O małe oczy dbaj starannie!

Pieczenie, swędzenie, opuchlizna oraz pojawiająca się gęsta wydzielina – to najczęstsze objawy infekcji oczu u dzieci. Jakie są ich przyczyny, jak je rozpoznać i im zapobiegać oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mlode oczy

Wzrok dziecka to bardzo ważny i delikatny zmysł, dlatego powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę. Nie wolno lekceważyć pierwszych niepokojących objawów. Często podrażnione oczy są pierwszym objawem infekcyjnych lub nieinfekcyjnych stanów zapalnych gałki ocznej lub aparatu ochronnego oka.

Najważniejsza jest higiena

Za infekcje oka odpowiadają najczęściej bakterie i wirusy. Urazy, mechaniczne uszkodzenia, takie jak zatarcia czy zadrapania, mogą również prowadzić do stanów zapalnych. Łzawienie czy swędzenie może pojawić się także podczas przeziębienia lub być jednym z objawów alergii. Dla oczu dziecka bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. To wrażliwy narząd, dlatego wielu rodziców ma obawy przed tym, jak o niego zadbać, by nie zrobić krzywdy maluchowi. – Oczy dziecka należy przemywać jednorazowymi gazikami nasączonymi solą fizjologiczną. Ważne, by do oczyszczania każdego oka używać nowego wacika – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek, okulista dziecięcy z poznańskiego Szpitala Med Polonia. – Powinniśmy przemywać oczy dziecka dwa razy dziennie, bardzo delikatnie i powoli wykonując ruchy w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego – dodaje. W kącikach gromadzi się duża ilość naturalnej wydzieliny, dlatego przemywanie jest bardzo istotne. Zalegająca wydzielina może sprzyjać rozwojowi bakterii, a co za tym idzie chorobom. – Infekcje wywołane przez wirusy są zaraźliwe, dziecko może więc zarazić się nimi przez kontakt z osobą chorą lub przez wspólne używanie przedmiotów takich jak ręcznik, chusteczka, a nawet poduszka – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek z Med Polonii. – Bardzo ważne jest wyrobienie u dziecka nawyku częstego mycia rąk i pilnowanie, by nie pocierało oczu – dodaje. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny przez rodziców. Powinniśmy dbać o to, aby szczególnie w trakcje infekcji po każdym oczyszczaniu oka malca dokładnie umyć ręce, by nie przenosić chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jak rozpoznać infekcję?

Najbardziej charakterystycznymi objawami, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, są silne zaczerwienienia, pieczenie lub tarcie oczu przez dziecko. Jeżeli pojawia się w nich wydzielina, powinniśmy ustalić jej konsystencję. Ta może pomóc nam odróżnić infekcję od alergii czy zwyczajnego załzawienia oka. – Przezroczysta wydzielina, która przypomina łzy, jest charakterystyczna dla chorób pochodzenia wirusowego, śluzowa dla alergii, ale mętna, żółta i gęsta może świadczyć o poważniejszej infekcji bakteryjnej i wymaga pilnego kontaktu ze specjalistą – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek z Med Polonii.

Ropienie oczu u dziecka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości i choć wydaje się być błaha, to nie wolno nam jej lekceważyć. Małe ,,śpioszki” w oczach tuż po przebudzeniu nie powinny nas niepokoić. Jednak gdy maluch budzi się ze zlepionymi rzęsami i obfitą wydzieliną na górnej i dolnej powiece, a dodatkowo pojawia się u niego ból lub gorączka, wówczas powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Ten rozpozna chorobę i określi jej przyczyny, a także zdecyduje, jakie leczenie będzie dla dziecka odpowiednie. – Najczęściej w walce z infekcjami oczu stosuje się środki farmakologiczne, takie jak maści i krople, a w przypadku łzawienia, zaczerwienienia czy opuchlizny towarzyszącej alergiom, podaje się leki przeciwalergiczne – podsumowuje lek. med. Iwona Mazur-Michałek z Med Polonii.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (221 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...