O czym warto wiedzieć, zabierając samochód z wypożyczalni?

Przed dokonaniem wypożyczenia samochodu warto dowiedzieć się kilku szczegółowych spraw na temat samej usługi. Przede wszystkim dobrze jest sprawdzić wszystkie kwestie związane z finansami – jakie kwoty będą do zapłaty przy odbiorze i czy można je uregulować wcześniej. To są najważniejsze pytania, jednak do tych nurtujących zazwyczaj można zaliczyć nieco więcej.

Kto może skorzystać z wypożyczalni?

Osiemnastolatek, który dopiero odebrał prawo jazdy z urzędu komunikacji i pragnie wypożyczyć auto, niestety nie może tego zrobić. Warunkiem jest ukończenie 21 roku życia, a także posiadanie dokumentu upoważniającego do poruszania się pojazdami w kategorii B od przynajmniej roku. Firmy zabezpieczają się w ten sposób przed najmniej doświadczonymi kierowcami, którzy też nie dysponują najczęściej odpowiednim zabezpieczeniem finansowym.

 

Kwestia paliwa

W każdej wypożyczalni sprawy dotyczące paliwa są rozwiązane nieco inaczej. Na podstawie usługi carfree.com.pl można zaobserwować jedną z najczęstszych metod: operator w trakcie wydawania samochodu prosi, aby w baku podczas zwrotu było tyle samo paliwa, co na początku. Najczęściej jest to pełny zbiornik, więc na sam koniec jazdy trzeba odwiedzić lokalną stację. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ ostateczny koszt paliwa jest zawsze zgodny ze stanem faktycznym.

 

Sposób postępowania w przypadku kolizji

Wypożyczenie samochodu przede wszystkim nie zwalnia z odpowiedzialności związanej ze stosowaniem się do przepisów i praktykowaniem bezpiecznej jazdy. Jeśli wypożyczającemu przydarzy się kolizja z jego winy, to musi on z własnej kieszeni pokryć ewentualne straty materialne. Dlatego dobrym pomysłem jest ubezpieczenie się – taką usługę oferuje np. wypożyczalnia samochodów w Lublinie, a także jej oddziały w innych miastach – dzięki temu w razie przykrego incydentu należność pokryje firma ubezpieczeniowa.

 

Wyjazd zagraniczny

Czasem auto jest potrzebne nie tylko do poruszania się po kraju. Co zrobić w przypadku chęci wyjazdu poza jego granice? O takim fakcie należy poinformować wypożyczalnię jeszcze przed zawarciem umowy, ponieważ opcja ta jest dodatkowo płatna. Nie powinna ona jednak ingerować w fakt braku limitu kilometrów – na miejscu lub gdzieś dalej w Europie, wypożyczający musi czuć się swobodnie podczas korzystania z pojazdu.

 

Dwóch kierowców

Jeśli samochód ma być prowadzony na zmianę z drugim kierowcą, fakt ten również należy zgłosić w trakcie odbioru maszyny. Pracownik biura obsługi ma obowiązek wylegitymować kolejną osobę z prawa jazdy, aby uzyskać potwierdzenie, że ona również ukończyła 21 lat i ma przynajmniej roczny staż za kółkiem.

Usługi wypożyczalni są obecnie coraz bardziej rozbudowywane. Przede wszystkim rośnie flota dostępnych pojazdów, gdzie największy nacisk kładzie się na różnorodność i maksymalne dopasowanie do potrzeb klienta. Przy okazji ceny stają się coraz bardziej atrakcyjne, więc na wyjazd pożyczonym autem może pozwolić sobie więcej osób. Zleca się jednak, aby nawet osoby czujące się bardzo pewnie w roli kierowcy, zapłaciły nieco więcej i skorzystały z dodatkowego ubezpieczenia. Jego pełen pakiet zawsze daje największy komfort i spokój dla prowadzącego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (60 głosów, średnia: 4,08 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany