O czym pamiętać, starając się o dziecko?

Spis treści:

Planujecie powiększenie rodziny? Na zajście w ciążę wpływa wiele czynników, w tym m.in. stan zdrowia przyszłych rodziców, ich styl życia i dotychczasowe przyzwyczajenia. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko powinniście zadbać o siebie oraz o swoje najbliższe otoczenie. Jak poprawić swoją płodność? Co może utrudniać zajście w ciążę?

Staranie się o dziecko – o czym pamiętać?

Przyjście na świat upragnionego maluszka jest sporym wydarzeniem w życiu każdego rodzica – dotychczasowe życie wywraca się do góry nogami, a do codziennych obowiązków dochodzą zadania związane z opieką nad bobasem. Jednak zanim do tego wszystkiego dojdzie, przyszła mama i tata muszą rozpocząć staranie się o dziecko, które nie zawsze może przebiec po ich myśli.

O czym pamiętać przed zajściem w ciążę? Jak dobrze przygotować się do powiększenia rodziny? Przede wszystkim należy zadbać o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Źle zbilansowana dieta, dużo przetworzonej żywności, niedobory witamin i minerałów, a także przewlekły stres i zdenerwowanie mogą niekorzystnie oddziaływać na płodność zarówno mamy, jak i taty.

Staranie się o dziecko – od czego zacząć?

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zajściu w ciążę, rodzice powinni:

  • zadbać o sposób odżywiania – przede wszystkim postawić na pełną mikro- i makroelementów kuchnię wykluczającą fast food’y, napoje gazowane czy dużą ilość cukrów prostych;
  • zatroszczyć się o prawidłową masę – zarówno nadwaga (w tym także otyłość), jak i niedowaga wpływają na zdolność rozrodczą kobiety oraz mężczyzny;
  • wykonać badania profilaktyczne – w szczególności, jeżeli któryś z partnerów zmaga się z chorobami przewlekłymi.

Kobiety pragnące zajść w ciążę jeszcze kilka tygodni przed planowanym poczęciem, powinny rozpocząć suplementację różnych witamin i minerałów, w tym m.in. kwasu foliowego. Pomocne mogą okazać się przy tym różnego rodzaju preparaty zapewniające przyszłym mamom dzienną dawkę najważniejszych mikro- i makroelementów, w tym folianów, jodu czy magnezu. Jednym z nich jest na przykład suplement diety MamaDHA Premium+, który można przyjmować zarówno w trakcie starania się o dziecko, jak i podczas ciąży czy okresu karmienia piersią.

Co może utrudniać staranie się o dziecko? Porady, jak przeciwdziałać problemom

Może się zdarzyć, że pomimo zmiany stylu życia będziecie mieli trudności z poczęciem dziecka. Problemów możecie doszukiwać się w różnych rzeczach – począwszy od Waszego wieku, skończywszy na niewykrytych chorobach i bezpłodności. Jednak głowa do góry! Nie warto zakładać od razu najczarniejszych scenariuszy, które tylko będą źródłem niepotrzebnego stresu.

Pamiętajcie:

Na wizytę u lekarza specjalisty powinny zdecydować się przede wszystkim te pary, które przez okres 12. miesięcy bezskutecznie starały się o dziecko mimo regularnego współżycia (od dwóch do czterech razy w tygodniu) i rezygnacji z antykoncepcji. U kobiet powyżej 35. roku życia okres ten skraca się do pół roku.

Na Wasz sukces składa się wiele elementów, dlatego też w trakcie starania się o dziecko postarajcie się zadbać o takie rzeczy, jak:

  • relaks i wyciszenie – odłóżcie na bok wszystkie „dobre rady” rodziny, przestańcie pochodzić do poczęcia maleństwa jak do obowiązku i zatroszczcie się o swoją wewnętrzną harmonię;
  • aktualizowanie kalendarzyka miesięcznego – warto monitorować cykl menstruacyjny kobiety oraz wyliczać i sprawdzać, kiedy będą przypadać jej dni płodne;
  • rezygnacja z używek i kofeiny – zarówno alkohol, jak i palenie tytoniu czy nadmierne spożycie kawy może niekorzystnie oddziaływać na płodność rodziców.

Staranie się o dziecko może być źródłem stresu, jednak pamiętajcie – troszcząc się o siebie nawzajem oraz wkładając pracę w swoje zdrowie, sprawicie, że Wasze szanse się zwiększą. Jednak jeżeli zauważycie pewne problemy pomimo zmiany diety czy zrzucenia wagi, zasięgnijcie porady lekarza.

Bibliografia:

  1. https://1000dni.pl/planowanie/dieta-na-plodnosc-porady-dla-przyszlej-mamy (dostęp: 30.03.2023);
  2. https://1000dni.pl/planowanie/jak-dobrze-przygotowac-sie-do-ciazy (dostęp: 30.03.2023);
  3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/jak-szybko-zajsc-w-ciaze (dostęp: 30.03.2023);
  4. https://mamadha.pl/czego-unikac-starajac-sie-o-dziecko (dostęp: 30.03.2023);
  5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy (dostęp: 30.03.2023).

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (31 głosów, średnia: 4,45 z 5)
loading... zapisuję głos...