Obalamy mity dotyczące raka piersi

Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym  wspólnie z ekspertem, dr Markiem Janiszem obalamy najpopularniejsze mity dotyczące raka piersi. Myślisz, że ten problem Cię nie dotyczy, ponieważ jesteś za młoda, albo dlatego, że nikt w rodzinie nie chorował?

badania raka piersi

fot. Freepik

Zobacz także: Piękno bierze się z wnętrza (cz.2): dlaczego po zastosowaniu cud suplementów widzisz nowe zmarszczki?

Nowotwór piersi, to temat, który dość często pojawia się w mediach. Co jakiś czas organizowane są kampanie lub marsze namawiające do profilaktyki, a eksperci, czy znane z dużego i małego ekranu gwiazdy namawiają nas do regularnych badań. Nic dziwnego- nowotwór złośliwy piersi jest przecież najczęściej występującym nowotworem w Polsce! Mało tego- zachorowalność na tę poważną chorobę w porównaniu z minionymi latami wciąż rośnie. Kłopot jednak w tym, że wokół raka piersi narosło już wiele mitów, które sprawiają, że wciąż bardzo trudno wykryć go we wczesnej fazie.

Obalamy mity dotyczące raka piersi – Jestem młoda, to mnie nie dotyczy

Jednym z najbardziej niebezpiecznych stereotypów związanych z nowotworem piersi u kobiet jest przekonanie, że to choroba przytrafiająca się zwykle dojrzałym paniom.

Dlatego czasem, gdy widzimy kampanię namawiającą do badań piersi, zdarza nam się pomyśleć, że to nie nasz problem, bo jesteśmy przecież młode i zdrowe. Jednak wedle najnowszych statystyk, nowotwór piersi coraz częściej atakuje również kobiety przed 30. rokiem życia:

Młode dziewczyny zazwyczaj nie myślą o raku. Uważają, że problem nowotworu piersi dotyczy kobiet po 50. roku życia. Nie jest to prawdą! Zachorowań na raka w grupie wiekowej poniżej 30. roku życia nie jest dużo – i to usypia naszą czujność. Ale ja, niestety, miałem w swojej praktyce już wiele razy do czynienia z pacjentkami chorymi na raka piersi w wieku 18, 21, 24 lat. Co gorsza – często słyszę od takich osób, że ktoś im powiedział: „Ty jesteś za młoda, nie zachorujesz, nie musisz się badać”. Zaznaczam również, że u młodych dziewczyn jest większa trudność stwierdzenia w badaniu palpacyjnym jakichkolwiek zmian – dlatego też uważam, że konieczność edukacji w tej kwestii jest najważniejsza.– podkreśla dr Marek Janisz, właściciel Kliniki Korona.

Obalamy mity dotyczące raka piersi – W rodzinie nikt nie chorował

Innym mitem, który warto jak najszybciej obalić, jest twierdzenie, że rak piersi to choroba dziedziczna, która na pewno nas nie spotka, jeśli w naszej rodzinie wszystkie kobiety były zdrowe. Tymczasem, według ostatnich badań, złośliwy nowotwór piersi  atakuje również panie, w których rodzinie nigdy nie było przypadku zachorowania na tę niebezpieczną chorobę.

Rak piersi może być chorobą dziedziczną. Ale niestety, często spotykam się z pacjentkami, które twierdzą, że skoro w ich rodzinie nikt nie zachorował na raka, są bezpieczne. A to już nie jest prawdą. Nowotwór dziedziczony dotyczy ok. 10-15% zachorowań na raka piersi. Zatem- 85-90% przypadków to zachorowania pierwotne! Nie wynikają one z odziedziczonych skłonności. Ich przyczynami – o ile da się je określić – są czynniki zewnętrzne. Apeluję zatem: proszę nie myśleć życzeniowo- rak piersi może dotyczyć każdego, bez względu na ewentualne obciążenia dziedziczne.– mówi dr Marek Janisz.

Profilaktyka!

Warto więc obalić błędne przekonania i dla własnego spokoju zacząć badać piersi regularnie! Najlepiej dokonać tego w renomowanej klinice, wyposażonej w najnowocześniejszy i najdokładniejszy sprzęt, gdzie szybko zapoznamy się z trafną diagnozą.

Kobieta niezależnie od wieku powinna regularnie kontrolować swoje piersi, dlatego też nasza klinika Korona to obowiązkowe miejsce, które należy odwiedzać co 6 miesięcy. Nasza placówka stawia na zapobieganie RAKA PIERSI. Dzięki cyklicznym badaniom USG piersi możemy uchronić się przed złośliwym nowotworem piersi a w efekcie ocalić życie!– przekonuje doktor Marek Janisz.

Badanie USG piersi  jest nie tylko krótkotrwałe i całkowicie bezbolesne, lecz także przeprowadzane w dyskretnej i przyjaznej dla każdej pacjentki atmosferze.

Joanna Bielas

Co powoduje raka? Przedstawiamy 7 faktów i mitów!

Co powoduje raka? Przedstawiamy 7 faktów i mitów!

Współcześnie żyjemy w przeświadczeniu, że właściwie wszystko może nas zabić. Jest to po części prawda, jednak nie warto denerwować się kolejnymi powielanymi na temat zdrowia mitami. Dziś przyjrzymy się tym, które dotyczą choroby naszych czasów - raka. Nie bez przyczyny wspominamy, aby ograniczać nerwy. Stres bowiem jest jednym z czynników, który prowadzi do nowotworów i dziesiątkuje nasze społeczeństwo.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (127 głosów, średnia: 4,07 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  18 maja 2015 10:28

  Moje ginekolog zawsze bada piersi w czasie wizyty.

  Odpowiedz
 2. bbo  18 maja 2015 12:07

  Niestety, nie wszyscy ginekolodzy są tacy skrupulatni.

  Odpowiedz
 3. Patriszia  18 maja 2015 16:22

  Ważny artykuł

  Odpowiedz
 4. macierzanka  19 maja 2015 17:33

  Cenne informacje dotyczące wszystkich kobiet.

  Odpowiedz
 5. as_sa  19 maja 2015 19:06

  Takie tematy powinny być poruszane jak najczęściej by zwiększyć świadomość kobiet

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  20 maja 2015 07:23

  Ja też chodzę do ginekologa który bada piersi przy każdej wizycie. Profilaktyka jest najważniejsza!

  Odpowiedz
 7. Anita  28 maja 2015 16:21

  oj tak, ważne, aby nie wstydzić się badań!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany