Obalamy 5 największych mitów dotyczących pielęgnacji i zdrowia włosów

Pielęgnacja włosów to jeden z najpopularniejszych tematów ostatnich lat w branży beauty. Narosło wokół niej mnóstwo mitów, które mijają się z prawdą, a wiele osób w nie wierzy. Zapytałyśmy o to specjalistkę, Anna Mackojć z Instytutu Trychologii, która pomogła nam się rozprawić z najczęstszymi mylnymi przekonaniami dotyczącymi włosów.

pielęgnacja włosów

5 największych mitów dotyczących pielęgnacji i zdrowia włosów

Wybrałyśmy 5 najpopularniejszych mitów na temat pielęgnacji włosów, w które wiele z nas wierzy. Nasza specjalistka pomogła nam je wszystkie obalić. Oto one:

1.Dzięki regularnemu podcinaniu końcówek włosy rosną szybciej

Regularne podcinanie końcówek nie ma wpływu na wzrost włosów. Warto je oczywiście podcinać systematycznie co ok. 3-4 miesiące, ale nie wpłynie to na tempo porostu. Końcówki włosów są narażone na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu są bardziej podatne na łamanie i kruszenie. Podcinanie włosów pozwala nam ograniczyć ten problem, a dodatkowo sprawia, że końcówki włosów są mocniejsze i wyglądają na zdrowsze.

2.Każdy może zapuścić długie włosy

Niestety nie jest to prawda. Przebieg cyklu włosowego mamy zaprogramowany genetycznie. Jeżeli czas trwania anagenu, czyli fazy wzrostu włosa u zdrowej osoby, genetycznie został zaprogramowany na 3 lata, to nie jesteśmy w stanie go wydłużyć. Dlatego też nie każdy może zapuścić bardzo długie włosy. Dodatkowo faza anagenu może ulec skróceniu poprzez szkodliwe czynniki, takie jak na przykład restrykcyjne diety, choroby z wysoką gorączką, przyjmowane leki czy też stres.

Średnio włosy rosną około 1 cm miesięcznie, ale porost włosów nie jest taki sam u każdego człowieka. Zarówno na naszą jakość i proces porostu włosów ma duży wpływ genetyka, ale także wiele czynników związanych na przykład z bieżącą kondycją naszego organizmu. Zdarza się, że włosy rosną zbyt wolno, a powodem tego mogą być choćby zaburzenie gospodarki hormonalnej, uboga dieta czy choroby skóry głowy. – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

3.Szczotkowanie i czesanie włosów na mokro sprzyja ich pielęgnacji

Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto chwilę odczekać, aż włosy naturalnie podeschną, zanim zabierzemy się za ich rozczesywanie.

4.Peeling skóry głowy jest zbędny w pielęgnacji włosów

Peeling skóry głowy jest niezwykle ważnym, a często bagatelizowanym zabiegiem. Skóra głowy potrzebuje peelingu, aby pozbyć się zanieczyszczeń, usunąć pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek. Peeling możemy z sukcesem stosować w kuracjach domowych.

Istotnym czynnikiem w doborze peelingu jest jego pH, czyli wskaźnik kwasowości produktu. PH powinno mieścić się w granicach od 3,0 do 5,5. Odczyn pH powinien być kwaśny lub lekko kwaśny, gdyż takie właśnie pH odpowiada za kwasowość naszego płaszcza hydrolipidowego skóry oraz dokładne oczyszczenie zalegających pozostałości środków do stylizacji włosów – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog.

5.Włosy nie ulegają procesowi starzenia się

Włosy też ulegają procesowi starzenia się. Z wiekiem włosy tracą swoją witalność, stają się mniej elastyczne i bardziej kruche, a mieszki włosowe nie pracują już na „wysokich obrotach”.

Dzięki zastosowaniu jednak odpowiednich kuracji silnie regenerujących włosy, możemy znacznie poprawić kondycję i witalność włosów, ale nie zatrzymamy bezpowrotnie procesu ich starzenia. Jednym z elementów rekonstrukcji łodygi włosów jest przywracaniu prawidłowego cyklu wzrostu włosa, który może zostać zakłócony przez czynniki zewnętrzne, jak m.in. restrykcyjne diety, przyjmowane leki czy stres. Odkryciem potwierdzonym wynikami badań jest zastosowanie na przykład terapii polegającej na regularnej suplementacji proteoglikanami, których zadaniem jest wyrównanie fazy anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (36 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...