złuszczaniu i odblokowywaniu porów. Dopóki nie używasz zbyt gorącej wody ani złych mydeł, mycie twarzy pod prysznicem pozwoli Ci zaoszczędzić czas, wodę i zapewni głębsze oczyszczenie, aby przygotować skórę do następnych kroków w Twojej pielęgnacji.

Mit: zawsze powinieneś myć twarz dwa razy dziennie

To, czy musisz myć twarz dwa razy dziennie, zależy od rodzaju Twojej skóry i tego, co z niej zmywasz. Suche lub wrażliwe typy skóry można oczyszczać raz wieczorem, ale skóra tłusta może wymagać oczyszczania co najmniej dwa razy dziennie. Jeśli jednak jesteś po treningu albo nosisz dużo makijażu, zaleca się mycie twarzy zawsze po siłowni lub przed snem.

Oczyszczanie przed snem jest ogólnie zalecane nie tylko w celu usunięcia makijażu, ale także brudu i zanieczyszczeń, które gromadzą się na naszej skórze w ciągu dnia. Cząsteczki te mogą powodować uszkodzenia oksydacyjne i przyczyniać się do rozpadu kolagenu i powstawania zmarszczek. Jeśli używasz produktów do pielęgnacji skóry na noc, które pozostawiają osad na skórze, prawdopodobnie powinieneś oczyścić twarz również rano.

Mit: mycie twarzy mydłem i wodą wystarczy

Zwykłe mydło służy do mycia ciała, jednak cera Twojej twarzy wymaga delikatniejszych kosmetyków. Konwencjonalne mydła usuwają naturalne oleje i zaburzają pH skóry i uszkadzają barierę skórną. Może to powodować suchość i podrażnienie. Zamiast tego umyj skórę delikatnym, bezzapachowym środkiem czyszczącym, który zapewnia głębokie oczyszczenie i jest dostosowany do Twojej cery.

Mit: szorowanie twarzy specjalną szczoteczką to najlepszy sposób na głębokie oczyszczenie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, szorowanie twarzy myjką lub urządzeniami mechanicznymi nie usuwa oleju ani polimerów makijażu z powierzchni skóry. Z biegiem czasu Twoja skóra reaguje na agresywne złuszczanie mechaniczne, wytwarzając więcej oleju, co może prowadzić do zatykania porów. Szczoteczki mechaniczne do twarzy mogą nawet powodować mikroskopijne pęknięcia na skórze, co może zwiększać ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub podrażnienia skóry.

Jeśli chcesz szorować twarz, zaleca się używanie miękkiej muślinowej szmatki lub delikatnego, złuszczającego środka czyszczącego.

Mit: masz trądzik, ponieważ nie myjesz twarzy codziennie

Chociaż utrzymywanie czystej cery zdecydowanie pomaga zapobiegać wypryskom, istnieją inne czynniki, takie jak genetyka i hormony, które mogą powodować trądzik. Jeśli masz tłustą skórę i skłonność do trądziku, to tak, możesz mieć więcej zatkanych porów i wyprysków, jeśli nie myjesz regularnie twarzy. Ale jeśli nie masz szczególnie tłustej cery lub nie jesteś podatny na trądzik, codzienne mycie twarzy nie spowoduje trądziku.

Mit: nie należy używać myjki do osuszania twarzy

Osuszanie twarzy ściereczką może być niekorzystne tylko w dwóch sytuacjach: po pierwsze, jeśli ściereczka jest zanieczyszczona bakteriami, a po drugie, jeśli ściereczka jest tak szorstka, że powoduje podrażnienie. Zazwyczaj jednak dobrze jest użyć czystej szmatki do twarzy, aby delikatnie osuszyć twarz bez zbędnego pocierania.

Mit: wystarczy „przemyć” twarz chusteczką do demakijażu

Chociaż usuwanie makijażu powinno być pierwszym etapem Twojej wieczornej rutyny, nie powinno to być jedynym krokiem, zwłaszcza jeśli używasz chusteczek do demakijażu. Chusteczki czyszczące usuwają większość bakterii, brudu i oleju, ale także pozostawiają pozostałości. Może to potencjalnie prowadzić do trądziku i infekcji gruczołów, zwłaszcza wokół powiek i rzęs.

Mit: nie musisz myć rąk przed myciem twarzy

Nawet jeśli Twoje ręce nie wyglądają na brudne, zawsze najlepiej je umyć przed dotknięciem twarzy. Cały dzień pisania na klawiaturze komputera, dotykania ekranu telefonu, kierownicy albo barierek w komunikacji miejskiej powoduje, że na naszych rękach znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń. Bakterie i chemikalia na tych powierzchniach mogą prowadzić do podrażnień lub infekcji skóry i oczu, szczególnie u osób podatnych na egzemę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (35 głosów, średnia: 4,91 z 5)
zapisuję głos...